Reklama

Jak przekazać podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krok 1: trzeba znaleźć organizację pożytku publicznego, na której rzecz chcemy przekazać nasz podatek.

Krok 2: trzeba obliczyć kwotę, którą możemy przekazać
Najpierw należy obliczyć swój podatek należny Urzędowi Skarbowemu, a następnie odliczyć 1% od tego podatku.
Przy wypełnianiu odpowiedniego dla siebie formularza PIT (PIT -36 lub PIT-37) w części zatytułowanej „Obliczenia zobowiązania podatkowego” znajdziemy rubrykę „Kwota zmniejszenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego” (dla PIT-36 jest to pozycja nr 181, dla PIT-37 jest to pozycja 111).
Tutaj wpisujemy kwotę obliczonego 1%.
1% obliczamy od tej kwoty, którą wpisaliśmy w pozycję wyżej, czyli dla PIT-36 z pozycji nr 180, dla PIT-37 z pozycji nr 110.
Uwaga! Przy obliczaniu 1% z podatku, w formularzu PIT wpisujemy kwotę pomniejszenia, pomijając grosze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krok 3: obliczoną kwotę należy wpłacić przelewem na konto organizacji
Musimy udać się do banku lub na pocztę i tam dokonać wpłaty - w wysokości obliczonego 1% podatku - na konto wybranej przez nas organizacji.
Na dowodzie wpłaty powinny być zawarte co najmniej następujące dane: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata. Pokwitowanie wpłaty należy zachować - w razie wezwania w celu wyjaśnień ze strony Urzędy Skarbowego.
Wpłata musi być dokonana pomiędzy 1 stycznia 2006 r., a dniem złożenia zeznania podatkowego - nie później jednak niż do dnia 30 kwietnia 2006 r.

Krok 4: wysłać formularz PIT
Aby dopełnić formalności, wypełniony formularz wysyłamy do Urzędu Skarbowego. Jeśli nie popełniliśmy żadnego błędu, możemy być spokojni:

urząd uzna za prawidłowe pomniejszenie podatku do wpłaty, jeśli z całości zeznania wynikła taka konieczność lub zwróci nam odliczony 1% w przypadku, jeśli z całości naszego zeznania wynikła nadpłata podatku.

Krok 5: Jeżeli rozliczyliśmy wcześniej podatek za rok 2005, możemy dokonać odpisu 1%, dokonując korekty zeznania.
Wówczas należy wypełnić powtórnie PIT, wpisując w nagłówku formularza wyraz „Korekta”, zaznaczając poz. 8 pkt 2 „Korekta zeznania”, następnie wyliczyć należny podatek.
Do korekty należy dołączyć pismo przewodnie do Naczelnika Urzędu Skarbowego, uzasadniające korekty wolą dokonania odpisu 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Reklama

Niemal każdego dnia potykamy się o różne rodzaje ludzkiej biedy. Jest ona tak wszechobecna, że być może uznajemy ją już za element stały naszego polskiego krajobrazu. Niewiara w możliwość zmienienia czegokolwiek służy nam za usprawiedliwienie naszej bierności i zniechęcenia. A tymczasem każdy może coś zrobić, by w imię chrześcijańskiego miłosierdzia przyjść z pomocą ludziom ubogim i borykającym się z przeciwnościami, wybierając jedną z organizacji pożytku publicznego i wpłacając na jej rzecz 1% swojego podatku.

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Od 16 lat, w miarę swoich możliwości służy potrzebującym, prowadząc domy opieki, warsztaty terapii zajęciowej, jadłodajnie, placówki oświatowe, poradnie, świetlice dla dzieci i młodzieży, ośrodki rekolekcyjno-wypoczynkowe oraz stacje opieki pielęgniarskiej.
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
ul. Katedralna 7
50-328 Wrocław
PKO BP S.A. III O/Wrocław
22 1020 5242 0000 2902 0137 9452
z dopiskiem „1 % podatku”

Caritas Diecezji Świdnickiej

Działa dopiero od dwóch lat, ale ma na swoim koncie bogaty dorobek. Prowadzi świetlicę terapeutyczną w Świdnicy, katolicką szkołę podstawową, kilka jadłodajni, w których w ubiegłym roku wydano łącznie 400 tys. posiłków, stacje opieki. Trwają starania o otwarcie domu dziennego pobytu dla osób starszych w Kudowie Zdroju, warsztatów terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych i sieci świetlic dla rodzin. Ponadto za pieniądze zebrane w czasie akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom organizuje wakacyjne wyjazdy dla dzieci.
Caritas Diecezji Świdnickiej
pl. Jana Pawła II 1
58-100 ŚWIDNICA
Konto
BZ WBK S.A. O/ Świebodzice
73 1090 2356 0000 0001 0331 5766

Reklama

Eucharystyczny Ruch Młodych - Stowarzyszenie „Dorośli dla dzieci”

Eucharystyczny Ruch Młodych sięga korzeniami jeszcze czasów przedwojennych, jako Krucjata Eucharystyczna. Jest to ruch powszechnie znany, rozpoznawany i akceptowany w Kościele. Stowarzyszenie „Dorośli dla Dzieci”, założone zostało z myślą o wspieraniu działań ERM w Polsce.
Działalność ERM to: dofinansowanie kolonii letnich dla dzieci, ogólnopolskie spotkania całego ERM-u, edukacyjne konkursy z nagrodami. Staramy się, aby pieniądze wracały do parafii, miasta lub chociaż regionu, z jakiego do nas przyszły.
„Stowarzyszenie Dorośli dla Dzieci”
ul. Bolesława Chrobrego 4
63-500 Ostrzeszów
REGON: 25164473, NIP: 5140255091,
KRS: 0000222915
numer konta: 47 1020 1055 0000 9802 0110 8893

Stowarzyszenia „Misja Dworcowa” im. ks. Jana Schneidera

Stowarzyszenie Misja Dworcowa powstało, by pomagać tym, od których większość ludzi odwraca głowę i nakłada na twarz maskę obojętności.
Pomagamy dzieciom i młodzieży - ofiarom przemocy, młodocianym przymuszanym do prostytucji, dziewczętom znajdującym się w sytuacji kryzysowej.
Nasza pomoc to:
- Nawiązywanie współpracy z właściwymi instytucjami w środowisku (sądy, opieka społeczna, szkoły, szpitale, policja itp.)
- Działalność punktu konsultacyjno-informacyjnego i hostelu
- Grupy wsparcia
- Dyżury pracowników ulicznych w okolicach dworca
- Pomoc materialna
- Interwencje w sytuacjach trudnych
- Terapie i usamodzielnianie podopiecznych
Stowarzyszenie Misja Dworcowa im. Ks. Jana Schneidera
50-329 Wrocław ul. Kard. B. Kominka 3/5
tel. (0-71) 321-05-50 lub 0-508 168-979
Nr konta: BISE S.A. II ODZIAŁ we WROCŁAWIU
42 1370 1301 0000 1701 4351 7200
z dopiskiem: 1% wpłata na rzecz organizacji pożytku publicznego.

„Fundacja Albertówka”

Celem Fundacji jest wspieranie osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności: ludzi bezdomnych, bezrobotnych, upośledzonych, społecznie słabych lub niepełnosprawnych oraz dotkniętych przemocą rodzin, jak również osób uzależnionych i ich rodzin.
Chcemy pomagać każdemu, kto pragnie wyjść ze swojej moralnej i materialnej nędzy.
„Albertówka” to zbudowany przez ks. Franciszka Głoda przy pomocy bezdomnych mężczyzn duży budynek mieszkalny i gospodarstwo w Jugowicach w Górach Sowich, położone 70 km od Wrocławia. Albertówka jest domem dla tych, którzy stracili własne domy i rodziny. Jej mieszkańcy utrzymują się z pracy we własnym gospodarstwie.
„Fundacja Albertówka”
ul. Grabiszyńska 103,
53-439 Wrocław
nr konta bankowego:
88 1680 1235 0000 3000 1193 8910

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: nowymi ministrami Hanna Wróblewska, Krzysztof Paszyk, Jakub Jaworowski i Tomasz Siemoniak

2024-05-10 11:12

[ TEMATY ]

premier

minister

PAP/Radek Pietruszka

Tomasz Siemoniak pokieruje ministerstwem spraw wewnętrznych i administracji, pozostanie także koordynatorem ds. służb specjalnych; szefową MKiDN zostanie Hanna Wróblewska, a szefem MAP - Jakub Jaworowski; tekę ministra rozwoju i technologii obejmie Krzysztof Paszyk - poinformował w piątek premier Donald Tusk.

Premier ogłosił w KPRM, zmiany jakie zostaną przeprowadzone w rządzie. Z Rady Ministrów odchodzą szefowie MSWiA Marcin Kierwiński oraz MAP Borys Budka, minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman oraz minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, którzy startują w wyborach do PE.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Adorować to postawić Boga w centrum życia

2024-05-11 09:47

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

Drugi dzień II Kongresu Wieczystej Adoracji rozpoczął się w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

W homilii abp Józef Kupny wyjaśnił, czym jest adoracja Najświętszego Sakramentu. - Odkrywamy adorację jako wymóg wiary. Adorować to postawić Boga w centrum życia, to nadać wszystkim sprawom właściwy porządek, stawiając Boga na pierwszym miejscu. W życiu wiarą nie wystarczy sama wiedza teologiczna, potrzeba Go spotkać i adorować. Na niewiele zdadzą się nasze wiadomości z zakresu życia religijnego czy zdolności duszpasterskie, jeśli nie padamy na kolana. Wiara jest relacją z żywą osobą, którą się kocha. Stając twarzą w twarz z Jezusem poznajemy Jego oblicze. Adorując odkrywamy dzieje miłości z Bogiem, w którym nie wystarczają idee, ale trzeba Go postawić na pierwszym miejscu, tak jak stawia się osobę, którą kochamy. Taki właśnie musi być Kościół, adorujący i zakochany w Jezusie, swoim Oblubieńcu - wskazał. abp Kupny i dodał: - Trwanie na kolanach przed Jezusem jest lekarstwem na podziały w Kościele. Dzisiaj chcemy rozważać, że adoracja czyni jedność w Kościele. Przez adorację dokonuje się wyzwolenie z największego niewolnictwa, uzależnienia do nas samych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję