Reklama

Z wizytą w parafii

„Ten kościół to historia waszego życia”

Niedziela płocka 46/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Patron parafii: Matka Boża czczona w Tajemnicy Nawiedzenia
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: serocki
Miejscowości: Białe Błoto, Błędostowo, Budy Ciepielińskie, Ciepielin, Dąbrowa, Gatka, Kantor, Łosewo, Powielin, Smogorzewo Nowe, Smogorzewo Włościańskie, Zalesie
Proboszcz: ks. mgr Edward Kuzak
W parafii działają: Akcja Katolicka, Rada Duszpastersko- -Gospodarcza, Koła Żywego Różańca, asysta procesyjna, grupa ministrantów, schola
Msze św. w niedziele: 9.00, 11.30

Ofiarność parafian i dobrze układające się relacje z władzami lokalnymi to piękna wizytówka niewielkiej parafii w Smogorzewie (z siedzibą w Błędostowie) w dekanacie serockim. Jej mieszkańcy wraz z proboszczem ks. Edwardem Kuzakiem mieli w tym roku okazję podzielić się owocami pracy duszpasterskiej z bp. Romanem Marcinkowskim, podczas kolejnej w historii tej parafii wizytacji kanonicznej. Ksiądz Biskup odwiedził Smogorzewo 28 września; sprawował tam dwie Msze św., udzielił sakramentu bierzmowania, a także spotkał się z grupami parafialnymi.

Charakterystyka parafii

Jak w większości wspólnot parafialnych naszej diecezji i prawdopodobnie całej Polski, tak i tu, w Smogorzewie, recesja gospodarcza odcisnęła już silne piętno na standardzie życia ludzi. Problem zubożenia, na jaki wskazał Ksiądz Proboszcz w swoim duszpasterskim sprawozdaniu, dotyka coraz szerszego grona parafian. Większość z nich utrzymuje się z rolnictwa, jednak gospodarstwa są niewielkie, z reguły też pracują na nich starsze pokolenia mieszkańców, młodzi zaś najczęściej szukają pracy w Warszawie lub jej okolicach; poszerza się jednocześnie grono osób, które nie mają w ogóle zatrudnienia.
Niejednokrotnie na trudności natury materialnej nakładają się problemy natury społecznej: waśnie rodzinne, nadużywanie alkoholu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania duszpasterskie

Reklama

Jednak postawa i zaangażowanie w życie parafii wielu jej mieszkańców budzi nadzieję i radość. Duży odsetek parafian uczestniczy regularnie we Mszy św. niedzielnej i świątecznej, a także w nabożeństwach czerwcowych, różańcowych i Drodze Krzyżowej. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano Drogę Krzyżową ulicami Błędostowa i być może ta forma nabożeństwa stanie się w tej parafii stałą praktyką wielkopostną.
Jak podkreślił ks. E. Kuzak, wszystkie dzieci uczestniczą w katechezie, ponadto spora grupa dzieci i młodzieży angażuje się w życie swojej parafii poprzez czytanie Pisma Świętego w kościele, posługę liturgiczną do Mszy św., śpiew w scholi czy udział w jasełkach. Starsze pokolenie parafian co roku bierze udział w Ogólnopolskich Dożynkach w Częstochowie, natomiast wszystkie grupy wiekowe mają swych przedstawicieli w różnych wspólnotach parafialnych, działających w Smogorzewie i innych wioskach.

Dokonania materialne

Nie tylko na płaszczyźnie duszpasterskiej widoczne jest zaangażowanie parafian smogorzewskich, chętnie bowiem włączają się także w prace budowlane i remontowe. Mimo że parafia jest niewielka (liczy zaledwie ok. 800 osób) od lipca ub.r. (odkąd ks. E. Kuzak pełni tu posługę proboszcza) udało się zrealizować wiele przedsięwzięć.
Remont chóru i klatki schodowej wiodącej na chór, łącznie z wstawieniem nowych schodów, uzupełnienie brakujących elementów dwóch witraży, wstawienie nowych ławek przy bocznych ścianach, wykonanie pulpitu, kredencji i urządzenie miejsca przewodniczenia liturgii przodem do wiernych, montaż nowego nagłośnienia i alarmu - to przykłady prac, które wykonano w smogorzewskim kościele.
Na cmentarzu parafialnym zlikwidowano nielegalne wysypisko śmieci, uporządkowano teren wokół parkanu i teren na nowym cmentarzu, a także rozpoczęto remont altany. Ponadto dokończono prace przy ocieplaniu budynku plebanii, a jej wnętrze wyremontowano.
Ksiądz Proboszcz w swoim sprawozdaniu wyraził wdzięczność wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w realizację tych przedsięwzięć. „Często - zauważył - w jednym dniu w pracach uczestniczyło jednocześnie kilkunastu parafian”. Parafia może liczyć także na pomoc władz lokalnych; np. niektóre prace na cmentarzu zostały wykonane dzięki współpracy z wójtem gminy Winnica Henrykiem Kowalczykiem.

Spotkanie z grupami

Świadectwo swego różnorodnego zaangażowania w życie materialne i duchowe parafii jej mieszkańcy mogli złożyć podczas oddzielnego spotkania z Księdzem Biskupem.
Na płaszczyźnie przedsięwzięć materialnych Księdza Proboszcza wspiera Rada Gospodarcza. Różnorodne płaszczyzny życia obejmuje natomiast działalność Akcji Ka-
tolickiej. Jej oddział w Smogorzewie liczy 10 członków i od 5 lat obok osobistej formacji duchowej realizuje swój charyzmat poprzez organizowanie spotkań, konkursów i pielgrzymek.
W Smogorzewie są dwie wspólnoty Kół Żywego Różańca - męska i żeńska.
W parafii liczna jest asysta procesyjna, liczy bowiem aż 60 osób, wśród których są dzieci komunijne, ministranci, młodzież, dorośli, a także strażacy. Ciekawostką jest, że członkostwo w asyście jest tu często tradycją rodzinną przekazywaną sobie przez kolejne pokolenia.
Wśród 28 ministrantów są uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej.
Wszyscy biorą udział w konkursie na najlepszego ministranta. Najlepsi otrzymują nagrody. Oprócz służenia do Mszy św. wielu z nich uczestniczy co roku w uroczystościach ku czci św. Stanisława Kostki w Rostkowie, a najstarsi biorą udział w Forum Młodzieży Mazowsza w Ciechanowie. Oprawę muzyczną do Mszy św. przygotowuje schola dziewczęca. W życie smogorzewskiego Kościoła lokalnego angażuje się także, licząca już 70 lat, jednostka Straży Pożarnej z Błędostowa.
Ksiądz Biskup, odnosząc się do sprawozdań składanych przez przedstawicieli poszczególnych grup, zauważył, że poprzez tę szeroką i różnorodną działalność członkowie wspólnot nie tylko przynależą do parafii, ale są jej żywymi współtwórcami. Życzył im także, aby wytrwali w swoich grupach i rozwijali podjęte dzieła, nie zrażając się trudnościami.

Wizyta Księdza Biskupa

O godz. 9.00 Biskup Roman odprawił pierwszą Mszę św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej. Uroczystego powitania Księdza Biskupa, księży dziekanów dekanatu serockiego oraz przedstawicieli lokalnych władz w progach smogorzewskiej parafii dokonał proboszcz ks. Edward Kuzak, a następnie przedstawiciele bierzmowanych oraz rodzice.
Ksiądz Biskup, zwracając się w homilii do młodzieży oczekującej na sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, powiedział m.in.: „Człowiek się rozwija, przybywa mu lat, zadań i obowiązków. Nawet wy, mając po 15, 16 lat zauważycie, że coraz bardziej musicie zmagać się z życiem. Po to się uczycie, po to chodzicie do szkoły, wykuwacie swą przyszłość, by potem nadawać jej kształt. Podobnie jest z wiarą i tym wydarzeniem, które w Smogorzewie ma dziś miejsce. Dziś bowiem dziewczęta i chłopcy chcą tu w kościele uroczyście powiedzieć, kogo biorą za przewodnika życia, kogo chcą wybrać na tego, który będzie ich przez życie prowadził, kto jest dla nich wzorem, przyjacielem, siłą. Bierzmowanie jest to bowiem świadomy, publiczny wybór Boga. W nim też człowiek zobowiązuje się do tego, by Boga nie zawieść”.
Po homilii Biskup Roman udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
W południe została odprawiona uroczysta Eucharystia ingresowa, na której zgromadzili się licznie parafianie smogorzewscy.
W wygłoszonej homilii Biskup Roman mówił do wiernych: „Ten kościół parafialny to historia waszego życia. Pomyślcie, ile tu było znaczących wydarzeń dla waszego życia osobistego, religijnego, zawodowego, narodowego. Kościół to jest takie lustro, w którym znajdujemy odbicie naszej własnej historii. (...) Kościół to także wasz nauczyciel. Jest dla was punktem odniesienia. (...) Kościół to miejsce wielorakiej obecności Jezusa. Jezus jest obecny w każdym kościele parafialnym w sakramentach świętych”.
Ksiądz Biskup, dziękując Wójtowi gminy za współpracę, podkreślił, że parafia i gmina są po to, by sobie pomagać, umacniać dobre inicjatywy, a jednocześnie stać się uczestnikami tworzonego dobra. Po Mszy św. wierni udali się procesyjnie na pobliski cmentarz parafialny, gdzie Ksiądz Biskup wraz z parafianami modlił się za zmarłych.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek został pochowany w bazylice Matki Bożej Większej

2025-04-26 14:57

[ TEMATY ]

pogrzeb

msza pogrzebowa

Bazylika Matki Bożej Większej

śmierć Franciszka

PAP/EPA

Trumna z ciałem Papieża Franciszka

Trumna z ciałem Papieża Franciszka

W bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie odbył się pogrzeb papieża Franciszka, zmarłego 21 kwietnia w wieku 88 lat, po 12 latach swego pontyfikatu. Ojciec Święty został pochowany w pobliżu kaplicy z ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), która była mu szczególnie bliska. Od tej pory w tej świątyni znajdują się groby siedmiu następców św. Piotra.

Na schodach bazyliki trumnę z ciałem Franciszka powitało kilkadziesiąt osób - bezdomnych, ubogich, migrantów, więźniów. Każdy z nich trzymał w rękach symbol pożegnania - białą różę. W ten sposób osoby najbardziej zmarginalizowane otrzymały przywilej pożegnania się jako ostatni z papieżem, który zawsze upominał się o ich prawa i dbał o to, by ich dostrzegano. 
CZYTAJ DALEJ

Czechy: Marsz dla Życia w Pradze został zablokowany przez zwolenników aborcji

2025-04-26 22:11

[ TEMATY ]

Czechy

aborcja

Adobe Stock

Marsz dla Życia, wspierający rodziny i kobiety w ciąży oraz wyrażający sprzeciw wobec aborcji, został w sobotę zablokowany w Pradze przez zwolenników przerywania ciąży. Marsz został rozwiązany przez organizatorów, gdy przeciwnicy usiedli na ziemi i nie pozwalali na kontynuowanie manifestacji.

Marsz dla Życia wyruszył z Placu Zamkowego w Pradze po porannej mszy w katedrze św. Wita, odprawionej w intencji nienarodzonych dzieci. Uczestnicy marszu mieli dojść na Plac Wacława po drugiej stronie Wełtawy. Według organizatorów celem było okazanie wsparcia dla ciężarnych kobiet oraz pomoc dla nich w przypadku niespodziewanej ciąży.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i ludzie starsi: starość nie jest do wyrzucenia

2025-04-26 18:37

[ TEMATY ]

starość

papież Franciszek

ostatnie orędzie

pixabay.com

Ostatnie orędzie Papieża Franciszka, Urbi et Orbi, odczytane w Niedzielę Wielkanocną na Placu Świętego Piotra to jego testament. Choć sam był słaby fizycznie, wybrzmiało mocno to, o co upominał się w ciągu całego 12-letniego pontyfikatu: prawa marginalizowanych i bezbronnych, w tym dzieci nienarodzonych, chorych i osób starszych. Te ostatnie mają nie tylko prawa, ale niezastąpioną rolę do odegrania zwłaszcza w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję