Reklama

Pokolenie Jana Pawła II na Jackowie

Jan Paweł II był niewątpliwie człowiekiem o wielkim charyzmacie, który potrafił, jak nikt inny, skupić uwagę rzeszy ludzi, zarówno młodych jak i starszych, i zapalić ich do służby Chrystusowi poprzez służbę drugiemu człowiekowi.
Przyjęte już powszechnie określenie „Pokolenie JPII” dotyczy ludzi, którzy żyli w czasie Pontyfikatu naszego wielkiego Rodaka i utożsamiali się z tym, co głosił on swoim życiem i słowem. Jednakże nazwanie siebie jednym z „Pokolenia JPII” jest wielkim wyzwaniem, a zarazem zobowiązaniem. Trzeba bowiem „wypłynąć na głębie”, zaufać Chrystusowi i konsekwentnie opierać całe życie na Jego wartościach. To trudne, ale możliwe. Jan Paweł II pokazał, że można i warto przeżyć życie z Chrystusem i przeżyć je radośnie. My, młodzi, staramy się realizować testament Papieża odważnie podejmując wyzwania jakie stawia współczesny świat i odpowiadać na rodzące się potrzeby Kościóła.

Niedziela w Chicago 16/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota na Jackowie

W styczniu tego roku nasza wspólnota, której duchowym opiekunem jest ks. Stanisław Jankowski, świętowała pięciolecie swojego istnienia. Przy tej okazji powstały statuty, określiliśmy charakter naszej grupy, jej cele i zadania, precyzując równocześnie swoje miejsce i rolę w parafii, w naszym lokalnym Kościele. Podczas zorganizowanych wtedy warsztatów, na które zaprosiliśmy wszystkie wspólnoty młodzieżowe z Chicago, chcąc powrócić do dawnej tradycji „Dni Wspólnoty Wspólnot”, pojawiły się także pytania: Jak poprzez pryzmat mojej młodości patrzę na wyzwania dzisiejszego Kościoła? Gdzie i jakie jest moje miejsce w Kościele? Czy i jak identyfikuję się z moją wspólnotą parfialną?
Odpowiadając sobie na te i inne pytania podjeliśmy się wykonania zadania, które stało się realizacją testamentu Jana Pawła II, a mianowicie trudu walki o świętość życia, życia zarówno własnego, ale też walki o życie dziecka nienarodzonego. I jest to wielkie wyzwanie tego czasu - godnie przeżyć życie i bronić niezniszczalnego prawa każdego człowieka do życia, zwłaszcza tego bezbronnego i niewinnego. Poczuliśmy się współodpowiedzialni za to co dzieje się wokół nas. Jak podają statystyki codziennie w USA zabija się 4 tys. dzieci w łonach matek. Dzieje się to na naszych oczach, w obliczu prawa. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu, rok po roku… Chcieliśmy zadać śmierć panującej obojętności ukazując co dzieje się za szczelnie zamkniętymi drzwiami klinik i szpitali.

W obronie życia

„Powołał mnie Pan, już z łona matki, od jej wnętrzności wspomniał moje imię” zapisano w Księdze Izajasza (Iz 49, 1).
Życie jest święte. 25 marca w Kościele obchodzimy Święto Zwiastowania Pańskiego, a zarazem Dzień Świętości Życia. Ten dzień, z racji głębokich treści jakie niesie, wybrany jest na Dzień Duchowej Adopcji. My również przygotowywaliśmy się do niego wiele tygodni wcześniej starając się nadać odpwiednią range temu wydarzeniu i uczynić ten dzień szczególnym dniem w naszej parafii - dniem życia i świadomej odpowiedzialności za niego.
Stworzyliśmy specjalny program, którego inicjatorem był nasz kolega, Łukasz Mikosz. Już trzy tygodnie przed tym wydarzeniem zaczęły w biuletynie pojawiać się informacje przygotowujące parafian do tego dnia i uwrażliwiające na problem aborcji. Powstała wystawa w językach polskim i nagielskim, składająca się z 8 tablic, poświęcona w całości Dniu Duchowej Adopcji, rozwojowi życia ludzkiego od poczęcia, patronce nienarodzonych - Matce Bożej z Guadalupe i Joannie Beretta Molla, a także tematowi aborcji, syndromowi poaborcyjnemu i pomocy kobietom, które z różnych powodów poddały się aborcji (program Rachel) oraz Ruchowi Czystych Serc. Tydzień przed obraną datą rozwiesiliśmy w bazylice białe pasy płótna z wymalowanymi na nich 4 tys. czerwonych krzyży, symbolizujących liczbę dziennie zabijanych dzieci. Na zewnątrz pojawiły się krzyże wbite w ziemie i plakaty mówiące o naszej odpowiedzialności za życie.
W samym Dniu Duchowej Adopcji między Mszami św. odtwarzane były, nagrane wcześniej świadectwa dziewcząt i kobiet, które dokonały aborcji lub nosiły się z tym zamiarem. Wszystko to miało uświadomić i uwrażliwić nas na to, co dzieje się wokoło, a następnie opowiedzieć się za życiem przystępując do dzieła Duchowej Adopcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duchowa adopcja

Duchowa Adopcja polega na omadlaniu przez 9 miesięcy dziecka poczętego i zagrożonego zabiciem w łonie matki. Prosi się również za rodziców, o miłość i odwagę, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które Bóg sam mu przeznaczył.
Składa się też przyrzeczenie codziennego odmawiania dziesiątki Różańca w intencji nienarodzonego dziecka wraz z krótką, specjaną modlitwą. To niewiele. Tyle każdy z nas może zrobić. Poprzez podjęcie tego zobowiązania wyrażamy również wiarę, że dla Boga nie ma nic niemożliwego.
25 i 26 marca br. w bazylice św. Jacka na wszystkich Mszach św., polskich i angielskich, rozpoczęła się bezpośrednia realizacja tego programu. Po homilii poruszającej temat życia i jego świętości miała miejsce krótka prezentacja danych statystycznych dotyczących śmierci dzieci oraz kilkuminutowa projekcja filmu ukazującego obraz mordu na niewinnych. Po tym rozpoczęła się ceremonia składania przyrzeczeń Duchowej Adopcji i zbierania przez młodych formularzy deklaracji, które składano do przygotowanej w tym celu kołyski. Wypełnioną deklaracjami kołyskę zaniesiono następnie w procesji z darami do ołtarza i złożono przed obrazem Matki Bożej z Guadalupe.
W tym dniu w bazylice św. Jacka do Duchowej Adopcji zobowiązało się 1800 osób.
Podczas przygotowań do tego wydarzenia spotkaliśmy się z życzliwością wielu osób, zwłaszcza gospodarza bazyliki, proboszcza ks. Michała Osucha, który poparł nasz projekt i dzięki temu może za kilka lat, w tym właśnie miejscu, uratowane przez Duchową Adopcję dziecko, będzie dziekować Bogu za dar życia. Natomiast na każdym etapie powstawania tego dzieła, co było dla nas niezmiernie ważne, był obecny zawsze z nami opiekun naszej wspólnoty, ks. Stanisław Jankowski. Nie tylko inspirował nas i wspierał modlitwą, ale także aktywnie uczestniczył we wszystkich przygotowaniach, współtworząc to dzieło z nami.

Co dalej?

Przygotowany przez nas program propagowania Duchowej Adopcji nie kończy się z dniem podpisania deklaracji. O modlitwie i zobowiązaniach z nich płynących będziemy przypominać w ogłoszeniach. Raz w miesiącu pojawiać się będą w biuletynie informacje na temat rozwoju program. Za dziewięć miesięcy będziemy również obchodzić wspólnie „narodziny naszych dzieci”, wierząc w moc modlitwy, która czyni cuda.
Po tym wszystkim pojawiła się również reflekscja i pytanie, co możemy jeszcze zrobić? Nie wiem jak reagowali młodzi katolicy i co zrobili w tej materii, kiedy w 1973 r. legalizowano w USA ustawę o aborcji. Możemy jedynie odpowiadać za dzień dzisiejszy i tworzyć wspólnie Ewangelię Życia. Pytanie, co dalej głęboko zapadło w naszych sercach i rodzą się już konkretne propozycje. Chcemy zawsze stać w obronie życia, nie tylko tych bezbronych, nienarodzonych dzieci, ale również walczyć o godne życie każdego człowieka w rzeczywistości w jakiej przyszło nam żyć, na ziemi amerykańskiej, która stała się naszą drugą ojczyzną, ojczyzną z wyboru…
Odpowiadając na wezwania Jana Pawła II będziemy starali się podejmować zadania do jakich nas wzywał, by z dumą i pełną odpowiedzialnością móc nazywać siebie „Pokoleniem JPII”.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maj przy kapliczkach

Zdarza się minąć je, nawet jadąc główną drogą, częściej jednak stoją w miejscach zacisznych. Po co stawiano Maryjne kapliczki? Najczęściej żeby podziękować. Albo uczcić Matkę Bożą. Człowiek, który „lubi się z Maryją”, wie, o co chodzi.

Źródła mówią, że w Polsce nabożeństwa majowe przy kapliczkach przydrożnych odprawiane były od lat 70. XIX wieku. Ale takie zbieranie się dla oddania czci Maryi nie jest naszym autorskim pomysłem, bo choćby w Żywocie św. Filipa Nereusza (1515-95) czytamy, że gromadził on dzieci przy obrazach i figurach maryjnych, gdzie wspólnie śpiewali pieśni, składali kwiaty oraz duchowe ofiary i wyrzeczenia. A żyjący jeszcze wcześniej król hiszpański Alfons X Mądry (1221-84) zalecał swoim poddanym wieczorne gromadzenie się wokół figur Matki Bożej na modlitwę właśnie w maju.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Lusina. Wyszli z procesją błagalną o dobre urodzaje

2024-05-09 12:04

[ TEMATY ]

modlitwa o urodzaj

Piekary

Lusina

ks. Marek Jodko

Parafia św. Jana Chrzciciela w Piekarach

Wierni z proboszczem po zakończeniu procesji

Wierni z proboszczem po zakończeniu procesji

Po VI Niedzieli Wielkanocnej Kościół powszechny obchodzi kwartalne Dni Modlitw o Urodzaje, dawniej znane jako Dni Krzyżowe.

To czas, gdy wierni zjednoczeni w modlitwie proszą o urodzaj na polach, dobrą pogodę oraz zachowanie owoców ziemi. Rolnictwo jest fundamentem rozwoju społeczeństwa, a praca na roli ma wymiar wspólnotowy. Dlatego Kościół modli się o obfite plony, uznając to powołanie za szczególnie ważne. Tradycyjnie modlitwy odbyły się w poniedziałek, wtorek i środę poprzedzając uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję