Wykłady odbywają się w każdą drugą i czwartą środę miesiąca o godz. 18.00 w sali św. Jana w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej przy ul. Miodowej 17/19. W ciągu 12 spotkań podjęte zostaną takie tematy jak: misja Kościoła, osoba ludzka i jej prawa, rodzina, praca, życie ekonomiczne, wspólnota polityczna i międzynarodowa, ochrona środowiska naturalnego, promocja pokoju i aktywności kościelnej w społeczeństwie.
Podczas pierwszego spotkania bp Jarecki wyjaśnił, że bezpośrednim powodem zorganizowania cyklu tych wykładów było wydanie przez Papieską Radę „Iustitia et Pax” Kompendium nauki społecznej Kościoła. - Kompendium powstało, aby w syntetycznej formie zaoferować ludziom materiał pomocny we właściwej ocenie moralnej rzeczywistości, w której żyją oraz wyposażyć ich w narzędzia, dzięki którym będą mogli wypracować przewodnie linie działania - tłumaczył cel powstania dokumentu bp Jarecki.
Ponieważ dokument jeszcze nie ukazał się w języku polskim, bp Jarecki, od kilku lat członek Rady „Iustitia et Pax”, postanowił przybliżyć zainteresowanym słuchaczom najważniejsze punkty nauczania Kościoła zawarte w Kompendium. Podzielono je na 12 rozdziałów i tyle właśnie wykładów bp Jarecki zaproponował swoim słuchaczom. Każdy wykład odpowiadać będzie kolejnemu rozdziałowi Kompendium.
- Natomiast pośrednim powodem zorganizowania tych wykładów jest Rok Eucharystyczny - mówił bp Jarecki. - Sądzę, że obecność i aktywność człowieka wierzącego w Chrystusa w szeroko rozumianym życiu społecznym powinna kierować się logiką eucharystyczną. Taką logikę zawiera także w sobie nauka społeczna Kościoła. Kiedy myślimy i mówimy o Eucharystii przychodzi nam z reguły na myśl Msza św. oraz Najświętszy Sakrament wystawiony do adoracji czy niesiony w uroczystej procesji. I to jest słuszne myślenie, ale niewystarczające, bo nie wyczerpuje tematu Eucharystii. Bowiem Eucharystia celebrowana i adorowana jako realna obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina powinna być także uobecniana w stylu życia człowieka wierzącego.
Biskup podkreślił, że nie wystarczy tylko przeżywać Mszę św. czy adorować Eucharystię, ale trzeba styl Eucharystii przedłużać w codziennym życiu. - Potrzebujemy nawrócenia na duchowość eucharystyczną. Bowiem nasza duchowość jest zbyt mało eucharystyczna. Chodzi tu przede wszystkim o czynienie siebie darem dla drugiego człowieka, na wzór Jezusa Chrystusa - mówił prelegent.
Bp Jarecki nawiązał też do hasła spotkań Społeczne drogowskazy wiary. Zauważył, że hasło to uwydatnia nierozerwalny związek nauczania społecznego i aktywności społecznej chrześcijan z wiarą, a z drugiej strony nakazuje podmiotowo traktować każdego człowieka, który zapoznaje się z nauką społeczną i stara się ją stosować w życiu. Ten drugi wymiar stanowi zachętę do kreatywności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu