Reklama

Mali misjonarze na Jasnej Górze

W dniach 28-29 maja br. w sanktuarium jasnogórskim spotkały się dzieci na V Krajowym Kongresie Misyjnym PDMD. Pod hasłem: „Nieśmy miłość całemu światu” przybyło do Częstochowy, z każdego niemal zakątka naszej Ojczyzny, blisko 10 tys. małych misjonarzy. Pod opieką katechetów, duchownych i świeckich animatorów misyjnych, uczestniczyły one w dwudniowym spotkaniu, mającym na celu przygotowanie do pełniejszego udziału w misyjnej działalności Kościoła.

Niedziela podlaska 28/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieci z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim już po raz trzeci wzięły udział w kongresie zorganizowanym przez Papieskie Dzieła Misyjne. Pod kierunkiem dyrektora, ks. Zbigniewa Grabowskiego i przy współudziale p. Jadwigi - katechetki z Knychówka, zorganizowaliśmy 44-osobową grupę misyjną, która wraz z innymi reprezentowała diecezję drohiczyńską. Pojechaliśmy na Jasną Górę, aby pogłębić swoją misyjną wiedzę, a przede wszystkim przeżyć radość ze spotkania z dziećmi - małymi pomocnikami misjonarzy. Chcąc włączyć się w dzieło niesienia pomocy misjom, trzeba włożyć wiele wysiłku, aby pomóc dzieciom szerzej otworzyć oczy i serca na świat. Zainteresowanie sprawami misji rodzi się powoli i tylko systematyczna praca jest w stanie przynieść dobre owoce. Dzieci przez cały rok szkolny modlą się w intencjach misjonarzy, którzy z poświęceniem i oddaniem posługują w krajach misyjnych. Poprzez zbiórki pieniędzy wspierają potrzebujących na Czarnym Lądzie. Po raz kolejny Szkoła Podstawowa nr 2 w Bielsku Podlaskim wpłaciła zebrane ofiary na konto Sekretariatu Misji Zagranicznych Redemptorystów z przeznaczeniem na pomoc dla Burkina Faso. Za przekazane dary dzieci otrzymały pamiątkowe wyroby ludowe wykonane przez mieszkańców Afryki, które dostarczył misjonarz o. Zbigniew Majewski. Prowadzone katechezy misyjne, oglądane na wideo filmy uwrażliwiły dzieci na potrzeby ich rówieśników z krajów misyjnych. Wszyscy musimy pamiętać, że kontynent afrykański, zachwycający wspaniałą przyrodą, pięknym śpiewem, rytmem i tańcem, ciągle pozostaje kontynentem biedy i cierpienia. Dlatego angażujemy się w dzieło pomocy drugiemu człowiekowi, nawet wtedy, jeśli mieszka on w bardzo oddalonym zakątku świata. Dzieci wiedzą, że zostać pomocnikiem misjonarza to przyjąć na siebie obowiązek wspierania go swoją modlitwą oraz, na miarę możliwości, ofiarą pieniężną. Miłością i wyciągniętą do pomocy dłonią możemy dawać nadzieję tym ludziom, którzy codziennie stają wobec skrajnej nędzy, wojen i walki o przetrwanie.
Papieskie Dzieła Misyjne skupiają dzieci, które pomagają Ojcu Świętemu w prowadzeniu działalności misyjnej na całym świecie. Razem z nim troszczą się, by wszystkie dzieci, bez względu na kolor skóry, poznały Pana Jezusa i przyjęły Go w Komunii św. Poprzez zanoszoną modlitwę, wyrzeczenia w intencji misji, ofiarę materialną, listy pisane do misjonarzy wspierają dzieła misyjne Kościoła. Swoją postawą dają w ten sposób świadectwo miłości do Boga i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Ukoronowaniem ich całorocznej pracy jest udział w Kongresie Misyjnym.
Tegoroczny pobyt na Jasnej Górze znów pokazał nam, jak liczną grupę stanowią pomocnicy misjonarzy. Bp Piotr Libera powiedział: „Nigdy nie widziałem tylu misjonarzy na jednym miejscu”. Przybywają tu dzieci, aby rozwijać swe powołanie, aby w posłudze misyjnej stawać się ciągle na nowo apostołem Chrystusa. W tym roku, podczas pierwszego dnia pobytu na Jasnej Górze, bawiły się one w dwóch największych salach Sanktuarium - Sali Papieskiej i Sali o. Kordeckiego. Uczyły się tam tańców i piosenek z różnych stron świata. Z okazji 160 lat istnienia Papieskich Dzieł Misyjnych mogły obejrzeć inscenizację pod tytułem: Nieśmy miłość całemu światu oraz przepiękne widowisko Jan Paweł II - największy misjonarz świata. Podczas tej egzotycznej podróży przez kontynent afrykański podziwialiśmy odmienną kulturę nieznanych nam krajów, jak też z niepokojem słuchaliśmy o problemach, z jakimi borykają się mali mieszkańcy tych krajów. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa podczas Apelu Jasnogórskiego, po której całą grupą udaliśmy się na nocny odpoczynek.
Następnego dnia już od wczesnych godzin porannych plac jasnogórski wypełniał się pielgrzymami. Dzieci przystrojone w czapeczki i chusty w kolorach pięciu grup kontynentalnych prezentowały swoje diecezje. Kościołowi drohiczyńskiemu przypadł w tym roku kolor zielony - symbolizujący Afrykę. Wysłuchaliśmy katechezy misyjnej, która wprowadziła nas w tematykę tegorocznego kongresu. Ciepła, słoneczna pogoda uprzyjemniała nam czas oczekiwania na Eucharystię, która była centralnym punktem naszego misyjnego świętowania. Mszę św. na Szczycie o godz. 11.00 odprawił bp Piotr Libera, sekretarz generalny Episkopatu Polski. Powiedział on m. in.: „Dziś chciałbym Wam, Drogie Dzieci, podziękować za to, co robicie w ciągu roku dla misji i dla waszych rówieśników żyjących w krajach misyjnych”. Odśpiewaliśmy hymn Otwórzmy serca, otwórzmy dłonie dla dzieci całego świata…, chcąc wyrazić nim nasze pragnienie niesienia pomocy dzieciom na całym świecie. Po Mszy św. wraz z innymi grupami rozeszliśmy się na posiłek. Zabawę o godz. 14.00 zakończyło „spotkanie na pięciu kontynentach” z piosenką i misjonarzami. Nie zabrakło głośnych śpiewów i skocznych tańców. W takt muzyki falowały ręce, nad głowami powiewały różnokolorowe chusty, były oklaski. Aż nadszedł czas, kiedy trzeba było przygotować się do drogi powrotnej.
Ze smutkiem opuszczaliśmy plac. Patrzyliśmy na wały klasztoru jasnogórskiego, które były udekorowane kolorowymi rysunkami wykonanymi przez dzieci na konkurs „160 lat PDMD”. Jeszcze modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu za ludzi, którzy włożyli swój trud w przygotowanie tego pięknego spotkania. Po wielogodzinnej podróży wróciliśmy do swoich wspólnot parafialnych, w których chcemy coraz bardziej świadomie budować swe misyjne powołanie. Chwile spędzone na Jasnej Górze będzie nam przypominał dyplom, który otrzymaliśmy na V Krajowym Kongresie Misyjnym Dzieci. Jest on podziękowaniem za modlitwę i trud naszego pielgrzymowania, który ofiarowaliśmy za rówieśników z Papui-Nowej Gwinei i innych krajów misyjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Jezus Miłosierny

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to papież Jan Paweł II odwiedził Filipiny, przyszły kapłan obiecał sobie, że przyjedzie do Polski. Dziś ks. Tadeo pracuje jako przełożony we wspólnocie zgromadzenia zakonnego kanosjanów w Padwie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra na południową modlitwę papież powiedział: "Proszę, módlmy się dalej za umęczoną Ukrainę; bardzo cierpi, a także za Palestynę i Izrael".

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję