Reklama

Z wizytą w parafii

Owoce dobrej współpracy

Parafia św. Mikołaja w Radominie słynie z harmonijnej współpracy z różnymi środowiskami - współpracy, która w duszpasterskiej codzienności przynosi błogosławione owoce. Mógł się o tym przekonać wizytujący tę wspólnotę bp Roman Marcinkowski, który przybył do Radomina 23 maja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Mikołaja w Radominie

Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Mikołaja
Dekanat: Dobrzyń n/Drwęcą
Miejscowości: Gaj, Piórkowo, Radomin, Rętwiny
Proboszcz: ks. mgr Andrzej Smoleń
Katechetka: mgr Agnieszka Błaszkiewicz
Nadzwyczajny szafarz Eucharystii: Mirosław Orzechowski
Organista: Henryk Kalinowski
Kościelny: Marian Trzpiot
W parafii działają: Akcja Katolicka, Koła Żywego Różańca (2), asysta procesyjna, schola, ministranci, żeńska drużyna Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Parafialna Rada Duszpasterska, Parafialna Rada Gospodarcza, grupa lektorska
Współpraca: Ochotnicza Straż Pożarna, PSL, Władze Gminne i Samorządowe, Publiczne Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Radominie
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.30

Parafialne wczoraj i dziś

Historię i współczesność radomińskiej wspólnoty przedstawił dostojnemu Gościowi jej proboszcz i zarazem dziekan dekanatu Dobrzyń n. Drwęcą ks. Andrzej Smoleń. Przypomniał on, że początki parafii w Radominie sięgają XII w. Obecny kościół parafialny, zbudowany w stylu romańskim, datowany jest na początek XIII w. Jego bryła ulegała w późniejszym czasie wielokrotnej przebudowie. Świątynia jest usytuowana w centrum parafii, zaś najdalsza odległość do niej wynosi ok. 6 km.
Na terenie parafii znajdują się dwie szkoły: Gimnazjum i Szkoła Podstawowa - zlokalizowane w Radominie. Katecheza, w której uczestniczą wszystkie dzieci i młodzież, odbywa się w wymiarze 2 godzin tygodniowo.
Jak poinformował ks. Andrzej Smoleń, duża grupa parafian angażuje się w życie religijne wspólnoty, działając w różnego rodzaju ruchach i stowarzyszeniach katolickich.
Parafia prowadzi bibliotekę parafialną. Chętni mogą korzystać również z prywatnej biblioteki Księdza Proboszcza. Zwłaszcza po jesiennych pracach polowych, kiedy rolnicy mają nieco więcej czasu, Duszpasterz zachęca parafian do lektury dobrej książki religijnej i historycznej. Rozprowadzanych jest też kilka tytułów czasopism religijnych, w tym oczywiście „Niedziela”.

Duszpasterstwo

Reklama

Wymiernym efektem pracy duszpasterskiej jest poziom praktyk religijnych. W Radominie w niedzielnej Eucharystii uczestniczy sporo, bo ok. 42% parafian. „Trudno jednak nie myśleć o pozostałych 58% parafian niewypełniających swego podstawowego wobec Boga obowiązku” - mówił ks. Smoleń. Wielu wiernych przystępuje do spowiedzi i Komunii św. Od ostatniej wizytacji, jaka miała miejsce przed 6 laty liczba udzielanej rocznie Komunii św. wzrosła o 2,5 tys. i wynosi obecnie ponad 25 tys. W Roku Jubileuszowym sakrament ten przyjęty został przez parafian 29 tys. razy. Przyczyniło się do tego zachęcanie parafian do obchodzenia dziewięciu pierwszych piątków miesiąca. Na ten apel pozytywnie odpowiada każdego roku od 80 do 130 parafian. Wysoką frekwencją wiernych cieszą się rekolekcje adwentowe i wielkopostne. „Udzielamy wtedy po ok. 800 Komunii św. dziennie” - podkreślił Ksiądz Proboszcz.
Wielką akcją duszpasterską były misje parafialne, przeprowadzone w Wielkim Poście 2000 r. Przez cały tydzień wierni licznie uczestniczyli w nabożeństwach, a kończąca misje Droga Krzyżowa ulicami Radomina zgromadziła ok. 1200 osób. Do odnowienia życia religijnego w parafii przyczyniła się też peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach.
W parafii dobrze funkcjonuje także duszpasterstwo chorych: nadzwyczajny szafarz Eucharystii Mirosław Orzechowski wozi Jezusa Eucharystycznego do domów osób cierpiących.
Duszpasterstwo pozasakramentalne związane jest natomiast z prężnie działającymi grupami parafialnymi. Ich reprezentanci przedstawili wyniki swojej pracy podczas spotkań z Księdzem Biskupem. Grupy skupiające dorosłych zaprezentowały się przed poranną Mszą św. ingresową, te zaś, do których należą młodsi parafianie - przed Sumą, połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania.
Księdza Proboszcza w jego działaniach wspierają dwie rady: duszpasterska i gospodarcza. Pierwsza z nich liczy 16 osób, które wspólnie z Proboszczem planują wiele akcji duszpasterskich. W sposób szczególny członkowie rady włączyli się w obchody 25-lecia pontyfikatu Ojca Świętego. Uczczono to wydarzenie Mszami św., konkursem wiedzy o Janie Pawle II zorganizowanym w Szkole Podstawowej i Gimnazjum. W klasach I-III ze Szkoły Podstawowej przeprowadzono konkurs prac plastycznych związanych z Janem Pawłem II. Został wysłany także list do Papieża, podpisany przez ponad 500 parafian.
Do inicjatyw rady należy także uroczyste nabożeństwo różańcowe dla uczniów, połączone z konkursami wiedzy religijnej, organizacja konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną czy kiermaszu ozdób choinkowych. Warto dodać, że dla zwycięzców poszczególnych turniejów parafia funduje cenne nagrody.
Pod koniec każdego roku szkolnego przy współudziale rady parafia organizuje pielgrzymki i wycieczki dla najbardziej zaangażowanych w życie parafialne dzieci i młodzieży. Od dwóch lat ta parafialna inicjatywa jest wspierana finansowo przez Diecezjalny Fundusz Społeczny i Urząd Gminy.
Od sześciu lat w narodowe święta parafianie wraz z przedstawicielami lokalnych władz modlą się w intencji Ojczyzny. W ramach duszpasterstwa rolników organizowane są natomiast poświęcenia pól i dożynki parafialne. Swoją Mszę św. mają też strażacy oraz członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Do zadań 5-osobowej rady gospodarczej należy natomiast doradzanie i wspomaganie Księdza Proboszcza w sprawach majątkowych i finansowych parafii. Członkowie rady pod koniec listopada każdego roku planują prace na przyszły sezon. W czasie kolędy plany są omawiane z parafianami. W ciągu roku rada zwoływana jest w miarę potrzeb, zazwyczaj przed rozpoczęciem kolejnych inwestycji. Członkowie rady wraz z Duszpasterzem szukają wykonawców, jeżdżą po zamówione towary, czy negocjują ceny z wykonawcami.
W parafii są też koła Żywego Różańca. Członkinie kół co miesiąc gromadzą się na zamówionej przez siebie Mszy św., organizują pielgrzymki także do sanktuariów maryjnych. Ufundowały również ornat do kościoła parafialnego.
„Wiele duszpasterskiej troski poświęcamy dzieciom i młodzieży. Mają możliwość działania w takich przyparafialnych organizacjach jak: schola, ministranci, ZHR czy KSM. Nie oszczędzamy na młodzieżowych wyjazdach rekolekcyjnych i szkoleniowych oraz nagrodach za zaangażowanie w życie parafii. Sprowadzamy potrzebne w pracy formacyjnej materiały” - mówił w swoim sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży liczy 14 członków, w większości studentów. Spotkania formacyjne odbywają się raz w miesiącu na plebanii. W ich trakcie młodzież ogląda filmy o tematyce religijnej, jak również toczy dyskusje na temat aktualnych wydarzeń. Niekiedy poszczególni członkowie KSM-u przygotowują odczyty. Z grona KSM-u wywodzi się też grupa lektorska. Członkowie Stowarzyszenia biorą również udział w wydarzeniach diecezjalnych.
O piękno liturgii w kościele parafialnym troszczy się 30-osobowa grupa ministrantów, włączająca się także chętnie w inne, m.in. materialne dzieła prowadzone w parafii. Ministranci co roku biorą udział w wycieczce. Ci, którzy zdobyli największą liczbę punktów za uczestnictwo w dyżurach, jadą na wycieczkę za darmo, pozostali płacą symboliczną złotówkę.
Liturgiczne spotkania ubogaca swym śpiewem 10-osobowa schola. Jej zadaniem jest wykonywanie śpiewów podczas niedzielnej Mszy św. o godz. 9.00. Młode śpiewaczki, podobnie jak członkowie innych grup dziecięcych i młodzieżowych, uczestniczą w parafialnych wycieczkach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania materialne

W ciągu ostatnich 6 lat przeprowadzono w parafii wiele prac gospodarczych, m.in.: odnowiono polichromię wnętrza kościoła, stacje drogi krzyżowej, ołtarze, ambonę i prospekt organowy; założono ogrzewanie olejowe na plebanii, wymieniono dachówkę na kościele, wykonano ogrodzenie między kościołem a prywatną posesją o długości 80 m, z kamienia łupanego i przęseł metalowych oraz schody główne do kościoła wraz z odpowiedniej długości chodnikiem. Postawiony został nowy krzyż misyjny, jak również nawieziono ok. 300 przyczep ziemi na cmentarz grzebalny. Wykonano ogrodzenie plebanii i organistówki z cegły klinkierowej i przęseł metalowych o długości 140 m. Wokół kościoła, plebanii, organistówki i figury Jezusa Chrystusa położono 740 m² starobruku i polbruku.
Z budynków kościoła, plebanii i organistówki odprowadzono wodę deszczową, podłączono też budynki do sieci kanalizacyjnej. Teren plebanii został ogrodzony siatką metalową na fundamencie betonowym (50 m), założone zostały również trzy skwery o łącznej powierzchni ok. 2000 m², na których posiano trawę i posadzono wiele różnego rodzaju drzew i krzewów. Wykonano także wjazdy na plebanię i organistówkę oraz przepusty do wody deszczowej, wymieniono rynny poziome na plebanii oraz postawiono figurę św. Mikołaja - patrona wspólnoty. Parafia współpracowała też z Urzędem Gminy w budowie drogi na cmentarz. W tym roku został założony w kościele system antywłamaniowy, odnowiono też przedsionki kościoła i zakrystię oraz uzupełniono ubytki w stopniu ołtarza.
Prace dokonywane były głównie dzięki ofiarności parafian, jak również przy pomocy funduszy pozyskanych dzięki wsparciu ks. inf. Kazimierza Piwowarskiego z organizacji Kirche in Not. Niektóre z działań wsparł także Generalny Konserwator Zabytków.

Przebieg wizyty pasterskiej

Biskup Roman rozpoczął swą wizytę w Radominie od uroczystego ingresu, po którym nastąpiło spotkanie z grupami, skupiającymi dorosłych. Po wysłuchaniu sprawozdań Ksiądz Biskup uczestniczył we Mszy św., której przewodniczył miejscowy Proboszcz. W trakcie Eucharystii Ksiądz Biskup wygłosił kazanie, w którym powiedział m. in.: „W Kościele każdy ma swoje zadania. Jest więc kierujący tą wspólnotą na ziemi Ojciec Święty, są następcy Apostołów - biskupi, wspomagający ich kapłani i wierni świeccy. Bardzo się cieszę, że członkowie działających w parafii grup tak aktywnie angażują się w życie tej wspólnoty. Ponieważ Kościół tworzymy my wszyscy i od nas wszystkich Pan Bóg wymaga, byśmy na miarę swoich możliwości i w tym miejscu, które Bóg nam wyznaczył, prowadzili na świecie Jego dzieło”.
Po Mszy św. Biskup Roman poświęcił nową figurę patrona parafii - św. Mikołaja, usytuowaną w centrum Radomina, życząc licznie zgromadzonym mieszkańcom, by na wzór swego Patrona obdarzali się tym, co najlepsze i najpiękniejsze.
Kolejną Eucharystię, sprawowaną tym razem przez Księdza Biskupa, poprzedziła prezentacja grup dziecięcych i młodzieżowych. W czasie Mszy św., podczas której został udzielony sakrament bierzmowania, Ksiądz Biskup w homilii powiedział: „Bierzmowanie to szczególny moment, w którym sami decydujecie o opowiedzeniu się za Chrystusem. Dotychczas wasze życie wiary prowadzone było trochę »na cudzy rachunek«, bowiem to rodzice zadecydowali, by przynieść was tu do chrztu. Teraz podejmujecie samodzielną decyzję - bądźcie konsekwentni w jej realizowaniu” - mówił Ksiądz Biskup.
Po Mszy św. Pasterz wraz z kapłanami i wiernymi udał się na cmentarz, gdzie przewodniczył modlitwie za zmarłych. Biskupią wizytę zakończyło spotkanie z władzami gminy Radomin oraz dyrekcjami i nauczycielami miejscowych szkół. W trakcie spotkania zarówno wójt Mieczysław Konczalski, jak również Ksiądz Proboszcz podkreślali znakomitą współpracę parafii z lokalnymi władzami i instytucjami.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomagają w pełnym usamodzielnieniu się

2024-12-13 17:22

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Carita diecezjalna

Mieszkanie wspomagane

Karolina Krasowska

W otwarciu mieszkania uczestniczyli dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Stanisław Podfigórny,wiceprezydent Zielonej Góry Marek Kamiński oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji

W otwarciu mieszkania uczestniczyli dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Stanisław Podfigórny,wiceprezydent Zielonej Góry Marek Kamiński oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji

Diecezjalna Caritas 13 grudnia oficjalnie otworzyła drzwi pierwszego mieszkania wspomaganego dla osób w kryzysie bezdomności w Zielonej Górze

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w ramach najmu socjalnego pozyskała na 10 lat od Miasta Zielona Góra małe mieszkanko. Dziś, po remoncie, jest ono spełnieniem marzeń dwóch absolwentów Schroniska Caritas - Ośrodka aktywizującego dla bezdomnych mężczyzn im. św. Teresy z Kalkuty w Zielonej Górze. - Lokal znajduje się w zabytkowej kamienicy w centrum miasta i wymagał kapitalnego remontu. Nie było w nim łazienki, podłoga uginała się przy każdym kroku, odrapane ściany nie dodawały uroku. Tak było jeszcze w lipcu tego roku – mówi Sylwia Grzyb z diecezjalnej Caritas. -Dziś jest to blisko 38m2 spełnienie marzeń dwóch absolwentów Schroniska Caritas. Panowie od kilku tygodni urządzają świeżo wyremontowane pomieszczenia. Mieszkańcy na co dzień mają wsparcie wielu specjalistów, w tym pracownika socjalnego, psychologa, prawnika, terapeuty uzależnień oraz asystenta, którzy pomagają w ich pełnym usamodzielnieniu się. Obaj mieszkańcy pracują i dbają, by ich dom był miejscem, do którego wracają z radością każdego dnia – dodaje.
CZYTAJ DALEJ

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

2024-12-13 11:49

[ TEMATY ]

TVN

O. Tadeusz Rydzyk

Adobe Stock

Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR, zdecydował o wytoczeniu procesu stacji TVN o ochronę dóbr osobistych. Sprawa dotyczy pseudo reportażu, który został wyemitowany na antenie TVN 24 pod tytułem „29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza”, a kilka lat później – już z cyfrą 32 na początku – pojawił się w internecie - informuje Radio Maryja.

Materiał w sposób obraźliwy przedstawia o. Tadeusza Rydzyka oraz Rodzinę Radia Maryja. W pozwie przeciwko stacji TVN Dyrektor Radia Maryja domaga się: przeprosin, usunięcia kłamliwego materiału z internetu oraz wypłaty na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” 650 tys. złotych.
CZYTAJ DALEJ

To tu znajduje się największy w Polsce obraz Miłosierdzia Bożego

2024-12-14 14:59

[ TEMATY ]

obraz

miłosierdzie Boże

Jezus Miłosierny

Pionki

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Barbary w Pionkach

Największy obraz Jezusa Miłosiernego w Polsce

Największy obraz Jezusa Miłosiernego w Polsce

Bp Marek Solarczyk poświęcił obraz Miłosierdzia Bożego, który znajduje się w kościele św. Barbary w Pionkach. Uroczystość odbyła się z okazji z zakończonego roku jubileuszowego pionkowskiej parafii, która obchodzi 95-lecie powstania.

To obecnie największy wizerunek w Polsce, przedstawiający Chrystusa zmartwychwstałego, który udziela ludzkości łask wysłużonych na krzyżu. Występuje też pod nazwą Jezu ufam Tobie. Jego wysokość wynosi 3,5 metra, a sama postać Chrystusa mierzy 3 metry.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję