Etap ogólnopolski składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Po egzaminie pisemnym do części ustnej zakwalifikowało się 10 uczniów. Ostatni etap ogólnopolskiego konkursu rozpocznie się o godz. 10. Laureatów olimpiady poznamy dziś, ok. godz. 12.30.
Tegoroczny konkurs, którego tematem jest "Święty Jan Paweł II - wychowawca młodych pokoleń" nawiązuje do organizowanych w tym roku w Krakowie Światowych Dni Młodzieży. Uczniowie, aby przygotować się do testu, musieli przeczytać kilkanaście homilii i przemówień św. Jana Pawła II do młodych, a także fragmenty Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego, nauczania soborowego a także kilka opracowań, głównie omawiających historię i ideę Światowych Dni Młodzieży.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nagrodą dla finalistów i laureatów tegorocznym konkursie są indeksy na Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Uniwersytet Opolski. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy uzyskają najlepszy wynik podczas testu finałowego będą mogli wybrać studia nie tylko na kierunku teologicznym, ale i pedagogikę, filozofię, nauki humanistyczne, prawo i administrację, dziennikarstwo i nauki społeczne, politologię, a nawet matematykę i nauki przyrodnicze. Zwycięzcy wezmą również udział w pielgrzymce do sanktuariów Europy, otrzymają także sprzęt RTV i inne cenne nagrody.
Olimpiada Teologii Katolickiej w tym roku organizowana jest już po raz 26. Składa się ona z trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego i ogólnopolskiego. Celem Olimpiady jest popularyzacja wiedzy religijnej. W zawodach olimpiady mogą biorą uczniowie liceów i techników uczęszczający na lekcję religii. Każdego roku olimpiadę organizuje inna diecezja. Kolejną edycję olimpiady będzie organizować archidiecezja lubelska.