Reklama

Aspekty diezezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sulechów

Mieszkańcy Sulechowa i okolic zgromadzili się 21 maja w sali sesyjnej sulechowskiej uczelni na podsumowaniu konkursu Co wiesz o Sulechowie?, którego organizatorem było stowarzyszenie „Praworządny Sulechów”. Przemysław Mikołajczyk wygłosił prelekcję na temat istoty edukacji regionalnej. Następnie laureatom Henryk Dębicki i kierownik projektu Jacek Wykręt wręczyli nagrody - album paradyskiego pocysterskiego zabytku autorstwa Bogusława Świtały, a także podręczniki do języków obcych. Wśród zebranych wywiązała się żywa dyskusja na temat roli, jaką inicjatywy społeczne powinny spełniać w lokalnym życiu samorządowym. M. K.

Paradyż

W dniach 28-29 maja w Seminarium Duchownym w Paradyżu odbył się finał XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów. Wzięło w nim udział 51 ministrantów z 12 diecezji. W rozgrywkach grupowych najlepsi okazali się przedstawiciele diecezji rzeszowskiej, drudzy byli ministranci z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a tuż za nimi zawodnicy z diecezji łódzkiej. Nasi reprezentanci zdobyli miejsce szóste. W rozgrywkach indywidualnych zwyciężył Dawid Michałek z diecezji rzeszowskiej, na miejscu drugim znalazł się Piotr Ahmad z diecezji łódzkiej, a na trzecim Michał Piekarz z diecezji krakowskiej. Reprezentant naszej diecezji - Marcin Mirosz był piąty, zdobywając 25,5 punktów. Zwycięzcy otrzymali bardzo cenne nagrody, których fundatorami są od jedenastu lat inicjatorzy konkursu - Roman i Paweł Gwizd ze Świebodzina, którym składamy serdeczne Bóg zapłać. M. O.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gorzów Wlkp.

Wszyscy zainteresowani problemem świadczeń przedemerytalnych według starych (do 31 lipca br.) i nowych (od 1 sierpnia br.) zasad w siedzibie Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność” (ul. Borowskiego 31) mogą bezpłatnie otrzymać fachowe opracowanie dotyczące kwestii związanych m.in. z ich nabywaniem, wysokością, waloryzacją, możliwościami dodatkowego zarobkowania, a także omówienie najistotniejszych zmian w innych ustawach. Ponadto w siedzibie Gorzowskiej „Solidarności” oraz w Komisjach Zakładowych NSZZ „Solidarność” znajdują się materiały informujące o losach obywatelskiego projektu ustawy w tej sprawie, pod którym zebrano ponad 650 tys. podpisów. R. R.

Jakubowo

Zainteresowanie szlakiem pielgrzymkowym do Santiago de Compostella w Hiszpanii znalazło swój wyraz w inicjatywie założenia stowarzyszenia „Bractwo św. Jakuba”. Stowarzyszenie to ma na celu utworzenie drogi pielgrzymkowej z Jakubowa do Goerlitz i włączenie jej do już istniejącej sieci europejskich dróg pielgrzymkowych św. Jakuba. Drugim celem będzie przywrócenie kościołowi w Jakubowie tradycji miejsca religijnego i pielgrzymkowego, jaką miał on w dawnych czasach. Spotkanie rady założycielskiej odbędzie się 13 czerwca o godz. 17.00 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Zapraszają na nie serdecznie proboszcz ks. Stanisław Czerwiński i inicjatorzy idei, którą poparł bp Adam Dyczkowski.

Jednym zdaniem

28 maja w Zielonej Górze konferencją naukową i otwarciem wystawy pt. Zielona Góra. 30 maja 1960 upamiętniono tzw. Wydarzenia Zielonogórskie związane z obroną Domu Katolickiego.

29 maja bp Adam Dyczkowski uczestniczył w katedrze w Legnicy w uroczystościach z okazji 12. rocznicy powstania diecezji legnickiej.

29 maja w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze w czasie uroczystej Mszy św. rozpoczynającej IV Krajowy Zjazd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli „Warsztaty w Drodze” wręczone zostały nagrody im. Jana Zamoyskiego. Z naszej diecezji otrzymali je: ks. dr Zbigniew Kobus i Magdalena Napierała.

30 maja bp Adam Dyczkowski uczestniczył w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. w obchodach 7. rocznicy wizyty Ojca Świętego w naszej diecezji.

1 czerwca w Klubie Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze odbyło się spotkanie z prezydent miasta Bożeną Ronowicz.

2 czerwca bp Adam Dyczkowski poświęcił świetlicę w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górzynie i przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 30. rocznicy święceń kapłańskich pochodzącego z tej parafii ks. kan. dr. Jana Romaniuka.

3 maja w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze odprawiona została uroczysta Msza św. z okazji 15. rocznicy wolnych wyborów i powstania Komitetów Obywatelskich. Po Eucharystii odbyła się konferencja w auli Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. K. Norwida.

Zaproszenia

Dom Rekolekcyjno-Powołaniowy w Paradyżu zaprasza na rekolekcje dla maturzystów. Odbędą się one w Paradyżu w dniach 18-20 czerwca. Rozpoczęcie o godz. 17.00, zakończenie ok. 14.00. Koszt 30 zł (płatne na miejscu w dniu przyjazdu). Zgłoszenia przyjmuje telefonicznie ks. Paweł Bryk, pod nr tel. 604-624-142, najpóźniej do 15 czerwca.

17 czerwca o godz. 17.00 w kaplicy pw. św. Brata Alberta w Zielonej Górze odprawiona zostanie Msza św. dla wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas.

Od 4 czerwca w Muzeum Miejskim w Nowej Soli obejrzeć można wystawę pt. Nowa Sól 1997 - Powódź w fotografii Piotra Gądka. Wystawa poświęcona jest wszystkim, którzy brali udział w ratowaniu miasta przed żywiołem.

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna i Punkt Konsultacyjny przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze zapraszają wszystkich zainteresowanych do skorzystania z porad specjalistów. Poradnia czynna jest od poniedziałku do czwartku w godz. 18.30-19.30. Pedagog przyjmuje w poniedziałek, wtorek i środę, poradnictwo małżeńskie i rodzinne - wtorek, porady społeczne i prawne - czwartek.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Weszła w życie nowela rozporządzenia MZ dotycząca tzw. klauzuli sumienia

2024-05-30 07:37

[ TEMATY ]

klauzula sumienia

Adobe Stock

Placówki medyczne mają obowiązek tak zorganizować pracę, by przynajmniej jeden z lekarzy mógł wykonać zabieg przerwania ciąży - przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która w czwartek weszła w życie.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw 15 maja.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś w Boże Ciało: popatrz w swoje sumienie, ono musi być oczyszczone!

2024-05-30 16:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Chcesz klękać dziś przed Jezusem? Chcesz za Nim iść w tej pięknej procesji? To, mówi nam Pismo, popatrz w swoje sumienie. Ono musi być oczyszczone. Do oczyszczenia sumienia i spojrzenia w sumienie – do naszego wnętrza – wzywa nas Słowo w dniu, kiedy oddajemy najbardziej publiczną cześć Jezusowi. Kiedy wychodzimy na ulicę, kiedy chcemy Go pokazać całemu naszemu kochanemu miastu – mówił kard. Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję