Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin

Koncert, jakich mało

To jedyna taka orkiestra w Polsce i jedna z nielicznych w Europie, w której grają tylko muzycy niepełnosprawni intelektualnie.

2026-05-27 10:08

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2026, str. II

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Orkiestra Gamelan to jedyny taki zespół w Polsce

Orkiestra Gamelan to jedyny taki zespół w Polsce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksylofony, metalofony, kotły, gongi, zestawy perkusyjne, to tylko niektóre instrumenty profesjonalnie wykorzystywane przez muzyków Orkiestry Perkusyjnej Gamelan. Orkiestra Gamelan założona przez Agnieszkę Seroczyńską działa w ramach szczecińskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. 5 maja w Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych dali koncert w Kościele Świętej Rodziny, ukazując muzyczny profesjonalizm i entuzjazm członków zespołu.

– Nasi muzycy potrafią grać na bardzo niszowych instrumentach perkusyjnych. To jedyny taki zespół w Polsce i jeden z nielicznych w całej Europie – mówi Katarzyna Michno, przewodnicząca zarządu szczecińskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. – Gramy muzykę klasyczną, rozrywkową, nieobce są nam standardy jazzowe. Koncertowaliśmy w wielu miejscach, graliśmy m.in. piękne przedstawienie w Teatrze Polskim z profesjonalnymi aktorami z muzyką napisaną przez jednego z naszych dyrygentów, Pawła Kornicza. Od wielu już lat można nas spotkać na Jasnych Błoniach, na imprezie, gdzie pokazujemy co potrafimy, że jesteśmy środowiskiem ludzi zdolnych, którzy potrafią robić piękne rzeczy, wykonane m.in. w ramach zajęć w warsztacie terapii zajęciowej, zjeść z nami smakołyki przygotowane w Zakładzie Aktywności Zawodowej, gdzie niepełnosprawni intelektualnie pracownicy normalnie pracują i spełniają się zawodowo i życiowo – zaznacza przewodnicząca.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest w Polsce od 1999 r. To inicjatywa mająca na celu nie tylko edukację społeczną, ale i budowanie realnej zmiany w postrzeganiu osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecinianie zapłacą za in vitro

[ TEMATY ]

in vitro

Szczecin

KS. ROBERT GOŁĘBIOWSKI

Szczecińscy radni postanowili, że zabiegi zapłodnienia in vitro będą współfinansowane z pieniędzy samorządu. Za byli radni SLD i prawie cały klub PO, przeciw - radni PiS i wspierający prezydenta miasta klub Szczecin dla Pokoleń. Teraz projektem uchwały zajmie się Agencja Oceny Technologii Medycznych.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł śp. ks. kan. Jan Guss

2026-06-16 14:12

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

zmarł kapłan

materiały kurialne

W poniedziałek, 15 czerwca, w wieku 90 lat i w 66. roku kapłaństwa, w domu rodzinnym w Głomsku (parafia Zakrzewo, diecezja bydgoska) zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. kan. Jan Guss, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. Biskupa zostanie odprawiona w czwartek, 18 czerwca 2026 r., o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Zakrzewie.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o uświęcenie kapłanów z Maryją

2026-06-16 23:11

Ks. Jakub Oczkowicz

Dzien modlitw o świetość kaplanów

Dzien modlitw o świetość kaplanów

Spotkaniu w katedrze przewodniczył Biskup Rzeszowski Jan Wątroba. Konferencję oraz homilię do duchowieństwa wygłosił ks. prof. Adam Rybicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Kapłanów zebranych w katedrze przywitał i wprowadził w tematykę spotkanie ks. dr Paweł Synoś, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego.

Podczas konferencji skierowanej do kapłanów ks. prof. Adam Rybicki podjął temat maryjności w życiu prezbitera, ukazując Maryję jako osobę realnie obecną i bliską człowiekowi. Zwrócił uwagę, że Maryja jest Matką w porządku łaski. Nie zastępuje ona ziemskich matek ani nie ma za zadanie wypełniać braków na poziomie emocjonalnym. Jej macierzyństwo realizuje się w przestrzeni łaski, prowadząc człowieka do Jezusa. Ks. Rybicki podkreślał, że ten, kto uchwyci się Maryi, dojdzie do Chrystusa, ponieważ jej misją jest nieustanne wskazywanie na Syna i prowadzenie ku Niemu. Po konferencji mila miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu a po niej odbyła się Eucharystia, której przewodniczył bp Jan Wątroba.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję