Reklama

1. Narodowa Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę

2018-10-03 09:25

o. Stanisław Tomoń

1. Narodowa Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę odbyła się w sobotę, 22 września na Jasnej Górze. Przybyło na nią ok. 700 osób z całej Polski.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana o godz. 10.00 w Bazylice. Eucharystii przewodniczył abp Edward Nowak z Watykanu, a homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski, bp pomoc. arch. częstochowskiej.

Pielgrzymów powitał Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Mówił: „Witam wszystkich Państwa bardzo serdecznie, którzy przybyliście z różnych zakątków naszego kraju i pokazujecie to, co tak pięknie wyeksponował w liście do osób w podeszłym wieku św. Jan Paweł II, że wiek podeszły może być piękny, może być wspaniały. Wydarzenie bez precedensu, bo po raz pierwszy w historii naszego kraju stają na Jasnej Górze sami seniorzy, ale również stają osoby, które reprezentują różnego rodzaju instytucje kościelne, państwowe, które wspierają działania seniorów”.

Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów: „Na pewno seniorzy w różnych momentach pojawiają się tutaj przez cały rok, ale cieszę się bardzo, że znaleźliście specjalne miejsce pielgrzymowania, jakim jest Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę. (…) Kiedy patrzymy na życie osób starszych, seniorów, to możemy powiedzieć, że jeszcze to, co najlepsze i najpiękniejsze, przed wami. Tak, to, co najlepsze i najpiękniejsze, jeszcze przed wami. I niech Maryja umocni dzisiaj w czasie tej Eucharystii, bo spotkanie z Jezusem daje taką pewność i taką nadzieję, że to, co najlepsze jeszcze przed nami”.

Reklama

„Pielgrzymi seniorzy, doskonale wiecie, że to miejsce, Jasna Góra, przez wszystkich nazywana jest i kojarzona z Kaną Galilejską. Jesteśmy w Polskiej Kanie, ale Kana to nie jest tylko miejsce dla młodych, dla nowożeńców, dla zaślubionych i ich gości, Kana to nie jest tylko miejsce zatroskania o młode małżeństwa, Kana jest dla wszystkich, Kana jest również wydarzeniem bardzo ważnym dla seniorów. Pamiętacie, że w centralnym miejscu tego wydarzenia, już po cudzie przemiany wody w wino jest taki moment, kiedy starosta weselny kosztuje u końca tej biesiady weselnej tego wina, i ze zdziwieniem mówi do pana młodego: coś tu jest inaczej, przecież na normalnym weselu to najlepsze, radosne wino jest na początku, a na koniec już tylko słabe. A ty zachowałeś to dobre wino aż do końca. W Biblii wino jest znakiem radości, znakiem szczęścia, znakiem energii – podkreślał w homilii bp Andrzej Przybylski – Jezus zrobił cud, żeby to wino wystarczyło i było źródłem radości aż do końca. I to jest pragnienie Jezusa, żebyśmy byli szczęśliwi, aktywni, radośni nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy młodzi, zdrowi, kiedy mamy przed sobą mnóstwo planów, mnóstwo perspektyw, ale aż do końca. Zapamiętajmy to w tej Polskiej Kanie - Maryi i Panu Bogu zależy, żeby każdy człowiek był radosny i szczęśliwy, aż do końca swoich dni na ziemi i jeszcze dalej. I dlatego o to chcemy prosić i dla nas tutaj obecnych, którzy jakoś tą prawdę już przeżywamy i odkrywamy, ale jeszcze bardziej dla tych, dla których jesień życia jest bardzo smutna, jest bardzo trudna, którzy może tego wina radości nie zdołali zachować do końca. I módlmy się o to, módlmy się o każdego seniora w naszej Ojczyźnie, i w Kościele, by do końca swoich dni miał poczucie bezpieczeństwa, poczucie szczęścia”.

„Pierwsza podpowiedź Boga z wesela w Kanie Galilejskiej - nie zostawajcie gdzieś na boku, szukajcie takich miejsc, takich wspólnot, by być razem, by razem sobie pomagać i razem z radością przeżywać ten czas jesieni życia” – podkreślał bp Andrzej Przybylski.

Na Mszy obecni byli również: Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Lidia Burzyńska, posłanka RP, Ryszard Majer, senator RP oraz przedstawiciele Komendy Głównej Straży Pożarnej.

Oprawę muzyczną przygotował chór seniorów ‘Niezastąpieni’ z Włoszczowy.

*

„Myślę, że jest to inicjatywa wspaniała, przecież zgromadzić tyle ludzi i w takim usposobieniu, oddaniu się Panu Bogu, oddaniu się Matce Bożej to jest rzecz bardzo piękna. I może trzeba nam więcej takich inicjatyw, bo ci ludzie starsi nieraz są osamotnieni, nieraz są sami, nieraz im przykro, nieraz na dół idą, więc trzeba im energii. A jak się znajdą razem, jak popatrzą sobie w oczy, jak się uśmiechną do siebie, wtedy podnosi się duch i wtedy patrzymy w górę, do Pana Boga, do Nieba, wnosimy oczy do Matki Bożej” - mówi abp Edward Nowak.

„1. Narodowa Pielgrzymka Seniorów jest niezwykle ważnym i cennym wydarzeniem, i muszę powiedzieć, że obecność tylu seniorów na tej pierwszej pielgrzymce przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. I jest to bardzo ważne dla tej aktywności osób starszych, do wsparcia ich na duchu, w codziennym życiu, do ich uczestnictwa w życiu społecznym – podkreśla dr Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Osoby starsze są niezwykle zróżnicowane i bardzo się cieszę, kiedy są aktywne i mogą uczestniczyć w tych różnych aktywnościach, ale rząd musi też pamiętać o tych osobach, które z powodu np. choroby i nie są aktywne i nie mogą tutaj dzisiaj być, a chciałyby być i też ich wspieramy”.

Pani Minister zapytana o działania rządu dla seniorów, opowiada: „Muszę powiedzieć, że w ostatnim tygodniu Komitet stały Rady Ministrów przyjął dokument, który wyznacza kierunek działań rządu, samorządu, czyli politykę społeczną wobec osób starszych do roku 2030 – ‘Bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność’. Ale mamy program budowy domów dziennego pobytu i klubów Senior+ dla tych aktywnych, mamy program opieki 75+, program ASOS dla organizacji pozarządowych, obniżyliśmy wiek emerytalny, a teraz mamy emerytury tzw. ‘matczyne’, ale dla ojców również, czyli dla tych, którzy zajmowali się opieką nad czwórką lub więcej dziećmi”.

„Ludzie starsi są błogosławieństwem, są bogactwem. Społeczeństwo powinno o tych ludziach pamiętać, bo oni są naprawdę skarbem. Papież Franciszek powiedział, że młodzi szybko biegają, ale starsi znają drogę – to jest bardzo cenne - opowiada Dariusz Kowalski, aktor, prowadzący panel dyskusyjny – To miejsce jest bliskie każdemu, tu jesteśmy u Matki. Zawsze jak tu jestem, to czuję, że jest to wyjątkowa chwila”.

„Jestem bardzo oczarowana zorganizowaniem 1. Pielgrzymki Emerytów, ponieważ jestem emerytką i wyniosłam bardzo dobre wrażenie - opowiada Elżbieta Szwan z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Częstochowie – Pielgrzymka ma dla mnie bardzo duże znaczenie, uświadomiłam sobie, że jednak do seniora należy radość życia. Często się lubię uśmiechać, więc teraz jeszcze bardziej będę się uśmiechała, jeszcze bardziej będę się starała radością zarażać innych ludzi, bo jest bardzo dużo ludzi, którzy nie umieją się uśmiechać, będę się starała ich zarażać swoim optymizmem i radością życia. Wiem, że to, co najpiękniejsze, jeszcze jest przede mną”.

„Jesteśmy dumni, że trafiliśmy na tą pielgrzymkę. Jestem pewna, że jeśli będą organizowane kolejne pielgrzymki, to postaram się być - mówi Wanda Ciećwierz, która przyjechała wraz z grupą seniorów z parafii pod Warszawą – Senior powinien wychodzić do ludzi, nie zamykać się w domu, to jest najważniejsza rzecz. My na terenie swojej gminy mamy sporo spotkań różnych, wyjazdów”.

*

Troska o osoby 60+ znalazła swój wyraz w wystąpieniach prelegentów, w ramach panelu senioralnego, który odbył się po Eucharystii w Sali o. Kordeckiego. W gronie mówców znaleźli się: dr Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz, poseł na sejm RP, Członek Rady do spraw Polityki Senioralnej, Tomasz Strojny, pszczelarz, podróżnik, dr Alfreda Walkowska – Polskie Centrum św. Hildegardy w Legnicy oraz przedstawiciele Komendy Głównej Straży Pożarnej, st. bryg. dr inż. Jan Kołdej, bryg. mgr inż. Tomasz Wiśniewski, czł. bryg. dr inż. Artur Ankowski. Całe przedsięwzięcie poprowadził aktor, Dariusz Kowalski znany m.in. z filmów „Plebania”, „Sloow”, „Czas honoru”, „Strefa ciszy”, „Komisarz Alex”, „Komornik”.

List do uczestników pielgrzymki przesłała Beata Szydło, wiceprezes Rady Ministrów i przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów. „Jestem pełna uznania dla inicjatywy zorganizowania 1. Narodowej Pielgrzymki Seniorów, podczas której obok modlitwy dyskutowane będą kwestie zbliżone nam wszystkim. Otoczenie wsparciem i zapewnienie opieki osobom znajdującym się w jesieni życia jest obowiązkiem całego społeczeństwa – pisze Beata Szydło – Wierzę, że Narodowa Pielgrzymka Seniorów pozwoli wzmocnić Państwa poczucie wspólnoty i jedności, a także umocni wiarę, mam nadzieję, że Państwa inicjatywa będzie kontynuowana i będzie się cieszyła coraz większą popularnością”.

Tagi:
pielgrzymka seniorzy

Reklama

Pamięć o Świętym Patronie

2019-06-12 09:02

Ks. Marcin Kornaga
Edycja zamojsko-lubaczowska 24/2019, str. 4-5

Nasza diecezja w tym roku na różne sposoby upamiętnia wizytę św. Jana Pawła II w Zamościu w 1999 r. W dziękczynienie za dar Papieża Polaka włączyła się również społeczność Szkoły Podstawowej w Bełżcu, która właśnie przed 20 laty otrzymała swojego patrona w osobie Ojca Świętego

Janusz Światowiec
Młodzież szkolna godnie reprezentuje swojego Patrona

Wybór patrona dla szkoły w Bełżcu nie był przypadkowy. Do dziś wielu mieszkańców wspomina wizytę ówczesnego kardynała Karola Wojtyły, który w sierpniu 1971 r. wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim odwiedził naszą miejscowość podczas nawiedzenia parafii przez Najświętszą Maryję Pannę w symbolach pustej ramy, świecy oraz Ewangeliarza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Fala nienawiści wobec chrześcijan po próbie zamordowania księdza. Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę

2019-06-19 14:49

Fotolia.com

Po brutalnym ataku na księdza we Wrocławiu, w Internecie pojawiło się wiele komentarzy pochwalających to przestępstwo i nawołujących do nienawiści ze względu na wyznanie. Nie spotkały się one z żadną reakcją administracji stron, na których zostały zamieszczone, m.in. portali „Gazety Wyborczej” i „Gazety Wrocławskiej” oraz Facebooka i Twittera. Instytut Ordo Iuris zawiadomił w tej sprawie Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu.

Ks. dr Ireneusz Bakalarczyk został ugodzony nożem rano 10 czerwca w drodze na Mszę w kościele na wrocławskim Piasku. Po tym wydarzeniu na portalach internetowych „Gazety Wyborczej” i „Gazety Wrocławskiej”, a także na Facebooku i Twitterze pojawiły się komentarze naruszające prawo, w tym pochwalające popełnioną zbrodnię, co stanowi przestępstwo z art. 255 § 3 Kodeksu karnego. Mowa m.in. o agresywnych komentarzach takich jak: „szkoda ze ten klecha nie zdechl”, „jak padnie to pójdzie do bozi, więc i społeczeństwo wygrywa i koleś w sukience”, „klecha, tłusty pasożyt dostał kosą” oraz „Dobry s... to martwy s…” (pisownia oryginalna).

Pojawiły się również inne komentarze nawołujące do nienawiści ze względu na wyznawaną religię katolicką, co wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 256 K.k. We wpisach znieważano także chrześcijan. Stanowi to przestępstwo z art. 257 k.k. Ponadto komentujący dopuszczali się wielokrotnej obrazy uczuć religijnych zakazanej w świetle art. 196 k.k. Istotne jest, że łamiące prawo wpisy pojawiły się na portalach, gdzie istnieje nadzór ze strony administratora.

Komentarze pochwalające czyny zabronione i nawołujące do nich nie wpisują się w zakres wypowiedzi chronionych wolnością wyrażania poglądów. W ramach europejskiego systemu praw człowieka, art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz orzekający na jego podstawie Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznają zakres ochrony wolności wypowiedzi, który nie może naruszać godności osoby ludzkiej oraz innych gwarantowanych w prawie międzynarodowych wolności, w tym wolności sumienia i wyznania. W podobny sposób granice wolności wyrażania poglądów określił również polski Trybunał Konstytucyjny, m.in. w wyroku z 6 października 2015 r.

„Komentarze po ataku na księdza to przykłady przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan. W ostatnim czasie w Polsce odnotowaliśmy wiele tego typu przypadków, a liczba zgłoszeń od osób pokrzywdzonych do Instytutu systematycznie wzrasta. Jesteśmy przekonani, że zdecydowana reakcja prokuratury oraz Policji pozwoli ustalić i ukarać sprawców tych niedopuszczalnych wpisów umieszczonych w Internecie z nienawiści” – skomentował adw. dr Bartosz Lewandowski, Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

„Należy z całą stanowczością wyciągnąć konsekwencje wobec osób łamiących prawo poprzez pochwalanie przestępstw i nawoływanie do nich. Tolerowanie i akceptacja wypowiedzi jednoznacznie nawołujących do nienawiści i pochwalających przestępstwa buduje atmosferę przyzwolenia dla aktów przemocy” – zaznaczył dr Tymoteusz Zych, Wiceprezes Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Witnica: Uroczystość Bożego Ciała

2019-06-20 14:43

Robert Burzyński

Tak wyglądała procesja Bożego Ciała w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Witnicy. Zapraszamy do fotogalerii.

Robert Burzyński
Zobacz zdjęcia: Witnica: procesja Bożego Ciała 2019
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem