Koncert galowy rozpoczął zdobywca Grand Prix 10. edycji OFKiP - zespół „Stokrotki” z Olkusza. Potem odczytano protokół jury. Po zamknięciu części oficjalnej koncertu nastąpił moment prezentacji kilkunastu najlepszych wykonawców. Choć organizatorzy podkreślają, że gala nie jest koncertem laureatów, to rzadkością było, by występujący w niej nie otrzymali żadnej nagrody - potwierdza to Jacenty Jędrusik, reżyser koncertu.
Solistki Hanna Hołek z Raciborza i Anna Bednarek z Częstochowy po raz pierwszy spotkały się na przesłuchaniach, ale już podczas koncertu galowego wystąpiły razem, śpiewając kolędę Oj, Maluśki.
Hannie Hołek przyznano drugie miejsce w dziecięcej kategorii solistów. Anna Bednarek wraz z Agnieszką Twardoch z Częstochowy zdobyły trzecie miejsce wśród młodzieży.
W trakcie przesłuchań wyróżniało się wiele zespołów. Jednym z nich był poznański „Amici”. Czwórka przyjaciół - Katarzyna Rościńska, Beata Bielska, Antoni Sobucki i Patryk Lehmann - swym śpiewem zachwyciła zarówno słuchaczy, reżysera koncertu, jak i jury, które przyznało im dwie nagrody - pierwsze miejsce w kategorii zespoły wokalne oraz specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie utworu tradycyjnego - pastorałki Hola, hola pasterze z pola. „Są znakomici. Poziom artystyczny zespołu «Amici» jest rewelacyjny. W dodatku śpiewają a cappella. Ich śpiew nie pozostawia wątpliwości co do ich nagrodzenia i zaproszenia do występu na koncercie galowym” - powiedział Jacenty Jędrusik.
Nagrodę redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego Niedziela ks. inf. Ireneusza Skubisia oraz pierwsze miejsce wśród scholi przyznano dziecięcemu zespołowi „Cantamus Tibi Domine” z Ciężkowic. Spośród zespołów wokalno-instrumentalnych na koncercie galowym wystąpił zespół „Gołowianie” z Dąbrowy Górniczej. W kategorii zespołów młodzieżowych pierwsze miejsce zdobyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mykanowa, która utworami Z narodzenia Pana i Jest taki dzień rozpoczęła część muzyczną koncertu.
Pierwsze miejsce wśród dorosłych zdobyły zespoły „Citro Band” z Wilanowa oraz „Nadzieja” z Ośrodka dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. „Nadzieja” jako ostatnia prezentowała swój dorobek artystyczny. Ks. Piotr Pilśniak, powiedział pod koniec gali, że to bardzo ważne, by z nadzieją patrzeć na ten rok i przyszłoroczny Festiwal. Zespołowi „Citro Band” przyznano także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pastorałki tradycyjnej Oj, Maluśki. „Bardzo polubiłem ten zespół i ich muzykę, dlatego poprosiłem ich o wykonanie kolędy Wśród nocnej ciszy, którą tradycyjnie na zakończenie śpiewamy wszyscy razem” - powiedział, zamykając 11. edycję Festiwalu jego dyrektor ks. Piotr Pilśniak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu