Reklama

Początek podsumowań

Obchody ćwierćwiecza istnienia parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej zainaugurowała pielgrzymka autokarowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Oprócz siedmiu autobusów, w drogę prowadzącą do sanktuarium wyruszyły także prywatne samochody parafian, dzięki czemu na miejscu zameldowało się ponad 500 osób.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównymi punktami zorganizowanej 10 listopada pielgrzymki była Msza św. oraz Droga Krzyżowa na kalwaryjskich dróżkach. We wnętrzu bazyliki Eucharystię celebrował ks. Jerzy Fryczowski, proboszcz wspólnoty z os. Karpackiego, wespół ze swoimi wikariuszami. Po Mszy św. był czas na posiłek i nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Z parafii na os. Karpackim pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej wyjeżdżają nieprzerwanie od czasu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, w którym to zapoczątkowano regularne odwiedziny kalwaryjskiego sanktuarium. Tegoroczna wizyta była wyjątkowa ze względu na zbliżającą się rocznicę 25-lecia erygowania parafii. Przypada ona dokładnie 1 maja 1983 r. Niemniej, jak zaznacza ks. Jerzy Fryczowski, obchody zaczynają się już teraz, gdyż 19 grudnia 1982 r. w prowizorycznym baraku odprawiona została pierwsza Msza św. dla wiernych z os. Karpackiego.
Na dzień dzisiejszy harmonogram uroczystości jubileuszowych zapowiada się następująco: w rocznicę historycznej Eucharystii, w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bp. Janusza Zimniaka. Następnie w piątą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczną się pięciodniowe Misje Święte, które poprowadzi salezjanin, o. Krystian Żmudka. Podczas ich trwania zaprezentowane będą relikwie św. Maksymiliana Kolbe, patrona naszej diecezji. - Choć doczesnych szczątków Franciszkanina już nie ma, to jednak zachowały się jego włosy, które ocalił dla potomnych zakonny fryzjer. One też znajdą się w sprowadzonym do parafii relikwiarzu - wyjaśnia proboszcz. Na koniec Misji Świętych w parafii zostanie oficjalnie powołane do istnienia Rycerstwo Niepokalanej. Stąd też, jak łatwo się domyśleć, Misje będą miały jednoznacznie maryjny wydźwięk.
Zwieńczenie obchodów 25-lecia planowane jest na 3 czerwca 2008 r. W tym dniu bp Tadeusz Rakoczy odprawi uroczystą Mszę św. i jednocześnie udzieli tutejszym gimnazjalistom sakramentu bierzmowania. W ten sposób zamknie się ponad półroczne kalendarium rocznicowych ceremonii.
Według słów ks. J. Fryczowskiego materialną pamiątkę po parafialnych uroczystościach będzie nowy ołtarz i ambona w kaplicy MB Fatimskiej i Dzieci Fatimskich. Te dwie integralne części prezbiterium, zamówione zostały w pracowni Krzysztofa Goraja w Tychach. Wcześniej w tym samym miejscu powstały już m.in. figury Dzieci Fatimskich oraz Jezusa Zmartwychwstałego. Zarówno ołtarz, jak i ambona mają być gotowe do połowy przyszłego roku. Jeszcze jednym projektem, którego powstanie póki co, nie jest przesądzone, jest wydanie albumu ilustrującego poszczególne fazy powstawania kościoła i parafii.
- Obecnie nie ma żadnego problemu z tym, by zamówić w drukarni własne wydawnictwo. Gorzej jednak bywa ze sprzedażą. Ja nie chciałbym robić czegoś, co trafiłoby w próżnię. Na takie rzeczy po prostu szkoda pieniędzy. Z drugiej jednak strony warto byłoby udokumentować dotychczasową historię. Są zdjęcia z budowy kościoła i z innych ważnych wydarzeń. Wielu ludzi ich nigdy nie widziało. Gdyby powstał album, ci którzy wznosili ten kościół oraz ich dzieci mogliby mieć wspaniałą pamiątkę, którą ciężko jest przecenić - podsumowuje Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzierżoniów. Niebieski Wojownik u Królowej Różańca Świętego

2025-10-05 20:23

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

bp Stefan Regmunt

Dzierżoniów

ks. Zygmunt Kokoszka

Niepokalana Królowa Różańca Świętego

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Stefan Regmunt podczas instalacji figury św. Michała Archanioła w Dzierżoniowie

Bp Stefan Regmunt podczas instalacji figury św. Michała Archanioła w Dzierżoniowie

W parafii Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie odpust ku czci patronki stał się nie tylko świętem modlitwy i wdzięczności, ale także momentem duchowego umocnienia, gdy wspólnota parafialna powierzyła się opiece św. Michała Archanioła.

W niedzielę 5 października, poprzedzającą wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, w Dzierżoniowie odbyły się uroczystości odpustowe. To szczególne wydarzenie zgromadziło parafian i gości w kościele na Skałkach, gdzie Mszy świętej przewodniczył bp Stefan Regmunt, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię św. podczas Eucharystii?

2025-09-27 20:03

[ TEMATY ]

Eucharystia

Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików.

Nieprawda. W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików: „Katolicy w pełni uczestniczą w Eucharystii, kiedy otrzymują Komunię św., wypełniając nakaz Chrystusa o spożywaniu Jego Ciała i piciu Jego Krwi. Osoba przystępująca do Komunii św. nie może być w stanie grzechu ciężkiego, musi powstrzymać się od jedzenia na godzinę przed przystąpieniem do Komunii i dążyć do życia w miłości i zgodzie z bliźnimi. Osoby pozostające w stanie grzechu ciężkiego muszą najpierw pojednać się z Bogiem i z Kościołem w sakramencie pokuty. Częste przystępowanie do sakramentu pokuty jest zalecane dla wszystkich wiernych”.
CZYTAJ DALEJ

Trzy proste słowa: Jezu, ufam Tobie!

2025-10-06 17:48

Marzena Cyfert

Pamiątkowe zdjęcie młodzieży z bp. Jackiem Kicińskim

Pamiątkowe zdjęcie młodzieży z bp. Jackiem Kicińskim

Odpust parafialny, bierzmowanie młodzieży i rozpoczęcie peregrynacji relikwii św. Faustyny oraz Tryptyku Bożego Miłosierdzia przeżywała parafia św. Faustyny we Wrocławiu. Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński.

– Ten dzień jest dla nas ważny podwójnie, bo przeżywamy bierzmowanie i dzień odpustu w naszej parafii. Jak powiedział św. Jan Paweł II podczas Mszy św. kanonizacyjnej s. Faustyny, jej osoba była znana całemu światu. Ale jest też szczególnie bliska dla naszej wspólnoty parafialnej. Dziękujemy dziś Bogu za świętość, posługę i osobę św. s. Faustyny – mówił ks. Marek Dutkowski, proboszcz parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję