Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Marek Mendyk objął kanonicznie diecezję świdnicką

W obecności biskupa nominata Marka Mendyka, Kolegium Konsultorów, Administratora Apostolskiego biskupa Ignacego Deca, biskupa pomocniczego Adama Bałabucha oraz pracowników poszczególnych kurialnych wydziałów, notariusz Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. kan. Daniel Marcinkiewicz odczytał dokument od Stolicy Apostolskiej z papieską nominacją na biskupa diecezjalnego. Następnie biskup Marek złożył wyznanie wiary oraz przysięgę wierności wobec Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej

Bp Marek Mendyk w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z prawem kanonicznym kanclerz kurii ks. prał. Stanisław Chomiak sporządził i odczytał stosowny protokół potwierdzający kanoniczne objęcie diecezji przez nowego Biskupa Świdnickiego. Pod dokumentem złożyli swe podpisy nowy ordynariusz, biskup Ignacy oraz członkowie jedenastoosobowego Kolegium Konsultorów na czele z biskupem Bałabuchem. Tym samym nowy ordynariusz kanonicznie objął rządy w diecezji świdnickiej.

Ks. Mirosław Benedyk

Uroczystość kanonicznego objęcia diecezji świdnickiej przez bp. Marka Mendyka

Uroczystość kanonicznego objęcia diecezji świdnickiej przez bp. Marka Mendyka

Następnie ks. Chomiak odczytał list gratulacyjny od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Po czym w imieniu Kolegium Konsultorów, prezbiterium i wiernych diecezji świdnickiej skierował słowa wdzięczności i pozdrowień:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Cieszymy się niezmiernie, że to właśnie ksiądz biskup, po naszym zacnym biskupie Ignacym, przyjmuje decyzję o byciu naszym pasterzem. Życzymy, by linia takiego duszpasterstwa, którego doświadczaliśmy była kontynuowana. Życzymy, by Pan Jezus otaczał księdza biskupa łaskami, przede wszystkim łaską zdrowia. Za nami 16 lat pasterzowania biskupa Ignacego, a przed biskupem Markiem także co najmniej 16 lat kanonicznego urzędowania. Ksiądz biskup może liczyć na nasze wsparcie, ponieważ wszyscy jesteśmy ludźmi Kościoła. Dziś stajemy przed księdzem biskupem z otwartością serc i życzliwością i na każdego z nas kapłanów może ksiądz biskup liczyć - zakończył kanclerz.

ks. Mirosław Benedyk

ks. prał. Stanisław Chomiak wita nowego Biskupa Świdnickiego

ks. prał. Stanisław Chomiak wita nowego Biskupa Świdnickiego

W dalszej kolejności biskup Marek Mendyk wziął udział w konferencji prasowej zorganizowanej przed budynkiem kurii biskupiej. Zachęcamy do jej obejrzenia.

31 marca 2020 roku papież Franciszek przyjął rezygnację z urzędu Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca. Jednocześnie mianował jego następcą bp Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej. Jego zawołaniem są słowa: In Verbo Tuo, Domine (Na Twoje Słowo, Panie).

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

bp Marek Mendyk podczas konferencji prasowej w dniu kanonicznego objęcia diecezji świdnickiej.

bp Marek Mendyk podczas konferencji prasowej w dniu kanonicznego objęcia diecezji świdnickiej.

Nowy biskup ordynariusz Marek Mendyk ma 59 lat, urodził się w Głuszycy. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1987 roku pracował jako wikariusz w Dzierżoniowie, po czym odbył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uwieńczone doktoratem w zakresie katechetyki. Po powrocie, w diecezji legnickiej pełnił m.in. funkcję dyrektora Wydziału Katechetycznego, wykładowcy katechetyki, wicerektora seminarium duchownego. W 2008 roku Papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym.

Liturgiczne obchody, w katedrze świdnickiej, objęcia władzy przez nowego biskupa ordynariusza nad diecezją, odbędą się po zakończeniu trwającej pandemii koronawirusa.

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk i bp Ignacy Dec podczas konferencji prasowej

Bp Marek Mendyk i bp Ignacy Dec podczas konferencji prasowej


Więcej zdjęć z tego wydarzenia w galerii i na profilu Facebooka Niedzieli Świdnickiej.


2020-04-23 15:54

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec Administratorem apostolskim diecezji świdnickiej

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

diecezja świdnicka

BP KEP

Bp Ignacy Dec

Bp Ignacy Dec

Od dziś - decyzją Ojca Świętego Franciszka - bp Ignacy Dec, dotychczasowy biskup diecezji świdnickiej przechodzi na emeryturę. Oto biogram bp. Ignacego Deca:

Bp Ignacy Dec urodził się 27 lipca 1944 r. w Hucisku koło Leżajska. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym i na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu (1962-1969). Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1969 r. w Archikatedrze Wrocławskiej z rąk abp. Bolesława Kominka, późniejszego kardynała.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję