W każdą sobotę, w okresie od 23 lipca do 17 września, do kolegiaty łaskiej zmierzają zorganizowane grupy wiernych z wyznaczonych dekanatów archidiecezji łódzkiej, którym towarzyszą duszpasterze. Pielgrzymkom dekanalnym przewodniczą biskupi łódzcy i łowiccy. Pielgrzymkowa nowenna sobót została zaplanowana jako bezpośrednie przygotowanie do uroczystości koronacji wizerunku Matki Bożej Łaskiej, która będzie miała miejsce 25 września 2005 r. W tym dniu Prymas Polski kard. Józef Glemp nałoży na łaskami słynącą płaskorzeźbę Maryi z Dzieciątkiem papieskie korony, poświęcone przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach 18 sierpnia 2002 r.
Uroczystości otwierającej nowennowe pielgrzymowanie przewodniczył bp Ireneusz Pękalski, powitany przez proboszcza miejsca ks. kan. Mariana Ciupińskiego. O godz. 10.30 Ksiądz Biskup sprawował Mszę św. wraz z dziekanami pielgrzymujących dekanatów: bełchatowskiego - ks. prał. Januszem Krakowiakiem, wolborskiego - ks. kan. Zdzisławem Kowalewskim, łaskiego - ks. prał. Wiesławem Sikorskim, oraz wicedziekanem dekanatu Łódź-Ruda - ks. kan. Henrykiem Betlejem, a następnie odmówił w kaplicy cudownego wizerunku Anioł Pański i modlitwę zawierzenia Maryi. Po zakończeniu liturgii Ksiądz Biskup został poproszony o oficjalne otwarcie wystawy pt. Skarby Kolegiaty Łaskiej, zorganizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Zabytkowa łaska świątynia przyjęła pielgrzymów gościnnie i uroczyście. Przygotowano pamiątkowe foldery, okolicznościowe karty pocztowe i obrazki. Ks. Gabriel Kołodziej zapoznał zgromadzonych z historią miejsca i cudownego obrazu. Zwracało uwagę duże zaangażowanie świeckich w liturgii i obsłudze pielgrzymów. Nie zabrakło Łaskich Rzymian i Bractwa Kurkowego w barwnych strojach. Dominowała atmosfera modlitwy i wyciszenia. W pięknie odnowionej kaplicy, przed wizerunkiem Matki Bożej od rana do godzin popołudniowych pielgrzymi trwali na modlitwie indywidualnej.
Bp Ireneusz Pękalski przypomniał w homilii słowa ufności, kierowane do Matki Bożej przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Wyraził także przekonanie, że osoba sługi Bożego Papieża Jana Pawła II była darem dla naszego narodu, uproszonym przez Maryję. Matka Boża towarzyszyła Polakom w historii i jest obecna nadal w naszej niełatwej współczesności. Jej pokora i ufność wobec Boga pozostaje źródłem otuchy i nadziei dla świata wstrząsanego aktami przemocy. „Toczy się walka o nasze dusze - powiedział Ksiądz Biskup. - Czy w mamy jakieś szanse w tej walce, w tym zmaganiu o naszą wiarę, nasze ideały, nasz świat wartości? Czy możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość? Tak. Możemy. Naszą szansą jest wiara w Boga, który wielokrotnie pokazał, że w odwiecznej walce między dobrem i złem On jest zwycięzcą”.
Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem odbiera szczególną cześć wiernych w kolegiacie w Łasku od połowy XVI wieku. Jest to alabastrowa płaskorzeźba w kształcie tonda o średnicy ok. 40 cm.
Jej autorstwo przypisywane jest mistrzom włoskiego renesansu, prawdopodobnie z pracowni Andrea della Robia. Z Rzymu przywiózł ją w październiku 1515 r. fundator kościoła prymas Jan Łaski. Już wkrótce do maleńkiego miasteczka zaczęli ściągać pielgrzymi z całej rozległej prowincji gnieźnieńskiej, a nawet z pd.-wsch. kresów Rzeczypospolitej. Z wdzięczności pielgrzymi ofiarowywali wota materialne, powstawały także wiersze i pieśni ku czci Matki Bożej Łaskiej. Cenny wizerunek przetrwał liczne pożary i wojenne zniszczenia, jakie dotknęły miasto. Obecnie umieszczony jest w odrestaurowanej bocznej kaplicy. 25 września br. zostanie ozdobiony koronami poświęconymi przez Papieża Jana Pawła II w Krakowie w 2002 r. Aktu koronacji dokona Prymas Polski kard. Józef Glemp. Będzie to bardzo ważny dzień w życiu Łasku i całej archidiecezji łódzkiej.
(ead)
Pomóż w rozwoju naszego portalu