Reklama

Chełm, Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Przymierze chrześcijaństwa i kultury

Z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w dniach 29 maja - 5 czerwca w Chełmie odbył się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Na imprezę złożyły się wystawy, wykłady, spotkania i koncerty. Mieszkańcy miasta mieli okazję do spotkania m.in. z Janiną Ochojską, Krzysztofem Skowrońskim, Krzysztofem Zanussim, Ernestem Bryllem i Jerzym Zelnikiem. Byli także sportowcy Artur Bożyk i Dariusz Opolski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zorganizowany już po raz trzeci Tydzień Kultury Chrześcijańskiej miał za zadanie przybliżyć wartości kultury oraz promować wykonawców, którzy we własnym życiu i twórczości kierują się sferą duchową. Poprzez wystawy, wykłady i koncerty organizatorzy chcieli również skłonić młodzież i osoby szukające celu w życiu do głębszej refleksji nad światem i własną tożsamością, a także papieskim nauczaniem. Temu służyło m.in. Forum Młodzieży Chełmskiej „Wyobraźnia Miłosierdzia”. Licznie zebrani w Sali Różańcowej przy bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję znaleźć odpowiedź na pytanie, jak młode pokolenie może realizować słowa Papieża Polaka we własnym życiu. Próbowali im w tym pomóc zaproszeni goście: J. Ochojska (Polska Akcja Humanitarna), K. Skowroński (TV Polsat), Agnieszka Sroczyńska (psycholog) oraz sportowcy A. Bożyk (Górnik Łęczna) i D. Opolski (były bramkarz Motoru Lublin). W trakcie dyskusji zachęcali oni młodych do dawania świadectwa wiary własnym życiem i postępowaniem, obierania właściwych celów oraz budowania „cywilizacji miłości” poprzez pomoc drugiemu człowiekowi w ramach wolontariatu. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład znanego reżysera K. Zanussiego. Spotkanie z nim odbyło się w Szkole Wyższej im. B. Jańskiego. W wypełnionej auli reżyser mówił o wartościach duchowych w kulturze europejskiej. Podkreślał, że człowiek nie powinien odrywać się od własnych korzeni i kultury chrześcijańskiej; zachęcał młodych do kreatywności i wyznaczania sobie w życiu odpowiedniej hierarchii wartości, a także umiejętnego korzystania z prasy, radia i TV. Zwrócił uwagę, że wartości materialne są przemijające i nie warto na nich budować życia. Tym, co trwa wiecznie, jest sfera duchowa.
W nieco innym klimacie przebiegały spotkania ze znanym poetą Ernestem Bryllem. Do sali konferencyjnej Chełmskiej Biblioteki Publicznej na „żywą” i do tego ciekawie opowiedzianą lekcję języka polskiego przyszło ponad dwieście osób. Byli to głównie uczniowie oraz studenci, a także nauczyciele i mieszkańcy Chełma zainteresowani twórczością poety. Podczas spotkania pytano go, skąd w jego wierszach tak wiele inspiracji chrześcijańskich.
E. Bryll odpowiadał, że jeżeli jest się poetą osadzonym w polskości, w literaturze, obyczajach i języku, to nie można się nie odnosić do spraw religijnych. Na dziedzińcu Muzeum Chełmskiego poeta podpisywał ostatni tomik Na ganeczku snu, wydany przez Wydawnictwo „Gaudium”.
W programie Tygodnia nie mogło zabraknąć również akcentów związanych z ważnymi dla naszej diecezji wydarzeniami: 200. rocznicą jej powstania i peregrynacją Jasnogórskiego Obrazu Nawiedzenia. Wykład pt. Kościół na ziemi chełmskiej a jubileusz 200-lecia diecezji lubelskiej wygłosił ks. dr Jarosław Marczewski. Był również wspaniały koncert pieśni maryjnej w wykonaniu ojców Jana i Alberta - paulinów z klasztoru we Włodawie. Tydzień to również trzy wystawy, w tym dwie fotograficzne: Święta Góra Atos - przygotowana przy współpracy z parafią prawosławną w Chełmie oraz Islandia, które zachęcały do rozwijania zainteresowań i odkrywania piękna natury stworzonej przez Boga. Na cykl imprez składały się także spotkania w chełmskich szkołach, popularyzujące działalność misyjną. W tym roku uczestniczyli w nich werbiści, siostry służebnice Ducha Świętego i siostry franciszkanki misjonarki Maryi. Niezwykłym dopełnieniem spotkań było otwarcie w Muzeum Chełmskim wystawy Ze skarbca Ameryki Łacińskiej. Wszystkie eksponaty ukazujące bogactwo duchowe i kulturowe kontynentu pochodzą ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. Tydzień Kultury miał także promować aktywny wypoczynek w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Dlatego też w jego programie po raz kolejny znalazł się Rowerowy Zlot Młodzieży i Turniej Piłki Nożnej, przygotowany z niezwykłym zaangażowaniem przez ks. Piotra Drozda z parafii mariackiej. W bloku imprez sportowych uczestniczyło w sumie ponad 500 osób.
Podsumowaniem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej była kilkugodzinna impreza w centrum Chełma na pl. Łuczkowskiego. W części koncertowej wystąpiły zespoły: „Sursum Corda” z Siennicy Nadolnej, „Arcybractwo Muzyczne” z Lublina oraz „Pneuma” z Gdańska. Młodzi wykonawcy poprzez muzykę i tekst mówili o tym, jak odnaleźli Chrystusa we własnym życiu. Całość imprezy doskonale przygotowali i poprowadzili Katarzyna Telejko i Bartosz Nowacki oraz inni młodzi, na co dzień współpracujący z chełmskim oddziałem Civitasu. Atrakcją wieczoru był teatr ognia Fire-show, połączony z koncertem bębnów w stylu afrykańskim. Tydzień zakończył się Mszą św. odprawioną w kościele Rozesłania Świętych Apostołów przez ks. Sławomira Górnego. Duchową ucztę dopełnił program słowno- muzyczny Dar i tajemnica, oparty na tekstach Jana Pawła II w wykonaniu Jerzego Zelnika (recytacja), Roberta Grudnia (organy) i Martyrosa Dawtiana (skrzypce). Prezentowany już program został tym razem poszerzony o recytację testamentu Ojca Świętego. Znany aktor podzielił się z obecnymi refleksją na temat współczesnego teatru, nauczania Jana Pawła II i reakcji warszawskiego środowiska twórców na wieść o śmierci Papieża.
Organizowany przez Oddział Miejski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tydzień Kultury spełnił swoją rolę środowiskową. Zintegrował i pobudził do wspólnego działania różne lokalne środowiska, skupione wokół parafii, szkół, uczelni, instytucji kultury, sportu i samorządów. Do przygotowania poszczególnych imprez włączyli się: Urząd Miasta Chełm, PWSZ w Chełmie, Starostwo Powiatowe, Chełmski Dom Kultury, Chełmska Biblioteka Publiczna, Muzeum Chełmskie, MOSiR, parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, parafia Rozesłania Świętych Apostołów, parafia Miłosierdzia Bożego, Szkoła Wyższa im. B. Jańskiego, szkolne koło Wolontariatu przy I LO w Chełmie, SP nr 4 i SP nr 10. Patronat honorowy nad imprezą objęli dziekani dekanatów chełmskich: ks. inf. Kazimierz Bownik i ks. kan. Tadeusz Kawala oraz prezydent Chełma Krzysztof Grabczuk, przewodniczący Rady Miasta Longin Bożeński i starosta Powiatu Chełmskiego Kazimierz Stocki. Sponsorami Tygodnia byli: Urząd Miasta Chełm, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, MPEC, MPGK, SKOK im. Z. Chmielewskiego, Zomar S. A, Obst S. A., Targowiska Miejskie w Chełmie, PWSZ w Chełmie, Gmina Sawin, Gmina Chełm i Starostwo Powiatowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

4 maja o godz. 19:00 rusza cykl koncertów organowych „Franciszkańskie Wieczory Muzyczne: Mater Familiae” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Jest to okazja do promocji muzyki sakralnej, a także kultu maryjnego. Pierwszy koncert zagra Tadeusz Barylski, który przez wiele lat posługiwał jako organista w sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu zagra m.in utwory: Johanna Sebastiana Bacha – Fantazja G-dur, Improwizację: Fantazja Regina Coeli czy Bogurodzicę. Koncert rozpocznie obchody odpustu ku czci Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję