Parafia Świętego Ducha w Chełmie gościła bp. Artura Mizińskiego w ramach odbywającej się co 5 lat wizytacji kanonicznej. Ksiądz biskup przewodniczył uroczystościom odpustowym na Zesłanie Ducha Świętego, udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży oraz spotkał się ze wspólnotami, a także odwiedził chorego parafianina. W progach kościoła powitali go przedstawiciele parafii wraz z proboszczem ks. kan. Andrzejem Jacentym Pyterem.
Świątynię Chrystusa Odkupiciela wypełniła młodzież
Radość, modlitwa, sport, warsztaty, koncerty i rozmowy – tak w kilku słowach można opisać obchody Światowego Dnia Młodzieży.
Trzydniowe wydarzenie, zorganizowane przez ks. Karola Mazura, duszpasterza młodzieży, zgromadziło ponad stu uczestników. Rozpoczął je koncert ewangelizacyjny chrześcijańskiego rapera Michała PAX Bukowskiego w „Wieczerniku” przy bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a zakończyła Msza św. w kościele Chrystusa Odkupiciela, celebrowana przez bp. Adama Baba. Pomiędzy była olimpiada sportowa na terenie Szkoły Podstawowej nr 8 oraz różnorodne warsztaty, od rękodzieła, przez śpiew i rysunek, po techniki survivalowe. Dużym zainteresowaniem cieszył się wieczór świadectw, w którym pielgrzymi dzieli się doświadczeniem spotkania z papieżem Leonem XIV podczas Jubileuszu Młodych w Rzymie.
Papież Leon XIV modlił się w katedrze w Madrycie przy figurze Matki Bożej z Almudeny, Matki i Patronki archidiecezji. Ojciec Święty złożył u Jej stóp Złotą Różę, znak synowskiej miłości Papieża do Maryi. W homilii wezwał, by nie umacniać murów, które oddalają ludzi od siebie, ale otwierać przestrzenie dla komunii, braterskiej miłości i zgody.
Na początku spotkania Papież podziękował arcybiskupowi Madrytu za skierowane do niego słowa i pozdrowił wiernych, którzy zgromadzili się, by oddać cześć Matce Bożej z Almudeny. Przypomniał, że od wielu pokoleń mieszkańcy Madrytu czczą wizerunek Maryi, która trzyma na rękach swojego Boskiego Syna i Go nam ukazuje.
Czy w związku z uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa przypadającą w Kościele katolickim w piątek 12 czerwca katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.