Reklama

1. Narodowa Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę

2018-10-03 09:25

o. Stanisław Tomoń

1. Narodowa Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę odbyła się w sobotę, 22 września na Jasnej Górze. Przybyło na nią ok. 700 osób z całej Polski.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana o godz. 10.00 w Bazylice. Eucharystii przewodniczył abp Edward Nowak z Watykanu, a homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski, bp pomoc. arch. częstochowskiej.

Pielgrzymów powitał Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Mówił: „Witam wszystkich Państwa bardzo serdecznie, którzy przybyliście z różnych zakątków naszego kraju i pokazujecie to, co tak pięknie wyeksponował w liście do osób w podeszłym wieku św. Jan Paweł II, że wiek podeszły może być piękny, może być wspaniały. Wydarzenie bez precedensu, bo po raz pierwszy w historii naszego kraju stają na Jasnej Górze sami seniorzy, ale również stają osoby, które reprezentują różnego rodzaju instytucje kościelne, państwowe, które wspierają działania seniorów”.

Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów: „Na pewno seniorzy w różnych momentach pojawiają się tutaj przez cały rok, ale cieszę się bardzo, że znaleźliście specjalne miejsce pielgrzymowania, jakim jest Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę. (…) Kiedy patrzymy na życie osób starszych, seniorów, to możemy powiedzieć, że jeszcze to, co najlepsze i najpiękniejsze, przed wami. Tak, to, co najlepsze i najpiękniejsze, jeszcze przed wami. I niech Maryja umocni dzisiaj w czasie tej Eucharystii, bo spotkanie z Jezusem daje taką pewność i taką nadzieję, że to, co najlepsze jeszcze przed nami”.

Reklama

„Pielgrzymi seniorzy, doskonale wiecie, że to miejsce, Jasna Góra, przez wszystkich nazywana jest i kojarzona z Kaną Galilejską. Jesteśmy w Polskiej Kanie, ale Kana to nie jest tylko miejsce dla młodych, dla nowożeńców, dla zaślubionych i ich gości, Kana to nie jest tylko miejsce zatroskania o młode małżeństwa, Kana jest dla wszystkich, Kana jest również wydarzeniem bardzo ważnym dla seniorów. Pamiętacie, że w centralnym miejscu tego wydarzenia, już po cudzie przemiany wody w wino jest taki moment, kiedy starosta weselny kosztuje u końca tej biesiady weselnej tego wina, i ze zdziwieniem mówi do pana młodego: coś tu jest inaczej, przecież na normalnym weselu to najlepsze, radosne wino jest na początku, a na koniec już tylko słabe. A ty zachowałeś to dobre wino aż do końca. W Biblii wino jest znakiem radości, znakiem szczęścia, znakiem energii – podkreślał w homilii bp Andrzej Przybylski – Jezus zrobił cud, żeby to wino wystarczyło i było źródłem radości aż do końca. I to jest pragnienie Jezusa, żebyśmy byli szczęśliwi, aktywni, radośni nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy młodzi, zdrowi, kiedy mamy przed sobą mnóstwo planów, mnóstwo perspektyw, ale aż do końca. Zapamiętajmy to w tej Polskiej Kanie - Maryi i Panu Bogu zależy, żeby każdy człowiek był radosny i szczęśliwy, aż do końca swoich dni na ziemi i jeszcze dalej. I dlatego o to chcemy prosić i dla nas tutaj obecnych, którzy jakoś tą prawdę już przeżywamy i odkrywamy, ale jeszcze bardziej dla tych, dla których jesień życia jest bardzo smutna, jest bardzo trudna, którzy może tego wina radości nie zdołali zachować do końca. I módlmy się o to, módlmy się o każdego seniora w naszej Ojczyźnie, i w Kościele, by do końca swoich dni miał poczucie bezpieczeństwa, poczucie szczęścia”.

„Pierwsza podpowiedź Boga z wesela w Kanie Galilejskiej - nie zostawajcie gdzieś na boku, szukajcie takich miejsc, takich wspólnot, by być razem, by razem sobie pomagać i razem z radością przeżywać ten czas jesieni życia” – podkreślał bp Andrzej Przybylski.

Na Mszy obecni byli również: Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Lidia Burzyńska, posłanka RP, Ryszard Majer, senator RP oraz przedstawiciele Komendy Głównej Straży Pożarnej.

Oprawę muzyczną przygotował chór seniorów ‘Niezastąpieni’ z Włoszczowy.

*

„Myślę, że jest to inicjatywa wspaniała, przecież zgromadzić tyle ludzi i w takim usposobieniu, oddaniu się Panu Bogu, oddaniu się Matce Bożej to jest rzecz bardzo piękna. I może trzeba nam więcej takich inicjatyw, bo ci ludzie starsi nieraz są osamotnieni, nieraz są sami, nieraz im przykro, nieraz na dół idą, więc trzeba im energii. A jak się znajdą razem, jak popatrzą sobie w oczy, jak się uśmiechną do siebie, wtedy podnosi się duch i wtedy patrzymy w górę, do Pana Boga, do Nieba, wnosimy oczy do Matki Bożej” - mówi abp Edward Nowak.

„1. Narodowa Pielgrzymka Seniorów jest niezwykle ważnym i cennym wydarzeniem, i muszę powiedzieć, że obecność tylu seniorów na tej pierwszej pielgrzymce przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. I jest to bardzo ważne dla tej aktywności osób starszych, do wsparcia ich na duchu, w codziennym życiu, do ich uczestnictwa w życiu społecznym – podkreśla dr Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Osoby starsze są niezwykle zróżnicowane i bardzo się cieszę, kiedy są aktywne i mogą uczestniczyć w tych różnych aktywnościach, ale rząd musi też pamiętać o tych osobach, które z powodu np. choroby i nie są aktywne i nie mogą tutaj dzisiaj być, a chciałyby być i też ich wspieramy”.

Pani Minister zapytana o działania rządu dla seniorów, opowiada: „Muszę powiedzieć, że w ostatnim tygodniu Komitet stały Rady Ministrów przyjął dokument, który wyznacza kierunek działań rządu, samorządu, czyli politykę społeczną wobec osób starszych do roku 2030 – ‘Bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność’. Ale mamy program budowy domów dziennego pobytu i klubów Senior+ dla tych aktywnych, mamy program opieki 75+, program ASOS dla organizacji pozarządowych, obniżyliśmy wiek emerytalny, a teraz mamy emerytury tzw. ‘matczyne’, ale dla ojców również, czyli dla tych, którzy zajmowali się opieką nad czwórką lub więcej dziećmi”.

„Ludzie starsi są błogosławieństwem, są bogactwem. Społeczeństwo powinno o tych ludziach pamiętać, bo oni są naprawdę skarbem. Papież Franciszek powiedział, że młodzi szybko biegają, ale starsi znają drogę – to jest bardzo cenne - opowiada Dariusz Kowalski, aktor, prowadzący panel dyskusyjny – To miejsce jest bliskie każdemu, tu jesteśmy u Matki. Zawsze jak tu jestem, to czuję, że jest to wyjątkowa chwila”.

„Jestem bardzo oczarowana zorganizowaniem 1. Pielgrzymki Emerytów, ponieważ jestem emerytką i wyniosłam bardzo dobre wrażenie - opowiada Elżbieta Szwan z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Częstochowie – Pielgrzymka ma dla mnie bardzo duże znaczenie, uświadomiłam sobie, że jednak do seniora należy radość życia. Często się lubię uśmiechać, więc teraz jeszcze bardziej będę się uśmiechała, jeszcze bardziej będę się starała radością zarażać innych ludzi, bo jest bardzo dużo ludzi, którzy nie umieją się uśmiechać, będę się starała ich zarażać swoim optymizmem i radością życia. Wiem, że to, co najpiękniejsze, jeszcze jest przede mną”.

„Jesteśmy dumni, że trafiliśmy na tą pielgrzymkę. Jestem pewna, że jeśli będą organizowane kolejne pielgrzymki, to postaram się być - mówi Wanda Ciećwierz, która przyjechała wraz z grupą seniorów z parafii pod Warszawą – Senior powinien wychodzić do ludzi, nie zamykać się w domu, to jest najważniejsza rzecz. My na terenie swojej gminy mamy sporo spotkań różnych, wyjazdów”.

*

Troska o osoby 60+ znalazła swój wyraz w wystąpieniach prelegentów, w ramach panelu senioralnego, który odbył się po Eucharystii w Sali o. Kordeckiego. W gronie mówców znaleźli się: dr Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz, poseł na sejm RP, Członek Rady do spraw Polityki Senioralnej, Tomasz Strojny, pszczelarz, podróżnik, dr Alfreda Walkowska – Polskie Centrum św. Hildegardy w Legnicy oraz przedstawiciele Komendy Głównej Straży Pożarnej, st. bryg. dr inż. Jan Kołdej, bryg. mgr inż. Tomasz Wiśniewski, czł. bryg. dr inż. Artur Ankowski. Całe przedsięwzięcie poprowadził aktor, Dariusz Kowalski znany m.in. z filmów „Plebania”, „Sloow”, „Czas honoru”, „Strefa ciszy”, „Komisarz Alex”, „Komornik”.

List do uczestników pielgrzymki przesłała Beata Szydło, wiceprezes Rady Ministrów i przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów. „Jestem pełna uznania dla inicjatywy zorganizowania 1. Narodowej Pielgrzymki Seniorów, podczas której obok modlitwy dyskutowane będą kwestie zbliżone nam wszystkim. Otoczenie wsparciem i zapewnienie opieki osobom znajdującym się w jesieni życia jest obowiązkiem całego społeczeństwa – pisze Beata Szydło – Wierzę, że Narodowa Pielgrzymka Seniorów pozwoli wzmocnić Państwa poczucie wspólnoty i jedności, a także umocni wiarę, mam nadzieję, że Państwa inicjatywa będzie kontynuowana i będzie się cieszyła coraz większą popularnością”.

Tagi:
pielgrzymka seniorzy

Reklama

Centrum usług dla osób starszych. Edycja 2019

2019-10-04 08:47

www.caritas.czest.pl

Od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019 r. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej realizuje projekt pod nazwą: „Centrum usług dla osób starszych”

www.caritas.pl

W ramach projektu grupa ok. 40 seniorów objęta została usługami opiekuńczymi wspomagającymi ich codzienne funkcjonowanie oraz działaniami wolontariackimi. Asystenci seniorów zapewniają pomoc w czynnościach gospodarczych oraz organizacyjnych – zrobieniu zakupów, ustalaniu wizyt lekarskich, załatwianiu spraw urzędowych, wyjściach z domu itp. oraz animują czas wolny w zależności od indywidualnych potrzeb beneficjentów, biorąc pod uwagę ich stan zdrowia i ograniczenia z niego wynikające (spacery, czytanie książek, towarzyszenie w życiu codziennym itp.). W ramach projektu kolejnej grupie seniorów dostarczane są ciepłe posiłki przez pięć dni w tygodniu przez cały okres realizacji projektu. Na ostatni kwartał 2019 r. zaplanowano także publikację jesiennych tematów senioralnych w lokalnych mediach (artykuły prasowe oraz audycje radiowe).

Program realizowany jest w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 i współfinansowany z środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kolumbia: biskup w stroju bezdomnego na kongresie diecezjalnym

2019-10-15 19:11

pb (KAI/avvenire.it) / Armenia

Ordynariusz kolumbijskiej diecezji Armenia przyszedł na diecezjalny kongres duszpasterstwa społecznego przebrany za bezdomnego. Nierozpoznany przez nikogo, obserwował zachowania uczestników obrad. Swój psychologiczny eksperyment podsumował słowem: „obojętność”.

youtube.com
Biksup podczas przygotowań do roli bezdomnego

Psycholog i komunikator społeczny, 52-letni bp Carlos Arturo Quintero Gómez założył zużyte ubrania, poddał się maskującemu wygląd makijażowi i poszedł na kongres, odbywający się na uniwersytecie Quindío. Żebrał, prosił o pomoc, a nawet upadł, aby przekonać się, jak zareagują zebrani na obecność „intruza”.

- Zrobiłem to, aby zobaczyć reakcje ludzi w spotkaniu z osobą ubogą, bezdomną, w brudnym i śmierdzącym ubraniu, która wchodzi do kościoła czy na diecezjalny kongres. Był to sposób na poznanie postaw chrześcijan - wyjaśnił hierarcha cel swego eksperymentu.

Opowiedział też, co odczuwał w czasie, gdy udawał bezdomnego. - Zacząłem wchodzić w skórę takiej osoby. Odczułem ból i rozdarcie serca na myśl o niedostatku i o ubóstwie. Gdy tylko wszedłem do auli, zacząłem doświadczać obojętności. Wszedłem tam tak, jakbym był u siebie w domu. Nikt mnie nie przyjął, gdy przechodziłem przez recepcję, nikt mnie nie przywitał i nikt nie zapytał, kim jestem. Potem usiadłem w strategicznym miejscu, aby móc analizować zachowania ludzi - stwierdził bp Quintero Gómez.

Przyznał, że nikt go źle nie potraktował, ale to, czego doświadczył, najlepiej oddaje słowo „obojętność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek do Polaków: modlę się za was za wstawiennictwem Jana Pawła II

2019-10-16 11:21

st (KAI) / Watykan

Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II proszę Pana o obfite dary Ducha Świętego dla was wszystkich, dla waszych rodzin, wspólnot i dla całego Kościoła – zapewnił papież pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Grzegorz Gałązka

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

"Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziś wspominamy wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dziękujemy Panu za każde dobro, jakie dokonało się w Kościele, w świecie i w ludzkich sercach, przez jego słowa, czyny i świętość. Pamiętajmy, że jego wezwanie do otwarcia serc dla Chrystusa jest zawsze aktualne. Przez jego wstawiennictwo proszę Pana o obfite dary Ducha Świętego dla was wszystkich, dla waszych rodzin, wspólnot i dla całego Kościoła. Z serca wam błogosławię."

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

W dzisiejszej katechezie na temat Dziejów Apostolskich Ojciec Święty przypomniał, że ci, którzy zostali odrodzeni z wody i Ducha Świętego są wezwani do wyjścia ze swoich ograniczeń i otwarcia się na innych, do życia bliskością, tym stylem życia wspólnego, który przekształca każdą relację międzyosobową w doświadczenie braterstwa.

Świadkiem tego procesu „bratania się”, który Duch chce zainicjować w dziejach, jest Apostoł Piotr. Po zesłaniu Ducha Świętego na uczniów w dniu Pięćdziesiątnicy i ogłoszeniu Jego wylania na każdego, kto wzywać będzie imienia Pana (por. Dz 2,17.21; Jl 3,1.5), Piotr przeżywa wydarzenie, które stanowi decydujący przełom w jego życiu. Podczas modlitwy otrzymuje wizję i pouczenie: „Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił” (Dz 10,15). Następnie zostaje posłany do domu nieobrzezanego cudzoziemca, Korneliusza, „setnika z kohorty zwanej Italską [...] pobożnego i «bojącego się Boga»”, który dawał wiele jałmużny ludowi i zawsze modlił się do Boga (por. Dz 10,1 -2). Przygotowany już przez Boże pouczenie, Piotr zgadza się uczynić to, co „zabronione jest Żydowi” (Dz 10, 28), to znaczy wejść do domu ludzi nieobrzezanych i jeść razem z nimi. Jego wizyta nie ma charakteru kurtuazyjnego, ale jest niesieniem słowa zbawienia tym, którzy go jeszcze nie usłyszeli. W tym domu pogan, Piotr głosi Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego oraz przebaczenie grzechów każdemu, kto w Niego wierzy. A kiedy Piotr mówił, Duch Święty zstąpił na Korneliusza i jego rodzinę. I Piotr ochrzcił ich w imię Jezusa Chrystusa (por. Dz 10,48).

O tym facie dowiedziano się w Jerozolimie, gdzie bracia, zgorszeni zachowaniem Piotra, surowo go skarcili (por. Dz 11, 1-3). Tymczasem, po spotkaniu z Korneliuszem Piotr jest bardziej wolny od swoich ograniczeń i bardziej zjednoczony z Bogiem i z innymi. Zrozumiał, że wybór Izraela nie jest nagrodą za zasługi, lecz znakiem bezinteresownego powołania, aby był pośrednikiem Bożego błogosławieństwa pośród ludów pogańskich. To również nauka dla nas, że w dziele stwórczym Boga, który „pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni” (1 Tm 2, 4), ewangelizator nie może być przeszkodą, ale człowiekiem sprzyjającym spotkaniu serc z Panem.

W dzisiejszej audiencji udział więzili między innymi: św. Michała Archanioła z Siedlec; św. Franciszka z Prażmowa (diec. warszawsko-praska); św. Krzyża z Kozienic, św. Józefa – Stary Gózd (diec. radomska); św. Józefa z Myjomic, (diec. kaliska); św. Stanisława BM z Buku (arch. poznańska); Chrystusa Króla w Sanoku; Członkowie Duszpasterstwa Uniwersyteckiego z Rybnika; młodzież ze szkoły Księży Salezjanów z Poznania; Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Polskiej przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie; Dyrekcja Związku Zawodowego Solidarność Zdrowia oraz Duszpasterstwa Służby Zdrowia z Warszawy; Członkowie zespołu SĄDECZOKI i PROMYCZKI DOBRA z Nowego Sącza; z Biura Pielgrzymkowego Księży Marianów Marianum Travel z Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem