Reklama

Historyczne uchwały

Władze samorządowe miasta Brańska podjęły przez aklamację 30 maja br. dwie historyczne uchwały - o nadaniu honorowego obywatelstwa miasta Brańska ks. prał. Romanowi Wodyńskiemu i nadaniu miejscowemu przedszkolu imienia Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny. W kościele parafialnym w Brańsku o godz. 10.00 odprawiona została uroczysta Msza św. z udziałem przedstawicieli licznie zgromadzonego duchowieństwa, władz wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych, prezesów i dyrektorów przedsiębiorstw i instytucji, przedstawicieli środowisk kombatanckich oraz młodzieży licealnej i gimnazjalnej z Brańska. Ceremonie świeckie odbyły się w budynku Urzędu Miasta.

Niedziela podlaska 25/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Honorowy Obywatel miasta Brańska

Ks. prał. Roman Wodyński brańską parafię objął w 1988 r. Wspominał, że przejście do Brańska z Perlejewa, gdzie pracował 22 lata, odbyło się niechętnie i z żalem. Nowe miejsce pracy stawiało nowe wyzwania, z którymi trzeba się było zmagać. Ponadto Brańsk był środowiskiem nieco innym, a proboszcz tutejszy zazwyczaj pełnił funkcję dziekana.
„Żeby nie opanowała mnie nostalgia, bez reszty oddałem się pracy, która do dnia dzisiejszego stanowi moje credo życiowe - wyznał ks. R. Wodyński. - Dzisiaj, z perspektywy przeżytych 75 lat, wiem, że było słuszne to, co robiłem i co robię”.
W imieniu wszystkich mieszkańców miasta głos zabrał burmistrz Daniel Bańkowski, który przedstawił czynniki, jakie wpłynęły na przyznanie tego tytułu ks. Wodyńskiemu.
„Przede wszystkim jest on człowiekiem o nieprzeciętnej osobowości, zawsze interesuje się sprawami i problemami naszego miasta. Był gorącym orędownikiem powstania naszego Liceum Ogólnokształcącego. Aktywnie działał w komitetach budowy hali sportowej i stadionu. Dzięki jego pracowitości i przedsiębiorczości zmienił się znacznie wizerunek naszego kościoła, mamy piękny pomnik Jana Pawła II. Jako kapelan i oficer AK przyczynił się do szerokiego rozpropagowania tych środowisk w naszym mieście, czego dowodem jest m. in. nadanie imienia Armii Krajowej naszemu Zespołowi Szkół. Podczas swojej 18-letniej pracy duszpasterskiej w Brańsku zyskał sobie miano dobrego gospodarza, a tym samym zasłużył na szczególne wyróżnienie” - powiedział Burmistrz Brańska.

Siostry Sercanki patronkami przedszkola w Brańsku

Drugim ważnym wydarzeniem było podjęcie uchwały o nadaniu miejscowemu przedszkolu imienia Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny, popularnie zwanych Sercankami. Nie jest to żaden zbieg okoliczności ani przypadek. W 2005 r. mija 60. rocznica od chwili, gdy s. Marcelina Śniegórska założyła w Brańsku przedszkole. Do 1972 r. siostry z tego Zgromadzenia pracowały w tutejszej placówce, pełniąc nawet przez pewien okres funkcje kierownicze.
Pracujące obecnie w Brańsku siostry sercanki, które były na uroczystej sesji, nie kryły wzruszenia, a s. Teresa Wargulewska - przełożona domu brańskiego, powiedziała: „Jest to dla naszego Zgromadzenia wielki zaszczyt i wyróżnienie. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili”.
Główne uroczystości i wmurowanie pamiątkowej tablicy odbędą się 26 czerwca br. Zapraszają na nie serdecznie władze miasta i dyrekcja przedszkola.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: muzyka w liturgii nie jest ozdobą

2026-08-19 10:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Muzyka sakralna nie jest jedynie ozdobą celebracji, ale częścią liturgii i modlitwą, która jednoczy wiernych z Bogiem i między sobą - podkreślił Leon XIV podczas środowej audiencji ogólnej w Bazylice św. Piotra. Papież przypomniał również o znaczeniu śpiewu gregoriańskiego, czynnego udziału wiernych oraz trosce o jakość muzyki wykonywanej podczas liturgii.

Podczas środowej audiencji ogólnej Leon XIV kontynuował cykl katechez poświęconych dokumentom Soboru Watykańskiego II. Tym razem zatrzymał się nad szóstym rozdziałem konstytucji Sacrosanctum Concilium, dotyczącym muzyki sakralnej.
CZYTAJ DALEJ

„Żal odjeżdżać”. Rocznica ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

2026-08-19 09:24

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

19 sierpnia 2002 roku zakończyła się ósma i zarazem ostatnia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. – Choć stosunkowo krótka, miała wyjątkowy, wielowymiarowy charakter: była zarówno osobistym pożegnaniem Papieża z ojczyzną, jak i ważnym przekazem duchowym dla Polaków i całego świata – podkreśla ks. dr hab. Marek Słomka, prof. KUL, dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II – Instytutu Jana Pawła II KUL.

Mijają dokładnie 24 lata, od kiedy Papież Polak po raz ostatni spotkał się ze swoimi rodakami w ojczyźnie. Pamiętną podróż apostolską po Polsce Ojciec Święty rozpoczął 16 sierpnia 2002 roku. Po dziś dzień wspominamy słowa, którymi przywitał się wówczas z Polakami: „Przestań się lękać! Zaufaj Bogu, który bogaty jest w miłosierdzie.”
CZYTAJ DALEJ

125. rocznica poświęcenia krzyża na Giewoncie

2026-08-19 08:19

[ TEMATY ]

Giewont

Adobe Stock

125 lat temu, 9 lipca 1901 roku, na tatrzańskim Giewoncie (1895 m n.p.m.) stanął krzyż. Inicjatorem przedsięwzięcia był był ówczesny proboszcz Zakopanego ks. Kazimierz Kaszelewski. Metalowy krzyż, który miał stanąć na Giewoncie zamówiono w fabryce Góreckiego w Krakowie, a pod Tatry przywieziono go koleją. 19 sierpnia przypada zaś 125. rocznica poświęcenia krzyża na szczycie w Tatrach.

Było to wielkie przedsięwzięcie organizacyjne oraz techniczne. Ks. Kaszelewski tak relacjonował na łamach krakowskiego miesięcznika "Ilustracja Polska": "Mając krzyż na miejscu zapowiedziałem moim parafianom wyprawę na Giewont. Dnia 3 lipca zebrali się też tutejsi górale w liczbie około 250 osób i 18 wozów przy kościele. Po Mszy św. wyruszyliśmy do Kuźnic, rozdzieliwszy żelazo na pojedyncze wozy, które też wywiozły je dokąd się dało, tj. do tzw. «Piekiełka». Tu nastąpił podział. Wszyscy mieli co dźwigać tem więcej, że prócz żelaza trzeba było wynieść 400 kg cementu i dwadzieścia kilka konewek płóciennych wody.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję