W poniedziałek wieczorem walne zgromadzenie członków stowarzyszenia odwołało Joannę Sadzik z funkcji prezesa stowarzyszenia, którym kierowała po ustąpieniu ks. Jacka Stryczka. Założyciel “Wiosny” i pomysłodawca charytatywnej akcji “Szlachetna Paczka” złożył rezygnację we wrześniu ub. roku po publikacji portalu Onet.pl, w którym jego byli współpracownicy oskarżali go o mobbing.
Nowo wybranym prezesem "Wiosny" został ks. dr Grzegorz Babiarz. W oświadczeniu opublikowanym 5 lutego na stronach Stowarzyszenia “Wiosna” jego nowy prezes informował, że dołączył do organizacji, która “znajduje się w momencie dużych zmian rozwojowych” – nie jest już “startupem, ale dojrzałą organizacją”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
“Obejmując funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia pragnę dać WIOŚNIE spokój i stabilizację. Zdaję sobie sprawę z wyzwań, z jakimi w ostatnim czasie zmagały się Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości. Za miesiąc przedstawię pierwsze efekty mojej pracy” – poinformował ks. Grzegorz Babiarz.
Reklama
Krakowska kuria metropolitalna przesłała 5 lutego do mediów komunikat w sprawie wyboru nowych władz Stowarzyszenia „Wiosna”. “Stowarzyszenie “Wiosna” działa w oparciu o ustawę o stowarzyszeniach i nie jest stowarzyszeniem kościelnym. Posiada swoją autonomię, co oznacza m.in., że samodzielnie, na podstawie statutu dokonuje wyboru swoich władz. Ks. dr Grzegorz Babiarz, wikariusz w parafii św. Jana Kantego w Krakowie na os. Widok, zwrócił się z prośbą o zgodę ze strony władzy kościelnej na kandydowanie do władz stowarzyszenia i taka zgoda została mu udzielona. Sam wybór nowych władz jest autonomiczną decyzją Stowarzyszenia “Wiosna” - brzmiał komunikat.
"Jeśli chodzi o zarzuty stawiane ks. Jackowi Stryczkowi, to strona kościelna ma zaufanie do działań podjętych przez organy państwowe. O ile wiadomo, Państwowa Inspekcja Pracy w wyniku przeprowadzonej kontroli nie potwierdziła zarzutów formułowanych względem ks. Stryczka, a postępowanie w prokuraturze jeszcze się nie zakończyło" - napisano w dokumencie.
Prokuratura Okręgowa w Krakowie wciąż prowadzi śledztwo ws. mobbingu w stowarzyszeniu.
Stowarzyszenia Wiosna rozpoczęło działalność w 2001 r. Pierwsza edycja Szlachetnej Paczki odbyła się w 2000 r. Wówczas grupa studentów duszpasterstwa akademickiego WIO (Wspólnota Indywidualności Otwartych), prowadzonego przez ks. Stryczka, obdarowała prezentami 30 ubogich rodzin.
W ramach ubiegłorocznej Szlachetnej Paczki wolontariusze przekazali świąteczne prezenty prawie 17 tys. rodzin. Wartość pomocy wyniosła ponad 47 mln zł. W ciągu 18 lat Szlachetna Paczka pomogła ponad 150 tys. rodzin.