Reklama

Książki

XIX Targi Wydawców Katolickich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


XIX Targi Wydawców Katolickich odbędą się w dniach 11-14 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Tegoroczne Targi odbywać się będą w tradycyjnym terminie, a mianowicie przed II Niedzielą po Wielkanocy. – Naszą imprezą, która jest Świętem Dobrej Książki pragniemy włączyć się w realizację hasła Roku Duszpasterskiego "Roku wiary, Roku Nowej Ewangelizacji” - mówi ks. Roman Szpakowski sdb, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oficjalne otwarcie

Tegoroczną nowością jest wydłużenie Targów o jeden dzień i ich rozpoczęcie nie jak dotychczas w piątek, a w czwartek. I tak, hala targowa otworzy swoje podwoje dla zwiedzających w czwartek 11 kwietnia o godz. 10. Dwie godziny później rozpocznie się natomiast uroczystość oficjalnego otwarcia XIX Targów Wydawców Katolickich (Sala Wielka Zamku Królewskiego). W jej trakcie poznamy laureatów Nagrody FENIKS 2013.

Targowa formuła imprezy wzbogacona zostanie różnorodnymi wydarzeniami towarzyszącymi. Sale spotkań, jak w ubiegłym roku, zlokalizowane będą w pobliżu Zamku Królewskiego, w specjalnie przygotowanym namiocie, gdzie odbywać się będą różnorodne spotkania autorskie, dyskusje panelowe, promocje książek przygotowywane przez poszczególne wydawnictwa itd.

PROGRAM TARGÓW


Gość Honorowy

Tegorocznym zagranicznym Gościem Honorowym Targów Wydawców Katolickich będzie Wydawnictwo Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Serdecznie zapraszamy na prezentację Gościa Honorowego.

Na spotkanie z czytelnikami przyleci autor biografii papieża Franciszka Andrea Tornielli. Będzie gościem targów Wydawców Katolickich w sobotę 13 kwietnia o 11.00. Po spotkaniu ma odbyć się konferencja prasowa.

Nagroda FENIKS 2013

Od kilkunastu lat Targom towarzyszy Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Tym razem podczas uroczystej Gali, jaka odbędzie się w sobotę 13 kwietnia (godz. 19.30), w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 53, a którą uświetni występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, zostaną nagrodzone publikacje wydane w 2012 roku.

Reklama

Grono laureatów wyłoni siedmioosobowe jury konkursu, w którym znaleźli się: ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, dr hab. Krzysztof Narecki, ks. Henryk Zieliński, dr hab. Krzysztof Koehler, prof. dr hab. Jan Malicki, dr Iwona Maruszewska oraz Krzysztof Ziemiec.

Do tegorocznej edycji nagrody zgłoszono blisko 220 publikacji, które oceniane będą w dziewięciu kategoriach: "literacka", "nauki kościelne", "edytorstwo", "książka dla dzieci", "książka dla młodzieży", "książka autora zagranicznego", "seria wydawnicza (dzieła zebrane)", "publicystyka religijna" oraz "multimedia".

Pełną listę publikacji zgłoszonych do Nagrody FENIKS 2013 można znaleźć na stronie SWK pod adresem: http://swk.pl/arch/2675#more-2675

Podczas Gali wręczone zostaną również nagrody MAŁY FENIKS 2013. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i instytucjom, które promują dobre i wartościowe książki w mediach. Laureatów tej nagrody poznamy już podczas konferencji prasowej poprzedzającej tegoroczną edycję Targów.

Projekcje filmowe

Tradycyjnie już program towarzyszący Targów Wydawców Katolickich nie ogranicza się jedynie do tematyki książkowej. Dlatego również podczas tegorocznej edycji tej wystawienniczej imprezy nie zabraknie atrakcji dla miłośników filmów dokumentalnych o tematyce religijnej, historycznej i patriotycznej, pochodzących z archiwum IPN i Stowarzyszenia Filmowców Katolickich oraz archiwum TVP m.in. o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, Ojcu Świętym bł. Janie Pawle II i św. Faustynie Kowalskiej. Na wszystkie projekcje filmowe, które odbywać się będą w sali kinowej Zamku Królewskiego od czwartku do niedzieli wstęp jest wolny.

Targi dla młodych

Jedną z nowych propozycji programowych jakie towarzyszyć będą XIX Targów Wydawców Katolickich będzie Dzień Młodzieży, który zaplanowano na piątek 12 kwietnia. Odbędzie się on pod hasłem przewodnim „Papież i młodzież – razem” w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej (ul. Krakowskie Przedmieście 68).

Reklama

W programie Dnia Młodzieży znalazły się warsztaty tematyczne, spotkania autorskie, debata problemowa oraz wieczór poezji. Szczegółowy program Dnia Młodzieży znajdziecie Państwo w załączniku. Ponadto w targowy piątek (12 kwietnia) wejście na Targi dla młodzieży szkolnej jest darmowe. - Zależy nam by z bardzo bogatą ofertą XIX Targów Wydawców Katolickich zapoznała się również młodzież i środowisko szkolne - deklaruje ks. Roman Szpakowski sdb.

W niedzielę 14 kwietnia polecamy Państwa uwadze uroczystą Mszę świętą, która odprawiona zostanie w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie pod przewodnictwem J.E. ks. Arcybiskupa Wacława Depo, Przewodniczącego Rady Episkopatu Polskiego ds. Środków Społecznego Przekazu. Msza transmitowana przez Program I Polskiego Radia.

Przez cały czas trwania XIX Targów Wydawców Katolickich w godzinach od 12.00 do 18.00 ulicami Warszawy będzie jeździł specjalny tramwaj, który będzie darmowo dowoził chętnych na Targi. W tramwaju będą odbywały się różnorodne konkursy, spotkania z autorami, czytanie książek.

Dodatkowo w sobotę 13 kwietnia planowany jest przejazd Pociągu Papieskiego z Krakowa do Warszawy na Targi Wydawców Katolickich. W trakcie podróży planowany jest program duchowo-kulturalny.

- Chcemy wspierać odradzające się biblioteki przy parafiach wiejskich. Zwrócimy się o pomoc dla lokalnych inicjatyw. Zwrócimy się do samorządów wojewódzkich. Biblioteka może współtworzyć taki lokalne centra kultury. Biblioteki szkolne stają się również bibliotekami dla społeczności lokalnej. Również w dużych miastach i metropoliach potrzebne jest współtworzenie miejsc z dobrym klimatem do przyjacielskich rozmów. Jeszcze dla wielu ludzi dobra książka jest „przyjacielem”. W czasach powszechnego – dzięki Internetowi – dostępu do zasobów kultury trzeba uczyć sztuki tworzenia własnej osobistej biblioteczki. „W sieci” podejmowane są różne inicjatywy na rzecz kultury czytania i rozmawiania. Chcemy o takich inicjatywach poinformować oraz umożliwić spotkanie z liderami takich środowisk, które systematycznie rozmawiają o starannie dobranych książkach. Niestety „w sieci” jest również wiele „szumu informacyjnego” a dotarcie do wartościowych plików jest wielką sztuką. Także w jej opanowaniu mogą pomóc nasze Targi – mówi relacjonując starania organizatorów i cele wystawienniczej imprezy prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Reklama

Tygodnik Katolicki „Niedziela” będzie obecny na XIX Targach Wydawców Katolickich w Warszawie, w dniach od 11 do 14 kwietnia 2013 r. Targi odbywają się w Arkadach Kubickiego, na Zamku Królewskim.

14 kwietnia zapraszamy na spotkanie autorskie z redaktorem naczelnym Ks. Inf. Ireneuszem Skubisiem, który spotka się z Państwem w godzinach od 11.00 do 13.00.

Tego dnia na naszym stoisku będzie również gościć autorka książek dla dzieci i młodzieży p. Małgorzata Nawrocka. Zapraszamy od godziny 13.30 do 15.00.

Każdy z uczestników będzie miał możliwość rozmowy z autorami i otrzymania osobistej dedykacji na ich publikacjach.

Przyjdź, porozmawiaj, czekamy na każdego!

2013-04-08 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katoliku, idź na targi!

Niedziela małopolska 43/2014, str. 8

[ TEMATY ]

targi

Agnieszka Kowalczyk

MARCIN KONIK-KORN: – W dniach 23-29 października odbędą się 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, podczas których kolejny raz zaprezentują swoje publikacje wydawcy katoliccy w ramach Salonu Książki Katolickiej. Dlaczego warto odwiedzić ich stoiska?

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 26.): Afekt i efekt

2024-05-25 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Czy Maryja może być papieżem? Jak się modlił Jan Paweł II, kiedy kula przeszyła jego brzuch? I co właściwie ma wspólnego afekt z efektem? Zapraszamy na dwudziesty szósty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przywołuje trzy mało znane i niesamowite wypowiedzi św. Jana Pawła II o Maryi oraz opowiada o Jej roli w życiu i pontyfikacie papieża z Polski.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Drzewicki Koncert Uwielbienia

2024-05-27 09:40

[ TEMATY ]

koncert

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy czwartek, 30 maja 2024 r. w Boże Ciało o godz. 19.00, w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbędzie się po raz piąty Drzewicki Koncert Uwielbienia.

Hasło tegorocznego Koncertu - „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana, nawiązuje do najważniejszego wyzwania, jakie stawia przed nami Chrystus – przykazania miłości. W sposób heroiczny przykazanie to zrealizowała rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Kilka miesięcy temu, bo we wrześniu 2023 r. odbyła się uroczystość beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci: Stasia, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi i dziecka, które w momencie śmierci było jeszcze w łonie matki. Po raz pierwszy w historii Kościoła do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina wraz z nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Ponieśli oni w dniu 24 marca 1944 roku śmierć męczeńską, ponieważ w swoim domu dali schronienie ośmiu Żydom, którzy także zostali zamordowani z rąk hitlerowców. W tym roku mija 80 lat od tego wydarzenia. W muzeum domu rodziny Ulmów do dziś znajduje się egzemplarz książki zawierającej historie biblijne. Można zauważyć, że nosi on wyraźne ślady używania. Znamienne jest to, że ktoś z rodziny podkreślił czerwonym kolorem jeden z tytułów: „Przykazanie Miłości – Miłosierny Samarytanin”, a obok niego dopisał słowo: „TAK”. Widać tu niezwykłą siłę obecną w Ewangelii uzdalniającą człowieka do realizacji miłości bliźniego, aż po ofiarę z własnego życia. Tegorocznemu Koncertowi, oprócz doskonałej muzyki i czasu na modlitwę, będą towarzyszyły sceny z życia błogosławionych męczenników, obecnych w znaku relikwii. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Biskup Radomski Marek Solarczyk. Patronat medialny zapewniają Redakcja Tygodnika Katolickiego "NIEDZIELA", Redakcja Radia Plus Radom, Redakcja "Gościa Niedzielnego". Organizatorami Koncertu są Parafia pw. św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję