Reklama

Drogowskazy do pokoju

„Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju” - pod takim hasłem 10 października br. obchodzony był Dzień Papieski. Na różne sposoby Polacy uczcili Pontyfikat swojego wielkiego Rodaka w bliskości 26. rocznicy jego wyboru na Stolicę Apostolską. W przygotowanie i przeprowadzenie obchodów włączyła się również młodzież Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku.

Niedziela włocławska 44/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Problemy, nadzieje, radości i cierpienia młodzieży z całego świata są przedmiotem serdecznej troski Jana Pawła II. Los młodych Polaków jest mu szczególnie drogi. Młodzież z LZK zdaje sobie z tego sprawę. Toteż w czasie poprzedzającym Dzień Papieski pochyliła się na lekcjach religii nad nauczaniem Ojca Świętego. Główną kanwę poszukiwań stanowiły pytania: Jaki wpływ wywarł pontyfikat Jana Pawła II na kształtowanie się duchowego oblicza świata? Czy świadectwo Papieża-Polaka przyniosło duchowe przebudzenie po epoce totalitaryzmów i laicyzacji XX w.? Jaki jest wkład Ojca Świętego w dzieło budowania pokoju na świecie? W jakiej mierze masowe spotkania młodych z Ojcem Świętym kształtują pokolenia, od których będzie zależało oblicze ziemi w nowym tysiącleciu? Co znaczy ten Pontyfikat, ten Papież dla nas?
Młodzież zaangażowała się w realizację montażu słowno-muzycznego w katedrze 10 października o godz. 12.00. Tematem wiodącym programu były słowa „Wiara, Nadzieja, Miłość drogowskazem do Pokoju”, które stały się inspiracją do rozważań na temat posłannictwa Ojca Świetego jako orędownika pokoju. Prowadzący cytował wybrane przemyślenia i refleksje Jana Pawła II nt. wiary, nadziei, miłości, pokoju. Wypowiedzi narratora przeplatały się z tekstami wierszowanymi, zaczerpniętymi z twórczości Papieża. Pieśni, przepięknie wykonane przez szkolny chór, jak również występy solowe dopełniały słowo mówione, wzmagały ekspresję. Montaż słowno-muzyczny był nie tylko uczczeniem Dnia Papieskiego, ale i przeżyciem religijnym oraz artystycznym dla wykonawców i słuchaczy zgromadzonych w miejscu o niezwykłej atmosferze - w katedrze włocławskiej.
Opiekę na całością przedsięwzięcia przyjęli nauczyciele i katecheci LZK. Z grona pedagogicznego szczególnie zaangażowali się: Jadwiga Puzicka, Romana Wasielewska, Kazimierz Piwoński oraz księża katecheci. Grono pedagogiczne zdało wielki egzamin; pod sztandarem szkoły wiernie trwało w katedrze zarówno podczas montażu słowno-muzycznego, jak i podczas Mszy św.
W całej Polsce w tym dniu była prowadzona zbiórka pieniędzy, które są przeznaczone na umożliwienie dostępu do nauki zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Pieniądze przed katedrą zbierali uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. W organizację całości przedsięwzięcia włączył się również Klub Inteligencji Katolickiej.
Te chwile pozostaną długo w pamięci. Nauka Jana Pawła II jeszcze dłużej. To, co usłyszeliśmy, to co przeżyliśmy, co pozwoliło nam zatrzymać się i dokonać refleksji, będzie trwać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież pojechał do Castel Gandolfo - spędzi czas na odpoczynku

2025-08-13 15:15

Vatican Media

Dzisiaj po południu Ojciec Święty Leon XIV uda się samochodem do letniej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie spędzi czas na odpoczynku - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Jak wiadomo, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia Ojciec Święty o godz. 10.00 przewodniczyć będzie Mszy św. w tamtejszej Parafii św. Tomasza z Villanova, a o 12.00 modlitwie „Anioł Pański”.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: symbole banderowskie w Polsce są nie do zaakceptowania

2025-08-12 20:19

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

PAP/Marcin Gadomski

Symbole banderowskie w polskiej przestrzeni publicznej są nie do zaakceptowania - podkreślił we wtorek prezydent Karol Nawrocki, komentując incydent z flagami OUN-UPA na koncercie w Warszawie. Pozytywnie ocenił też decyzję o deportacji ponad 60 osób uczestniczących w tym incydencie.

W rozmowie z Polsat News Nawrocki był pytany o zajścia podczas sobotniego koncertu białoruskiego rapera Maksa Korzha na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Wśród publiczności widać było m.in. czerwono-czarne flagi OUN-UPA.
CZYTAJ DALEJ

W 2026 roku zabieg konserwatorski „Sądu Ostatecznego” w Kaplicy Sykstyńskiej

2025-08-13 18:34

[ TEMATY ]

Sąd Ostateczny

Kaplica Sykstyńska

Vatican Media

Nowy kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Materiałów Drewnianych Muzeów Watykańskich, Paolo Violini, w rozmowie z Vatican News opowiada o emocjach związanych z koordynowaniem ochrony dzieł fundamentalnych dla ludzkości. Zapowiada restaurację Loggii Rafaela oraz, do Wielkanocy, specjalny zabiek konserwatorski przy arcydziele Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej.

W 2026 roku planowany jest nadzwyczajny zabieg konserwatorski „Sądu Ostatecznego” Michała Anioła, a wcześniej – restauracja Loggii Rafaela. To właśnie w duchu „wielkich” historii sztuki nowy kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Materiałów Drewnianych Muzeów Watykańskich, Paolo Violini, podejmuje swoje nowe obowiązki. Z początkiem sierpnia zastąpił Francescę Persegati, która od 2017 roku kierowała instytucją założoną sto lat temu przez Biagia Biagettiego. Violini w rozmowie z mediami watykańskimi zapowiada pierwsze wyzwania, które na niego czekają.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję