Reklama

Międzynarodowe sympozjum naukowe - W obronie rodziny

Wspólnota rodzinna - dzisiejsze zagrożenia i wyzwania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Międzynarodowe sympozjum naukowe na temat: Wspólnota rodzinna - dzisiejsze zagrożenia i wyzwania, które odbyło się w dniach 21-22 maja w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie, było szczególnym i cennym działaniem, mającym na celu obronę rodziny przed liberalizmem i innymi grożącymi jej współcześnie niebezpieczeństwami. Konferencję zorganizował Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Instytut Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Punkt Konsultacyjny w Szczecinie. Otwierając to naukowe spotkanie, ks. prof. US dr hab. Andrzej Offmański - odpowiedzialny za Punkt Konsultacyjny w Szczecinie powiedział m. in., że trudno jest zapomnieć o 25 latach działalności szczecińskiej filii Instytutu w Łomiankach i trudno nie docenić ogromnego wkładu, jaki ta uczelnia wniosła w kształtowanie instytucji rodziny na ziemi pomorskiej.
Instytut Studiów nad Rodziną, założony przez abp. Kazimierza Majdańskiego, zajmuje się działalnością naukowo-badawczą i dydaktyczną w dziedzinie nauk o rodzinie. W 1974 r. abp Majdański zaprezentował gotowy projekt nowej placówki naukowej władzom Akademii Teologii Katolickiej. Po długich staraniach 29 kwietnia 1975 r., zarządzeniem Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, powołano Zakład Teologii Praktycznej ATK (od 1980 r. - Instytut Studiów nad Rodziną - ISNaR). Zakład rozpoczął swoją działalność naukowo-dydaktyczną w październiku 1975 r. W 1987 r. nastąpiło wyodrębnienie Instytutu z Wydziału Teologicznego ATK i ustanowienie go instytutem samodzielnym, pozawydziałowym. Natomiast od 18 sierpnia 1979 r. intensywną działalność prowadzi także Punkt Konsultacyjny Zakładu Teologii Praktycznej (później Instytut Studiów nad Rodziną) w Szczecinie. W Instytucie studiowali początkowo księża, a następnie także liczne zastępy osób świeckich zatroskanych o przyszłość polskiej rodziny.
Sympozjum trwało dwa dni. Pierwszego dnia naukowe spotkanie składało się z trzech części. Słowo wstępne skierował do uczestników dziekan WT US - ks. prof. US dr hab. Zdzisław Kroplewski. Mówił: „Nasze sympozjum koncentruje się wokół zagadnienia bardzo ważnego. Głos katolickich i protestanckich - ewangelickich wydziałów teologicznych jest bardzo potrzebny, aby ukazać, czym rodzina jest dla każdego człowieka”. W pierwszej części referaty wygłosili: ks. prof. dr hab. Bronisław Mierzwiński z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Czy zmierzch instytucji rodziny?), Ulf Harder z niemieckiego Uniwersytetu w Greifswald (Zapobieganie rozpadowi małżeństwa. Nowe perspektywy duszpasterstwa małżeństw) oraz ks. dr Krzysztof Wolski z ISNaR-u UKSW w Łomiankach (Świadomość znaczenia chrześcijańskiego małżeństwa). Prelegentami drugiej części byli: prof. Vanna Zaccaro z włoskiego Uniwersytetu w Bari (Natalia Ginzburg opowiada o rodzinie), ks. dr hab. Józef Stala z Papieskiej Akademii Teologicznej w Tarnowie (Wychowanie do małżeństwa i rodziny na miarę XXI wieku) oraz prof. Gaetano Dammacco z Uniwersytetu w Bari (Prawa rodziny i prawa dziecka w Kodeksie Prawa Kanonicznego). Po krótkiej przerwie odbyła się trzecia część sympozjum, podczas której swój referat zaprezentował ks. prof. US dr hab. Zdzisław Kroplewski z WT US w Szczecinie (Rodzina czy jednostka?). Podsumowaniem sobotniej sesji była dyskusja panelowa, zatytułowana: Sytuacja współczesnej rodziny w Italii, Niemczech i Polsce. Natomiast drugiego dnia sympozjum zostały przedstawione następujące referaty: Nowe przejawy troski Kościoła o współczesne rodziny (ks. dr Jarosław Szymczak z ISNaR-u UKSW w Łomiankach), Instytut Studiów nad Rodziną UKSW w Łomiankach, Punkt Konsultacyjny w Szczecinie, XXV lat (ks. dr Krzysztof Wolski z ISNaR-u) oraz Katechetyczna posługa Kościoła w Polsce wobec rodziny (ks. prof. US dr hab. Andrzej Offmański z WT US w Szczecinie).
Centralnym punktem była sprawowana w kościele seminaryjnym o godz. 11.30 uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Jan Gałecki. We Mszy św. licznie uczestniczyli profesorowie, studenci i absolwenci ISNaR-u. Ks. prof. US dr hab. Andrzej Offmański w wygłoszonej homilii wskazywał na potrzebę składania dziękczynienia Bogu za dar ISNaR-u dla ziemi pomorskiej. Nauczał również, że rodzina powinna czerpać z głębokich źródeł, jakimi są: Eucharystia oraz miłość Trójcy Przenajświętszej - wzajemna miłość Osób Boskich. „Tajemnica Trójcy to tajemnica miłości i życia” - mówił. Podkreślał także, że małżeństwo wyrasta z Eucharystii i powinno do niej prowadzić. „Jeśli tak nie jest, to prowadzi to do wynaturzeń” - mówił. Ksiądz Profesor odwoływał się do słów Jana Pawła II, który w 1987 r. w Szczecinie powiedział: „Ludzka miłość i wierność aż do śmierci wypływają z tej miłości ofiarnej Chrystusa, która została przypieczętowana śmiercią na krzyżu za nas, i pozostaje w tym białym opłatku, w tym Jego sakramencie miłości”. Prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego przypominał również, że rodzina według zamysłu Boga jest miejscem świętym i uświęcającym. „Świętym, bo zakorzenionym w miłości Boga: bezgranicznej i ofiarnej, aż po krzyż (…). Uświęcającym, bo zarówno życie rodzinne, małżeńskie, modlitwa, dobroć, ofiarność - uświęcają człowieka” - nauczał. Mówił także, że nikt nie ma prawa dokonywać eksperymentów na rodzinie. Apelował: „Umiejmy protestować, umiejmy wołać przeciwko różnym próbom zamiany katolickiej rodziny w rodzinę liberalną, budowaną tylko na przyjemności i użyciu”. Kończąc homilię, Ksiądz Profesor powiedział: „Nie ma skuteczniejszej drogi odrodzenia narodu, jak odrodzenie rodziny”.
Instytut Studiów nad Rodziną poprzez rzetelną formację intelektualną i duchową przygotowuje odpowiedzialnych ludzi - tak bardzo dzisiaj potrzebnych obrońców wartości i świętości rodziny. Życzymy całemu Instytutowi, aby wysiłek włożony w formowanie duszpasterzy i apostołów rodzin przyniósł jak najlepsze owoce w postaci umocnienia rodziny oraz poszanowania wartości, godności, świętości i nienaruszalności tej niezwykle ważnej wspólnoty, od której zależy przyszłość każdego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polichna. Rekolekcje - czas Bożej miłości

2025-04-06 06:56

Małgorzata Kowalik

W dn. 30 marca – 1 kwietnia w parafii św. Jana Marii Vianneya w Polichnie odbyły się rekolekcje wielkopostne. Czas wchodzenia w tajemnice Bożej miłości parafianie przeżyli pod kierunkiem o. Ryszarda Koczwary z Niepokalanowa.

Chcąc przygotować wiernych do głębokiego przeżycia Wielkiego Tygodnia, rekolekcjonista umacniał ich w cnotach teologalnych, eksponując, że fundamentem duchowości chrześcijańskiej jest wiara, a w jej skład wchodzi poznanie, doświadczenie emocjonalno-wartościujące i moralne działanie. Ukazując wartość Wielkiego Tygodnia, mobilizował do rozwoju wiary, mężnego jej wyznawania w każdych okolicznościach życia. – Trzeba pokazać, że jestem katolikiem, chrześcijaninem i nie wstydzę ani nie boję się wiary – powiedział. Przypomniał, że progresja wiary i wytrwałość w niej, bez względu na różnorodność doświadczeń życia, pozostaje nadrzędnym obowiązkiem chrześcijan, rodziców wobec dzieci i Kościoła wobec wiernych. Pytał więc: - „Co zrobiliśmy z dzieciństwem dzieci, czy mają one jeszcze dzieciństwo? Czy te, które wyjechały za granicę z braku miłości do ziemi, będą miały do kogo/czego wracać?”. Rekolekcjonista uwypuklił, że centrum wiary chrześcijańskiej stanowi Jezus Chrystus. Podkreślił, że „Jezus - centrum, kierownik i wyznacznik mojego życia, może uzdrowić mnie i moich najbliższych”.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

25 lat Źródełka

2025-04-06 21:43

Magdalena Lewandowska

Pracownicy i wolontariusze "Źródełka" z bpem Jackiem Kicińskim.

Pracownicy i wolontariusze Źródełka z bpem Jackiem Kicińskim.

Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Źródełko” od 25 lat działa przy parafii św. Jadwigi na wrocławskiej Leśnicy.

Nową wyremontowaną siedzibę poświęcił bp Jacek Kiciński. – To bardzo ważne miejsce dla wszystkich dzieci, które przychodziły kiedyś i będą tu jeszcze przychodzić. Pięknie wyremontowane pomieszczenia na pewno zachęcają, ale tym, co tworzy największą wartość tego miejsca są ludzie: opiekunowie i same dzieci – mówił biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję