Reklama

Łask

Nowe sanktuarium i kapituła

Podczas porannej Mszy św., sprawowanej w kolegiacie łaskiej w przeddzień uroczystości koronacji Matki Bożej Łaskiej, abp Władysław Ziółek ogłosił dekret o powołaniu nowego sanktuarium maryjnego, ustanowieniu dla niego kustosza i 10-osobowej Kapituły Kolegiackiej Łaskiej.

Niedziela łódzka 42/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. w kaplicy Matki Bożej rozpoczęła się punktualnie o godz. 8.00, z udziałem zaproszonych kapłanów, władz miejskich i kilkuset wiernych. Abp Władysław Ziółek stwierdził, że ustanowienie sanktuarium i kapituły to powrót do przeszłości i spojrzenie w przyszłość. „Postanowiłem podnieść tę świątynię do rangi sanktuarium maryjnego - mówił Metropolita Łódzki. - Do opieki nad tym miejscem i szerzeniem kultu maryjnego postanowiłem powołać kustosza - ks. Mariana Ciupińskiego. Postanowiłem także wskrzesić instytucję Kapituły Kolegiackiej, powołanej przed pięcioma wiekami przez prymasa Jana Łaskiego, fundatora tej świątyni, który przywiózł obraz Matki Bożej z Rzymu. Chciałbym, aby ten zespół kapłanów troszczył się o rozwój kultu maryjnego w Łasku i w całej archidiecezji” - powiedział abp Ziółek. W skład Kapituły Kolegiackiej łaskiej weszli księża kanonicy: Marian Ciupiński - proboszcz kolegiaty w Łasku, Jan Ciesielczyk - proboszcz parafii Buczek, Antoni Kamiński - proboszcz parafii Krzepczów, Józef Piaskowski - proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ozorkowie, Roman Czermański - proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Piotrkowie Tryb., Bolesław Dziurdzia - proboszcz parafii Pożdżenice, Andrzej Susło - proboszcz parafii Marzenin, Kazimierz Magdziak - proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie, Andrzej Mikołajczyk - proboszcz parafii w Rąbieniu, Zbigniew Kaczmarkiewicz - proboszcz parafii w Karlinie.
Słowa abp. Władysława Ziółka były wielokrotnie nagradzane oklaskami, co Metropolita Łódzki skomentował jako potwierdzenie trafności podjętych decyzji. „Bogata historia Łasku powinna nas mobilizować do podjęcia działań skierowanych w przyszłość” - dodał abp Ziółek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: zabójstwo Charliego Kirka budzi najgłębszy sprzeciw i podważa same podstawy demokracji

2025-09-11 16:19

[ TEMATY ]

sprzeciw

Prezydent Karol Nawrocki

Charlie Kirk

podstawy demokracji

PAP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki napisał w czwartek, że zabójstwo Charliego Kirka „z powodu różnic politycznych, budzi najgłębszy sprzeciw i podważa same podstawy demokracji”. Dodał, że Kirk - znany amerykański działacza ruchu MAGA - „odważnie bronił wartości cenionych przez nasze narody”.

Bliski sojusznik prezydenta USA Donalda Trumpa, 31-letni Charlie Kirk, zmarł w środę po tym, gdy został wcześniej tego dnia postrzelony podczas przemówienia na Uniwersytecie Utah Valley.
CZYTAJ DALEJ

Figura Matki Bożej zdewastowana. Maryi obcięto ręce i zniszczono twarz, a Sąd Rejonowy umarza postępowania

2025-09-10 19:00

[ TEMATY ]

sąd

uczucia religijne

Adobe Stock

Sąd Rejonowy w Białymstoku umorzył w środę postępowanie w sprawie oskarżonego o obrazę uczuć religijnych i znieważenie przedmiotów czci religijnej. Oparł się na opinii biegłych badających stan zdrowia tego mężczyzny. Postanowienie nie jest prawomocne.

Sąd zdecydował o konieczności przeprowadzenia takich badań przed rokiem, jeszcze przed otwarciem przewodu sądowego w tej sprawie. Powołując się też wówczas na ważny interes prywatny tego mężczyzny, utajnił jednak informacje, biegły jakiej specjalności medycznej będzie powołany.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się XII Zjazd Gnieźnieński

2025-09-11 18:13

[ TEMATY ]

XII Zjazd Gnieźnieński

Archidiecezja Gnieźnieńska

XII Zjazd Gnieźnieński

XII Zjazd Gnieźnieński

Pokój nie jest jedynie brakiem wojny, ale nade wszystko wartością i obowiązkiem powszechnym, zakorzenionym w samym Bogu. Jestem głęboko przekonany, że Zjazd Gnieźnieński, w czasie którego chcemy szukać dróg do pokoju, pozwoli nam z tak oczyszczonym sercem z nadzieją budować przyszłość Europy - powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas ceremonii otwarcia XII Zjazdu Gnieźnieńskiego, który od czwartku do niedzieli potrwa w Gnieźnie pod hasłem "Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy".

Ceremonię otwarcia XII Zjazdu Gnieźnieńskiego poprowadziła Paulina Guzik, dziennikarka, szefowa działu zagranicznego amerykańskiej Agencji OSV News, która przypomniała, że 1000 lat temu w Gnieźnie przywódcy Polski i Niemiec mieli odwagę spotkać się, aby ustalić pokojowy porządek Europy. - Dziś tak wiele miejsc na świecie - w tym tak drogie naszemu sercu Ukraina czy Ziemia Święta - znajdują się w ogniu wojny. Dlatego 1000 lat po pierwszym Zjeździe Gnieźnieńskim dziś spotykamy się, by mieć odwagę pokoju w Europie i w świecie - powiedziała, nawiązując do hasła gnieźnieńskiego spotkania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję