Reklama

Kultura

Pierwsze zagraniczne wydarzenie programu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski

Po raz pierwszy w wykonaniu London Philharmonic Orchestra, 5 marca w Royal Festival Hall w Londynie zabrzmi „Stabat Mater” op. 53 Karola Szymanowskiego. Koncert, współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music, będzie pierwszym zagranicznym wydarzeniem programu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

[ TEMATY ]

koncert

en.wikipedia.org

Royal Festival Hall w Londynie

Royal Festival Hall w Londynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Orkiestrę poprowadzi Vladimir Jurowski, pierwszy dyrygent London Philharmonic Orchestra, uważany obok sir Simona Rattle'a, Walerija Gergijewa i Edwarda Gardnera za jednego z największych współczesnych wielbicieli i ambasadorów twórczości Szymanowskiego na świecie. Partie solowe wykonają Elżbieta Szmytka – sopran, Anne Sofie von Otter – mezzosopran i Andrzej Dobber – baryton.

Pomimo niewielkich rozmiarów dzieła i skromności wykorzystanych w nim środków, jest ono jednym z najbardziej ekspresyjnych i donośnych w twórczości Szymanowskiego, jest również jednym z największych arcydzieł dwudziestowiecznej muzyki sakralnej - tak o „Stabat Mater” wypowiada się prof. Adrian Thomas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Stabat Mater” zajmuje w twórczości Szymanowskiego szczególne miejsce. Na powstanie utworu wpłynęło kilka okoliczności: zamówienie przez Bronisława Krystalla „Requiem” poświęconego pamięci jego przedwcześnie zmarłej żony, skrzypaczki Izabeli Krystallowej, własny zamysł Szymanowskiego na skomponowanie „Chłopskiego requiem”, w którym pobrzmiewałyby echa śpiewanych w wiejskich kościółkach ulubionych przez niego „Gorzkich żali”, a także osobisty dramat, którego doznał po tragicznej śmierci siostrzenicy – Alusi Bartoszewiczówny.

Szymanowski w jednym z wywiadów mówił: „Na postanowienie moje napisania utworu religijnego wpłynął cały szereg pobudek, od wewnętrznych osobistych przeżyć począwszy aż do zewnętrznych okoliczności życiowych, które sprawiły, że ostatniej zimy, odłożywszy chwilowo na bok inne, zaczęte już «świeckie dzieła», poświęciłem się wyłącznie «Stabat Mater»”.

W programie koncertu znajdzie się także „Sześć Pieśni” op.13 Alexandra von Zemlinskiego do tekstów Maurice'a Maeterlincka oraz wykonanie III Symfonii D-dur „Polska” op. 29 Piotra Czajkowskiego, która zawdzięcza swój „polski” podtytuł motywom rytmicznym pojawiającym się w piątej części tego dzieła, charakterystycznym dla poloneza. Orkiestrze towarzyszyć będzie London Philharmonic Choir, przygotowany przez Neville’a Creeda.

Reklama

„Stabat Mater” zostanie ponownie zaprezentowane publiczności 11 marca podczas belgijskiego festiwalu Klarafestival w Brukseli. Belgijska publiczność usłyszy dzieło Szymanowskiego niemal w tym samym wykonaniu; do składu dołączy jeszcze jeden polski głos - partię mezzosopranu zaśpiewa Agnieszka Rehlis. W programie brukselskiego koncertu obok „Stabat Mater” znajdą się także utwory Sofii Gubajduliny „Siedem ostatnich słow” i Alexandra von Zemlinskiego „Psalm XXIII”, op. 14, Koncert transmitowany będzie na żywo na antenie belgijskiego radia Klara. W Polsce retransmisję „Stabat Mater” usłyszeć będzie można 20 marca, w Niedzielę Palmową, na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Z okazji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski portal Culture.pl w wersji angielskiej i rosyjskiej przygotowuje serię publikacji przybliżających zagranicznym czytelnikom tematy związane z chrztem Polski w formie wywiadów z historykami oraz artykułów przekrojowych. W wersji polskiej Culture.pl będzie można znaleźć wyselekcjonowane informacje o skarbach polskiego dziedzictwa kulturowego, w tym artykuły o sztuce sakralnej i opisy najważniejszych budowli i dzieł.

2016-02-26 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły koncert odbył się w Lubinie

[ TEMATY ]

koncert

Monika Łukaszów

W niedziele 20 grudnia w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie odbył się doroczny Koncert Bożonarodzeniowy. W świąteczny nastrój licznie zebraną w świątyni publiczność wprowadzili znani i lubiani krakowscy artyści: Dorota Miśkiewicz, Grzegorz Turnau, i Andrzej Sikorowski. Artyści zaśpiewali piosenki związane ze świętami, ale zaprezentowali także kilka znanych utworów z ich repertuaru. W drugiej części koncertu wystąpiła grupa z Białego Dunajca „Trebunie-Tutki”. Górale zaśpiewali kolędy, które jak mówi lider zespołu Krzysztof „są perełkami wśród melodii świata”.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Zabrzmi kolejny Dzwon Nienarodzonych

2024-05-21 01:11

Alina Zietek-Salwik

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Kolejny Dzwon z Polski „Głos Nienarodzonych” poświęci Papież Franciszek. Każdy waży tonę i trafiają do różnych (nieprzypadkowych) miejsc na świecie. Ich dźwięk za każdym razem po raz pierwszy wybrzmiewa na Watykańskim Placu św. Piotra poprzez symboliczne uderzenie Papieża. Tak też będzie w przypadku Dzwonu dla Kazachstanu.

To już piąty dzwon będący inicjatywą polskiej Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która nieustannie przypomina o potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Dzwony o wymownej nazwie „Głos Nienarodzonych” są inicjatywą Fundacji, dzięki której powstały już odlewy dla Polski, Ukrainy, Ekwadoru i Afryki. Dzwon dla Kazachstanu podobnie jak poprzednie zostanie poświęcony przez Papieża Franciszka poprzez symboliczne pierwsze uderzenie. Do dziś brzmią słowa Papieża, który powiedział w 2020 roku: ,,Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie. Niech Bóg, jedyny i prawdziwy dawca życia błogosławi Wam i Waszym rodzinom”. Uroczystość odbyła się podczas audiencji generalnej 15 maja 2024 roku na placu św. Piotra w Watykanie. Dzwon trafi do Narodowego Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornoje Kazachstan. Wierzymy, że symbol ten będzie niósł dalej przesłanie, że każde życie jest święte i nienaruszalne. Dzwon został wykonany w Pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, którego projekt został uzgodniony i zaakceptowany przez abp. Tomasza Peta – ordynariusza Astany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję