Reklama

Uzależnienia - droga donikąd

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uzależnienia - droga donikąd - to jedno z haseł, które zostało zapisane w statucie Stowarzyszenia „Chór Ostrovia Regine Poloniae”. Sprawa profilaktyki jest dla Stowarzyszenia bardzo ważna ze względu na to, że członkami chóru są przede wszystkim ludzie młodzi. O ich los i los ich rówieśników musimy się więc szczególnie troszczyć. Prezes Stowarzyszenia i równocześnie dyrygent - Edward Kość dokłada wszelkich starań, by działania podejmowane przez chór przynosiły wymierne efekty. Jesteśmy świadomi tego, co dzieje się obecnie na naszych oczach z powodu pijaństwa, zażywania narkotyków. Wiemy, jak wielkie spustoszenie powoduje w organizmie palących nikotyna. Widzimy jak szerzy się demoralizacja ludzi młodych. Trudno obojętnie patrzeć, na tych, którzy stali się ofiarami nałogów. Każdy z nas musi dołożyć wszelkich starań, uczynić wszystko, by im pomóc, ratować, jeżeli się jeszcze da.
Realizując program profilaktyki uzależnień ostrowski chór zorganizował spotkanie pod hasłem: Uzależnienie - droga donikąd. Odbyło się ono w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Ostrowie.
Głównym celem spotkania było przybliżenie zebranym problemów związanych z wszelkiego rodzaju uzależnieniami oraz promowanie zdrowego stylu życia. Organizatorzy zadbali o to, by uczestniczyli w spotkaniu wszyscy chętni mieszkańcy Ostrowa i okolic. Równocześnie sprawili, że zaproszone na tę okazję chóry mogły zachwycić swoimi występami. Tak więc oprócz naszego ostrowskiego chóru (organizatora) zaśpiewał chór „Cantilena” z Radymna pod dyrekcją Heleny Pawełek oraz chór ze Stróży k. Radymna pod dyrekcją Beaty Lewickiej. W ich wykonaniu zebrani usłyszeli pieśni religijne, patriotyczne i okolicznościowe.
Obecność na spotkaniu kapłanów: ks. dziekana Kazimierza Goleni z Radymna, rodaków: ks. kanonika Władysława Sidora - kapelana w Łące i proboszcza ze Stróży k. Radymna ks. Jana Jasiewicza oraz naszego czcigodnego proboszcza ks. Adama Kota na pewno przyczyniła się do głębszej refleksji obecnych nad poruszaną problematyką. Dziękujemy więc im za przybycie oraz za to, że na co dzień dokładają starań działając na rzecz profilaktyki uzależnień w swoich środowiskach, służą pomocą w realizacji programu Uzależnienia - droga do nikąd.
Głównym punktem programu był występ młodzieży Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z Radymna pod kierownictwem Małgorzaty Stec w programie: Nałogom - stop. Młodzi ludzie w krótkich scenkach pokazali szczególnie ważny problem - problem narkotyków i narkomanii. Życzeniem organizatorów i obecnych na sali było w tym momencie na pewno, by dobry Bóg nikomu i nigdy nie dał doświadczyć czegoś podobnego, nawet „za karę”. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, by zapobiegać wszelkim nałogom, gdyż eliminowanie skutków bywa niekiedy wprost niemożliwe. Tymi skutkami są: rozbite rodziny, nieszczęśliwe dzieci, demoralizacja, wypadki, włamania, kradzieże, konflikty z prawem, samobójstwa. Pamiętać też musimy o tym, jak bardzo nas, Polaków, kompromituje w świecie nadużywanie alkoholu. Stąd nie należy szczędzić wysiłku, prób, by masowe działania w zakresie profilaktyki uzależnień objęły wszystkich potrzebujących. W takie akcje powinni się włączać wszyscy ludzie dobrej woli w naszej Ojczyźnie.
To spotkanie - pierwsze tym tematem zainspirowane - zorganizowane przez Stowarzyszenie „Chór Ostrovia Regine Poloniae” - to nic innego jak wyrażenie chrześcijańskiej miłości, która nakazuje nam troskę o każdego człowieka, a o uzależnionego w szczególności. To próba, ale mająca na celu wskazanie właściwych dróg, prawdziwych wyborów. Przez tego rodzaju spotkania pragniemy także promować takie zachowania, gdzie będzie dominować przede wszystkim Bóg i wiara, oraz wskazywać na zło, kiedy człowiekiem zaczyna rządzić kufel piwa, lampka wina czy kieliszek wódki, lub innego rodzaju używki. Organizatorzy wierzą, że czas spotkania był chwilą zadumy, refleksji, czasem na przeanalizowanie własnego stosunku do różnego rodzaju używek, zastanowieniem się również nad losem swoich dzieci, bliskich, znajomych w kontekście poruszanych problemów. Mamy nadzieję, że jeżeli uda się pomóc przynajmniej jednemu bliźniemu to i tak będzie to nasz sukces. Dobro zaś zasiane w czasie spotkań będzie owocowało w przyszłości.
Najmłodsze dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym, którego tematem był problem uzależnień. W kategorii Gimnazjum I miejsce zajęła Joanna Pasaj z II G, II miejsce Sylwia Domszy z II G, a III miejsce Dorota Kasprzak z I G. W kategorii Szkoły Podstawowej I miejsce zajęła Klaudia Gilarska kl. IV, II miejsce Agnieszka Ośmak kl. V, III miejsce Edyta Kosińska kl. VI. Natomiast dzieci najmłodsze otrzymały trzy równorzędne wyróżnienia: kl. I - Justyna Sota i Paulina Dominik oraz oddział przedszkolny - Tomasz Sota. Zdrowy styl życia promowały pielęgniarki oraz przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Jarosławia. Spostrzeżeniami na temat uzależnień podzielił się Mieczysław Kasprzak - poseł na Sejm oraz Ryszard Bocian - przewodniczący Rady Gminy i policjant, dzielnicowy E. Gonciarz. Dla dzieci niewątpliwie najciekawszym momentem było spotkanie z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej - st. sierż. Świętoniowskim, który przyprowadził ze sobą policyjnego psa i wygłosił krótką prelekcję oraz zaprezentował sposoby obrony przed atakującym zwierzęciem. W pokazie najchętniej uczestniczyły harcerki i harcerze z naszej szkolnej drużyny. Samo uczestnictwo i pomoc w realizacji spotkania kolejny raz przypomniało harcerzom o postawach zgodnych z prawem harcerskim.
Członkowie Stowarzyszenia „Chór Ostrovia Regine Poloniae” składają Bóg zapłać wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania spotkania czy wzięli w nim czynny udział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach. Skandal po Mszy św. za ofiary katastrofy smoleńskiej

2025-04-12 10:30

[ TEMATY ]

Gliwice

pixabay.com

Do skandalicznego incydentu doszło w czwartek wieczorem w kościele św. Barbary w Gliwicach. Po zakończeniu Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej na ambonę wtargnął młody mężczyzna z zakrwawionymi dłońmi. Zaczął krzyczeć niezrozumiałe i obraźliwe słowa, pobrudził ołtarz oraz szaty liturgiczne. Został wyprowadzony z kościoła przez księdza i wiernych, w tym członków Klubu Gazety Polskiej.

— Trwał śpiew kończący Mszę św. Zszedłem do zakrystii, gdy nagle usłyszałem, że ktoś mówi do mikrofonu. Wróciłem i zobaczyłem obcego mężczyznę na ambonie. Miał zakrwawione ręce i ubrudził nimi obrus oraz szaty. Natychmiast podjąłem próbę wyprowadzenia go – relacjonuje ks. ppłk Mariusz Antczak, proboszcz parafii św. Barbary, w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Tatrzański PN nie ugnie się pod presją zwolenników rozświetlenie krzyża na Giewoncie

2025-04-12 20:01

[ TEMATY ]

Giewont

mandaty

Agata Kowalska

Po nałożeniu mandatów na dwie osoby, które w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II rozświetliły krzyż na Giewoncie, na Tatrzański Park Narodowy spadła fala internetowego hejtu. Dyrektor TPN Szymon Ziobrowski podkreśla jednak, że ochrona przyrody musi pozostać priorytetem i zapowiada wzmocnienie nocnych patroli na szlakach.

"Nie planujemy zmian w regulaminie w odpowiedzi na presję medialną czy emocjonalne komentarze. Przepisy, które obowiązują na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), służą ochronie przyrody i zapewnieniu bezpieczeństwa osób przebywających w górach. Przeciwnie – planujemy zwiększenie nocnego nadzoru, zwłaszcza w okresach, w których dochodziło w przeszłości do łamania przepisów. Zdajemy sobie sprawę z emocji, jakie towarzyszą sprawie, jednak naszym obowiązkiem jest konsekwentne przestrzeganie zasad, które chronią Tatry – miejsce ukochane także przez Jana Pawła II" - powiedział PAP dyrektor Ziobrowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję