Reklama

TN II ruszyła

Niedziela warszawska 33/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy telewizyjny kanał tematyczny - Telewizję Niepokalanów II możemy oglądać od 12 sierpnia. Co nam proponuje rozmawiamy z rzecznikiem prasowym TN II o. Robertem Czeszkiewiczem, franciszkaninem.

IRENA ŚWIERDZEWSKA: - Z Ojcami Franciszkanami związane są nadająca od kilku miesięcy TV Puls, i na starcie TV Niepokalanów II. W jakim pozostają związku między sobą?

O. ROBERT CZESZKIEWICZ: - Jesteśmy nadawcami obu tych programów. W ramach koncesji, którą otrzymaliśmy w 1994 r., zaproponowaliśmy w marcu bieżącego roku nową ofertę programową - Telewizję PULS. Stąd zmiana nazwy programu z Telewizja Niepokalanów na Telewizja PULS. Telewidzowie jeszcze obecnie widzą jakkolwiek na ekranie dwa loga: TN i TV PULS. To efekt bezzasadnego w naszej ocenie stanowiska Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w kwestii zmiany nazwy programu. Koncesja z 1994 r. była koncesją na program o charakterze uniwersalnym. Oferta Telewizji Puls to efekt końcowy dokonującej się przez kilka lat ewolucji zmierzającej w kierunku umieszczenia na polskim rynku medialnym programu realizujacego w pełni i w sposób profesjonalny zapisy koncesyjne.

TV Puls jest telewizją komercyjną, respektującą wartości chrześcijańskie i próbującą patrzeć na świat poprzez te wartości. Ma charakter uniwersalny. Natomiast TV Niepokalanów II to nowy program o charakterze ściśle religijnym, który emitujemy dzięki nowej koncesji z czerwca bieżącego roku.

- Czym TN II będzie różniła się od dawnej TV Niepokalanów?

- Będzie kontynuacją i rozwinięciem poprzedniej formuły Telewizji Niepokalanów. Nowy program ujmujemy w pasma tematyczne i tym samym czynimy go bardziej przejrzystym. Powstaną pasma nadawane o stałych porach dnia. W paśmie modlitewnym - Koronka do Miłosierdzia Bożego, Różaniec, modlitwy nowennowe a już w niedalekiej przyszłości codzienna Msza św. na żywo z kościołów i sanktuariów polskich. W paśmie formacyjno-katechetycznym - informacje o życiu Kościoła powszechnego i lokalnego np. kontynuacja cyklu rozmów o Katechizmie Kościoła, magazyny diecezjalne, tydzień w Kościele - wydarzenia z życia Kościoła, kalendarz liturgiczny, bogate i niezwykle interesujące materiały z zagranicznych stacji katolickich. Nowością i czymś wyjątkowym w stosunku do innych stacji telewizyjnych będzie retransmisja audiencji generalnych u Ojca Świętego. Nie zabraknie relacji z modlitwy Anioł Pański z Ojcem Świętym.

Poza wymienionymi pasmami będą też pasma programów publicystycznych, filmów dokumentalnych i fabularnych. Znajdzie się oczywiście miejsce i na programy dla najmłodszych. Dzięki takiemu posegregowaniu stali widzowie będą wiedzieli, jaki program zobaczą w określonej porze dnia. Dla telewidzów uruchomiliśmy też telefon, pod którym mogą kierować do nas pytania.

- Jak będzie wyglądała oferta filmowa?

- Oferujemy filmy familijne, dokumentalne dotyczące historii i aktualnych wydarzeń w życiu Kościoła, cieszące się ogromną popularnością filmy o charakterze krajoznawczym, turystycznym. Pokażemy też filmy prezentujące ważne postaci biblijne.

- Czy w ofercie będą informacje z wydarzeń w Polsce lub na świecie?

- Do produkcji dziennika nie mamy w tej chwili zaplecza technicznego. W przyszłości planowana jest budowa studia do produkcji programów na żywo. Będziemy natomiast przygotowywać przegląd wydarzeń z życia Kościoła.

- Jak będzie wyglądała powtarzalność programów?

- Tego nie da się uniknąć. Z resztą żadnej stacji telewizyjnej nie stać na stałe nadawanie nowości.

- Czas dziennej emisji to...

- Koncesja mówi o 16 godzinach dziennie. Będziemy nadawać od godz. 8.00 do godz. 24.00.

- Czy będziecie produkować własne programy?

- Tak, oczywiście. Jesteśmy do tego zobowiązani.

- Czy będą osobowości na stałe związane i identyfikowane z TN II?

- Siła programu o charakterze religijnym nie polega, jak sadzę, na obecności "gwiazd", które przyciągają publiczność. TN II wychodzi natomiast naprzeciw głębokim i realnym potrzebom wspólnoty wierzących w naszym kraju, potrzebie wspólnoty modlitewnej, potrzebie pogłębienia wiary czy uczestniczenia w życiu Kościoła.

- W jaki sposób telewizja dotrze do odbiorców?

- Przekaz nastąpi drogą satelitarną, czyli będzie dostępny dla posiadaczy odbiorników telewizji cyfrowej oraz przez sieć telewizji kablowej. Daje to możliwość dotarcia do 50% gospodarstw domowych w naszym kraju, a więc do ponad połowy Polaków. Nadawanie programu przez nadajniki naziemne byłoby zbyt kosztowne. Dla kanału telewizyjnego, który utrzymuje się dzięki ofiarności telewidzów, byłby to ciężar nie do udźwignięcia. Pozostawała alternatywa: albo nie istnieć albo nadawać satelitarnie. Program TN II można odbierać bezpośrednio z satelity Astra 1 G w całej Europie. Użytkowników sieci kablowych zachęcamy, aby pytali o nasz program swoich operatorów. Gdyby występowały jakiekolwiek problemy z wprowadzeniem naszego programu do sieci prosimy o kontaktowanie się z nami. Jesteśmy w stałym kontakcie z operatorami sieci kablowych i czynimy starania, aby zasięg TN II szybko wzrastał.

- Wspomniał Ojciec, że źródło utrzymania TN II to ofiary darczyńców...

- Jesteśmy telewizją niekomercyjną, non-profit, czyli źródłem utrzymania stacji nie są reklamy. Będziemy się opierać na dobrowolnych ofiarach darczyńców i sponsorów.

- Długo przygotowywaliście się do wystartowania z nową formułą programową?

- Projekt powstania nowego programu Telewizja Niepokalanów II, w oparciu o nową koncesję zbiega się w czasie z planami przedstawienia oferty programowej TV PULS. To element strategii medialnej Ojców Franciszkanów. Z jednej strony chcieliśmy emitować program o charakterze uniwersalnym i komercyjnym, alternatywnym dzięki swemu profesjonalizmowi wobec innych propozycji telewizyjnych w kraju. Z drugiej strony program ściśle religijny o charakterze formacyjnym i ewangelizacyjnym. Nawiązuje to do idei św. Maksymiliana. Wydawał on w

ogromnym nakładzie Rycerza Niepokalanej o charakterze religijnym i formacyjnym, w 1938 r. nakład osiągnął milion egzemplarzy. Był także wydawcą najpopularniejszego przed wojną Małego Dziennika o charakterze uniwersalnym, kierowanego do szerokiego odbiorcy.

- Nie ma obawy przed konkurencją np. TV Puls?

- Nie ma takiej obawy ponieważ jest to oferta innego rodzaju.

- Telewizja ma swojego adresata?

- Skierowana jest do szerokiej publiczności. Będziemy starali się program religijny uczynić programem odpowiadającym na potrzeby religijne, ale i nie tylko, wszystkich przedziałów wiekowych, programem, który podejmie szeroką gamę ważnych tematów.

- Czy telewizja ma w założeniu przeprowadzanie kampanii reklamowej?

- Wydajemy od sześciu miesięcy bezpłatny Magazyn przyjaciół Radia i Telewizji Niepokalanów II. Jest on pomostem między nami, a telewidzami i próbą dotarcia do nowych odbiorców. Zawiera informacje dotyczące aktualnej sytuacji telewizji oraz planów na przyszłość. Próbujemy zasięgać opinii autorytetów środowisk kościelnych czy świeckich w dziedzinie medialnej. Przedstawiamy i komentujemy ofertę programową. Przedstawiamy cykle nowennowe zachęcając w ten sposób do modlitwy, prezentujemy ofertę księgarni wysyłkowej "Antonio" i franciszkańskiego biura turystycznego "Patron Travel". Docieramy do odbiorców przez parafie. Magazyn można znaleźć w kilku polskich sanktuariach. Ostatni numer ukazał się w nakładzie 100 tys. Zachęcamy księży proboszczów, aby sprowadzali Magazyn do swoich parafii. Dla odbiorców służy on jako informator, a dla nas jest ważnym narzędziem podtrzymującym rozwój.

- Posiadacie korespondentów bądź współpracowników na terenie Polski?

- Od Gdańska aż po Kraków mamy współpracowników, którzy przygotowują dla nas materiały. Duże nadzieje wiążemy z Niedzielą. Pomyślnie układa się współpraca z redaktorem naczelnym ks. dr. Ireneuszem Skubisiem, który tworzy zaplecze telewizyjne w Częstochowie. Mam nadzieję, że będą tworzone programy, które będą emitowane w TN II. Był to również pomysł ks. I. Skubisia, aby nie tylko w Częstochowie, ale również na terenie całego kraju przy udziale TN II i redakcji gazety stworzyć studia telewizyjne.

- Współpraca z innymi mediami jest brana pod uwagę?

- Bardzo owocnie układa nam się współpraca z zagranicznymi stacjami katolickimi takimi jak włoskie TelePace, Sat 2000, z CTV czyli Watykańskim Centrum Telewizyjnym, z amerykańską EWTN, popularnie zwaną telewizją Matki Angeliki, z austriacką KTV czy francuską KTO. Dzięki tym kontaktom mamy dostęp do bogatych archiwów tych telewizji. Telewizja Niepokalanów generalnie chce być otwarta na współpracę z diecezjami, stowarzyszeniami, wydawnictwami, ruchami katolickimi w kraju i za granicą. Prowadzone są w tym zakresie rozmowy.

- A twórcy telewizji jakie wiążą nadzieje z TV Niepokalanów II?

- Jest to jedyny religijny kanał telewizyjny w kraju. Mamy z tego powodu dużą satysfakcję, jednocześnie świadomi jesteśmy dużej odpowiedzialności, jaka na nas ciąży. Mamy nadzieję, że będzie to kanał ewangelizacyjno-formacyjny, który będzie odzwierciedleniem życia Kościoła polskiego i który w sposób odpowiedzialny i profesjonalny będzie temu Kościołowi i jego misji służył.

- Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

zesłanie

Duch Święty

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tym samym świętuje swoje narodziny, bo w tym dniu, jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, grono Apostołów zostało "uzbrojone mocą z wysoka" a Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm - wspólnotę. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

W języku liturgicznym święto Ducha Świętego nazywa się "Pięćdziesiątnicą" - z greckiego Pentecostes, tj. pięćdziesiątka, - bo obchodzi się 50-go dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kobieta

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Mszy św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Artur Ważny, sosnowiecki biskup diecezjalny. W homilii zachęcał do przyjaźni z Duchem Świętym, by tak jak w życiu Maryi, stawał się On reżyserem i naszego życia, tym, który chce nas prowadzić, pokazać pomysł Boga na nasze życie. A jedną z wielu Jego ról jest odszukiwanie i odnajdowanie nas dla Boga, co szczególnie ukazuje Jezus w przypowieściach o odnalezionym synu marnotrawnym, odnalezionej owcy i odnalezionej drachmie. Bp Ważny przypomniał, że w kobiecie, która szukała i odnalazła zgubioną drachmę, Ojcowie Kościoła widzieli właśnie Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

[ TEMATY ]

wywiad

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

W godzinnym wywiadzie papież opisuje swe spotkania z dziećmi z Ukrainy, które nie potrafią się już uśmiechać. Apeluje o zakończenie toczących się na świecie wojen. „Dążcie do negocjacji. Dążcie do pokoju. Wynegocjowany pokój jest zawsze lepszy niż niekończąca się wojna” - przekonuje Franciszek. Zachęca też do modlitwy o pokój, którą sam praktykuje. „Zatrzymajcie się, negocjujcie” - powtarza Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję