Reklama

100-lecie pobytu Sióstr Maryi Niepokalanej w Klenicy

Posługa anioła stróża

2 października Siostry Maryi Niepokalanej obchodziły podwójny jubileusz: 100-lecia pobytu w Klenicy oraz 150-lecia założenia zgromadzenia. „Jubileusz sióstr w Klenicy obchodzimy w dniu Świętych Patronów Stróżów - przypomniał bp Paweł Socha. - Duch Święty chce nam przez to powiedzieć, że posługę sióstr wobec zagrożonych, czy to chorobą duchową, czy fizyczną, rozumie jako posługę samego Anioła Stróża. Tak zresztą były tutaj witane siostry w maju 1905 r. przez ówczesnego proboszcza” - dodał Ksiądz Biskup, który przewodniczył jubileuszowej Mszy św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziękuję Bogu za siostry

Reklama

Podczas homilii Ksiądz Biskup przypomniał, iż na początku XX w. w Klenicy liczna była grupa katolików - liczyła około 1400 osób. Klenicki proboszcz dwukrotnie prosił o przysłanie tu sióstr, których pomoc w formacji dzieci i młodzieży oraz w opiece nad starszymi była bardzo potrzebna. Przychylna decyzja o wysłaniu do Klenicy Sióstr Maryi Niepokalanej została ogłoszona 28 grudnia 1904 r. Pięć miesięcy później, 20 maja 1905 r., pierwsze siostry: przełożona - s. Leonarda i s. Ildefonsa zamieszkały w Klenicy. „Ówczesny proboszcz ks. Paweł Pruschwitz sprowadził siostry, aby opiekowały się staruszkami, chorymi, dziećmi i tę pracę siostry przez szereg lat w naszej parafii wykonywały - powiedział na wstępie jubileuszowej Mszy św. proboszcz klenickiej parafii - ks. kan. Dionizy Łyduch. - Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że nam dał te siostry do parafii, dziękujemy Bogu za wszystkie łaski, jakie przez ich modlitwy spłynęły na jej mieszkańców”.
Siostry Maryi Niepokalanej posługują jednak nie tylko w Klenicy, pracowały w Sokoli Dąbrowej, Niegosławicach, Skwierzynie, Gorzowie Wlkp. Bp Paweł Socha wyraził w imieniu biskupa diecezjalnego Adama Dyczkowskiego, biskupa pomocniczego Edwarda Dajczaka oraz swoim własnym podziękowania za wiele lat prawdziwie anielskiej służby dla ludu Bożego tej diecezji. „Z woli założyciela, sługi Bożego Jana Schneidera, jesteście zwiastunami obecności zbawczej Boga, pomagacie przyjąć od Boga Jego pokój, miłość i prawdę oraz wszelkie dary duchowe. Niech więc Święci Aniołowie Stróżowie będą dla was przewodnikami i pomocnikami w służeniu braciom i siostrom potrzebującym pomocy” - powiedział bp P. Socha.

Od żłobka do zakładu

Pierwszą placówką, jaką założyły siostry, była ochronka dla małych dzieci. Siostry organizowały też szkolenia w zakresie prac ręcznych i gospodarstwa domowego. Od 1917 r. prowadziły żłobek, później także przedszkole. Od początku siostry zajmowały się pielęgnacją chorych w: Klenicy, Swarzynicach, Karszynie i Siadczy.
W 1927 r. Dom Macierzysty we Wrocławiu podjął wezwanie wybudowania nowego klasztoru dla sióstr w Klenicy: „Caritas św. Józefa”. Początkowo służył on jako dom rekolekcyjny. Na rekolekcje przybywali tu nie tylko miejscowi, ale także mieszkańcy najbliższych powiatów, m.in.: Zielonej Góry, Wschowy, Głogowa, Babimostu i Sulechowa. Organizowane były także kolonie letnie dla dzieci.
W 1961 r. istniejące przedszkole zostało przekształcone w Zakład Leczniczo-Wychowawczy dla dzieci, a w 2000 r. w Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla dzieci z niedorozwojem fizycznym i psychicznym prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej. Zakład ten jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najważniejsze są dzieci

Reklama

Ośrodek w Klenicy jest placówką ponadlokalną, ogólnodostępną dla dzieci z terenu całego kraju. Przeznaczony jest dla dzieci od 3. miesiąca życia i posiada 31 miejsc. Przebywają w nim dzieci upośledzone umysłowo, fizycznie, z porażeniem mózgowym, wodogłowiem, małogłowiem, niedowładem kończyn górnych i dolnych, padaczką i zespołem Downa. Dzieci są pod stałą opieką lekarską, rehabilitacyjną, pielęgnacyjną. Prowadzone są także ćwiczenia stymulacji intelektualno-manualnej.
Obecna dyrektorka zakładu - s. Małgorzata nie ma wątpliwości, że najważniejsze są dzieci. Opieka nad nimi, miłość im okazywana są bowiem wyrazem tego, co zapisano w konstytucjach Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej: „Z naszej działalności apostolskiej powinni ludzie doświadczyć, że opuściłyśmy wszystko, aby naszym życiem dać świadectwo miłości Boga”. Trudnej pracy na rzecz chorych dzieci siostry jednak nie podołałyby same. Ich działania wspiera szerokie grono przyjaciół. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z Obry są częstymi gośćmi w Klenicy i nie mogło ich zabraknąć na uroczystościach jubileuszowych. Oni także przygotowali oprawę liturgiczną i muzyczną Mszy św.
Przyjaciółmi dzieci z Klenicy są także młodzi ludzie z Belgii. Dzięki ich pomocy odnowiono w zeszłym roku wszystkie sale dla dzieci, zakupiono nowy sprzęt, dokonano niezbędnych remontów. Nie można zapomnieć o samych kleniczanach i uczniach tutejszej szkoły podstawowej, którzy z okazji jubileuszu posprzątali teren wokół szkoły i kościoła parafialnego, a także uporządkowali groby zmarłych dzieci pochowanych na miejscowym cmentarzu, oraz o młodzieży przebywającej w miejscowym Ośrodku Socjoterapii. Im wszystkim na koniec podziękowała s. Małgorzata.

Służebnice sług

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej zostało założone przez sługę Bożego ks. Jana Schneidera, który był kapłanem niestrudzonym w czynieniu miłosierdzia. Jego kapłańskie życie odznaczało się głęboką wiarą, niezłomną nadzieją i ofiarną miłością. Często mawiał do sióstr: „Służcie tym, którymi świat pogardza. Bądźcie służebnicami sług”. Szczególną nadzieję pokładał w Maryi Niepokalanej. I Jej to powierzył swoje dzieło. W Konstytucji nowego zgromadzenia zapisano: „Duchowość Sióstr Maryi Niepokalanej wyraża się w gotowości do radosnej służby za przykładem Matki Bożej”.
Za Konstytucją Zgromadzenia bp Paweł mówił: „Siostry swoje pierwsze zadanie widzą w służbie dziewczętom, aby im pomóc w urzeczywistnianiu chrześcijańskiego życia w miłości”. Realizacja tego zadania możliwa jest dzięki szczególnemu nabożeństwu do Maryi Niepokalanej oraz do patronów: św. Józefa, św. Augustyna, św. Jadwigi Śląskiej, św. Róży z Limy. Drugim wnioskiem, jaki według Księdza Biskupa płynie z zagłębiania się w charyzmat zgromadzenia, jest przesłanie ks. Jana Schneidera, który mówił, że wielką rzeczą jest podać rękę upadłemu, aby się znów podźwignął, ale nieskończenie większa to zasługa, gdy ktoś poda rękę przed upadkiem. „Życzę więc, by te 100 lat pracy sióstr w Klenicy i 150 lat istnienia zgromadzenia były okazją do wielkiego dziękczynienia Bogu za wielkie łaski, których dokonał Bóg przez ręce wielu bohaterskich i świętych sióstr” - zakończył bp Paweł Socha.

150 lat miłości

Modlitwa, organizacja rekolekcji, praca w szpitalach, katechizacja, świadectwo życia, pomoc w parafii, działania misyjne, opieka nad dziećmi i młodzieżą - to codzienna realizacja posłannictwa sióstr. „150 lat kongregacji to 150 lat miłości odzwierciedlanej w wypełnianiu woli Bożej poprzez śluby sióstr - powiedziała na koniec jubileuszowej Mszy św. s. Małgorzata. - To dzięki Sprawcy wszystkiego we wszystkich charyzmat założyciela zgromadzenia ma swoją nową jakość poprzez posługę sióstr chorym dzieciom”.
Jubileuszowym uroczystościom w Klenicy towarzyszył obraz Matki Bożej, patronki Zgromadzenia, przed którym 150 lat temu pierwsze siostry składały śluby zakonne. Peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, czczonej przez założyciela Kongregacji - ks. Jana Schneidera i przez pierwsze siostry odbyła się w niedzielę 26 września. Przez tydzień obraz Matki Bożej wystawiony był w prezbiterium klenickiego kościoła. Przed Mszą św., odprawioną przez ks. Jana Guzikowskiego SCh, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Klenicy przedstawiły montaż słowno-muzyczny.
Za datę powstania Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej uważa się 8 grudnia 1854 r., w którym członkinie Stowarzyszenia dla Ochrony i Podniesienia Moralności Dziewcząt Służących uroczyście poświęciły się Najświętszej Marii Pannie Niepokalanie Poczętej. Obłóczyny pierwszych sióstr odbyły się 26 maja 1863 r., w święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. 2 lipca 1867 r. biskup wrocławski H. Förster uznał siostry za zgromadzenie na prawie diecezjalnym i podjął starania o jego uznanie na prawie papieskim. Obecnie zgromadzenie znajduje się na terenie 8 krajów: Włoch, Polski, Niemiec, Tanzanii, Łotwy, Ukrainy, Francji i Białorusi.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, spraw, by świat był pełen Twoich proroków!

2024-09-26 14:08

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

pl.wikipedia.org

„Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je” – mówi Jezus w zakończeniu dzisiejszej Ewangelii. To słowa twarde, mocne, trudne do przyjęcia, wręcz niemożliwe do realizacji. Ale czy Jezus zaprasza rzeczywiście do takich czynów? Jak tłumaczyć Jego nakaz?

Apostoł Jan rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami». Lecz Jezus odrzekł: «Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto uczyni cud w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli zatem twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie ginie i ogień nie gaśnie».
CZYTAJ DALEJ

Św. Wincenty á Paulo

27 września br. obchodzimy wspomnienie św. Wincentego á Paulo. Urodził się on 24 kwietnia 1581 r. w wiosce Pouy, w południowej Francji. Pochodził z rodziny wieśniaczej i miał czworo rodzeństwa. Dopiero w 12. roku życia poszedł do szkoły. Mimo, że wcześniej zajmował się tylko wypasaniem owiec z nauką radził sobie bardzo dobrze i po szkole wstąpił do seminarium duchownego. W wieku 15 lat otrzymuje niższe święcenia i dostaje się na uniwersytet w Saragossie w Hiszpanii. Święcenia kapłańskie przyjmuje w 1600 r., miał wówczas zaledwie 19 lat. Kontynuował studia w Tuluzie, Rzymie i Paryżu, kształcąc się w dziedzinie prawa kanonicznego. Dobrze zapowiadająca się kariera młodego, zdolnego kapłana zmienia się w los niewolnika. W czasie podróży z Marsylii do Narbonne przez Morze Śródziemne został wraz z całą załogą napadnięty przez tureckich piratów i przywieziony do Tunisu jako niewolnik. W ciągu dwóch lat niewoli miał czterech panów, ostatniego zdołał nawrócić. Obaj uciekli do Europy i zamieszkali w Rzymie. Już wkrótce stał się wysłannikiem papieża Pawła V i trafił na dwór francuski, gdzie za sprawą królowej Katarzyny de Medicis przejął opiekę nad Szpitalem Miłosierdzia. Na własne życzenie objął probostwo w miasteczku Chatillon-les-Dombes, gdzie zetknął się ze starcami, inwalidami wojennymi, chorymi i ubogimi. Aby im jak najlepiej służyć, powołał „Bractwo Miłosierdzia”, a dla kobiet bractwo „Służebnic Ubogich”. W 1619 r. św. Wincenty otrzymał dekret mianujący go generalnym kapelanem wszystkich galer królewskich. Święty przeprowadzał wśród galerników misje i dbał o poprawę warunków życia. W 1625 r. powołał „Kongregację Misyjną” zrzeszającą kapłanów. Papież Urban VIII zatwierdził nowe zgromadzenie w 1639 r. Nowa rodzina zakonna zaczęła rozrastać się i objęła swoją opieką szpital dla trędowatych opactwa Saint-Lazare. Celem zgromadzenia, które dziś nosi nazwę Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego á Paulo jest głoszenie Ewangelii ubogim. W 1638 r. wraz ze św. Ludwiką de Marillac św. Wincenty założył żeńską rodzinę zakonną znaną dziś pod nazwą Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytki), której charyzmatem była praca z ubogimi i chorymi w szpitalach i przytułkach. Święty zmarł w domu zakonnym św. Łazarza w Paryżu 27 września 1660 r. W roku 1729 papież Benedykt XIII wyniósł Wincentego do chwały błogosławionych, a papież Klemens XII kanonizował go w roku 1737. Papież Leon XIII ogłosił św. Wincentego á Paulo patronem wszystkich dzieł miłosierdzia. Do Polski sprowadziła misjonarzy w 1651 r. jeszcze za życia Świętego królowa Maria Ludwika, żona króla Jana II Kazimierza. W Polsce prowadzili 40 parafii. W naszej diecezji ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo (CM) pochodzi bp Paweł Socha, a misjonarze św. Wincentego pracują w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, Gozdnicy, Iłowej, Przewozie, Skwierzynie, Słubicach, Trzcielu i Wymiarkach. Siostry Szarytki mają swoje domy w Gorzowie Wielkopolskim, Skwierzynie i Słubicach.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła Maggie Smith - pierwsza dama brytyjskiego kina

2024-09-27 18:10

[ TEMATY ]

aktorka

zmarła

Maggie Smith

PAP/ANDY RAIN

Maggie Smith

Maggie Smith

Nazywana "pierwszą damą brytyjskiego kina", Maggie Smith - aktorka filmowa i teatralna, znana m.in. z cyklu filmów o Harrym Potterze, a także takich dzieł jak "Gosford Park", "Pełnia życia panny Brodie" czy "Plac Waszyngtona" - zmarła w piatek w wieku 89 lat.

Wiadomość o śmierci aktorki przekazała w piątek jej rodzina. "Odeszła w spokoju w szpitalu wczesnym rankiem w piątek 27 września" - napisano w komunikacie. Brytyjski premier Keir Starmer we wpisie, opublikowanym w mediach społecznościowych, nazwał Smith "narodowym skarbem".
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję