Słynny już Pociąg Papieski, upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II, od kilku miesięcy kursujący na co dzień na trasie Kraków - Wadowice, cieszył przez kilka godzin oczy i serca częstochowian. Częstochowa była kolejnym miastem, po Warszawie, Poznaniu, Rabce Zdroju, Zakopanem i Kielcach, do jakich zawitał. Prezentacja Pociągu Papieskiego w Częstochowie odbyła się 22 stycznia na dworcu kolejowym, przy peronie I a w godz. 11.31-15.32. Na prezentację zaprosił mieszkańców Częstochowy Śląski Zakład Przewozów Regionalnych w Katowicach. Mimo zwykłego dnia pracy z zaproszenia skorzystało wielu mieszkańców naszego miasta. Na powitanie Pociągowi Papieskiemu wyszedł sam metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Obecni byli również: o. Kazimierz Maniecki, podprzeor Jasnej Góry oraz Bogumił Sobuś, zastępca Prezydenta Częstochowy.
Arcybiskup Stanisław Nowak z wielką ciekawością i radością przyglądał się temu wyjątkowemu pociągowi. Chętnie usiadł też za jego sterami. „Pociąg Papieski to pociąg, który, jeśli chodzi o wyposażenie, jest bardzo piękny, czysty, ale największa jego siła to fakt, co on oznacza i przypomina, a przypomina nam Sługę Bożego, umiłowanego, ukochanego, wielkiego Jana Pawła II” - na gorąco dzielił się refleksjami abp Stanisław Nowak.
„Częstochowa to kolejne miasto, do którego udajemy się Pociągiem Papieskim «Totus Tuus», aby pielgrzymować tak, jak to czynił Jan Paweł II oraz pokazać ideę, jaka zrodziła się wśród kolejarzy, aby za pontyfikatu Papieża Jana Pawła II zbudować coś, co codziennie służy pielgrzymom. W pociągu można przywracać wspomnienia związane z pontyfikatem Jana Pawła II” - tłumaczył odpowiedzialny za Pociąg Ryszard Rębilas, dyrektor projektów ze Spółki Przewozy Regionalne.
Pociąg kursujący od czerwca ub.r. na Szlaku Papieskim: Kraków - Łagiewniki - Kalwaria Zebrzydowska - Wadowice przewiózł już ponad 80 tys. pasażerów nie tylko z Polski, ale i pielgrzymów i turystów z Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, Danii i Stanów Zjednoczonych. „Wyposażony jest w 17 monitorów multimedialnych, umożliwiających obejrzenie m.in. filmów dokumentujących pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 152 wygodne fotele i 50 miejsc dla turystów zagranicznych z prezentacją multimedialną w języku obcym - wyjaśniał częstochowianom Ryszard Rębilas. - W pociągu można kupić pamiątki: pocztówki oraz przewodnik po szlaku papieskich pielgrzymek”.
Częstochowianie z wielkim wzruszeniem oglądali Pociąg Papieski. Wielu podkreślało, że nie mogło ich zabraknąć w tym miejscu i o tej porze. Jedna z osób biorących udział w pokazie ze wzruszeniem mówiła o wyraźnym odczuciu obecności w pociągu osoby naszego Papieża. Pozostaje mieć nadzieję, iż wielu częstochowian zapragnie wyruszyć na szlak pielgrzymi Papieskim Pociągiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu