Reklama

Niedziela Kielecka

Powołani

Powołanie kapłańskie to dar Bożej łaski, owoc modlitwy, ale też decyzja każdego, kto odczyta w sercu wezwanie Boga, aby służyć Kościołowi – mówi ks. dr Marek Dumin, moderator ds. powołań w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Niedziela kielecka 18/2026, str. I-II

[ TEMATY ]

Kielce

Archiwum WSD

Obrazek z rekolekcji powołaniowych

Obrazek z rekolekcji powołaniowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwarta niedziela wielkanocna (26 kwietnia), zwana „Niedzielą Dobrego Pasterza”, czyli Światowy Dzień Modlitw o Powołania, rozpoczęła Tydzień Modlitw o Powołania trwający do 2 maja. Leon XIV w swoim orędziu nazwał powołanie „bezinteresownym darem Boga, który rozkwita w głębi serca”.

Nieco wcześniej, od 10 do 12 kwietnia Wyższe Seminarium Duchowne zaprosiło na rekolekcje powołaniowe. Były one przeznaczone dla pełnoletniej młodzieży męskiej. Uczestniczyli maturzyści i uczniowie tuż przed maturą, z parafii diecezji kieleckiej. Wysłuchali konferencji dotyczących kapłaństwa, oscylujących wokół tematu ścisłego związku kapłaństwa z Ofiarą Chrystusa. Udziałem uczestników była wspólna modlitwa z klerykami i uczestnictwo w codziennym życiu seminarzystów. Rekolektanci wraz ze środowiskiem seminarium modlili się Liturgią Godzin, podczas Jutrzni, brali udział w Nieszporach i wigilii przed drugą niedzielą wielkanocną oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu, trwającej do godz. 23. Medytowali Boże Słowo i dzieli się rozważaniami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Powołanie kapłańskie to wielki dar Bożej łaski, owoc modlitwy, ale też decyzja każdego, kto odczyta w sercu wezwanie Boga, aby służyć Kościołowi – tłumaczy ks. dr Marek Dumin, moderator ds. powołań w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Reklama

Tydzień Modlitw o Powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego trwał pod hasłem „Z domu do powołania”, wskazującym, że rodzina jest „pierwszym seminarium czy nowicjatem zakonnym”, jak zaznacza w swoim słowie abp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Powołań.

Jak informuje ks. Dumin, w przeddzień Niedzieli Dobrego Pasterza (25 kwietnia) wspólnota WSD razem z młodymi z kilku parafii uczestniczyła w modlitwie powołaniowej w Parafii Wniebowzięcia NMP w Małogoszczu. Innym wydarzeniem były Nieszpory w kaplicy św. Stanisława w seminarium i wspólna kolacja. Alumni wraz z księżmi przełożonymi uczestniczyli w Międzynarodowym Kongresie Teologicznym „O kapłaństwie we współczesnym świecie”, który odbył się w Akademii Katolickiej w Warszawie.

Od kilkunastu lat w Kościele seminaryjnym Trójcy Świętej w każdy drugi czwartek miesiąca odbywa się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu „Miłości Boga do człowieka” w intencji alumnów WSD oraz o nowe powołania do kapłaństwa. – Zapraszamy do udziału w tej modlitwie. Zaczyna się ona Mszą św. o godz. 18. Od pewnego czasu uczestniczy w niej duża grupa młodzieży oazowej, która znacznie ożywia kościół seminaryjny. Zachęcamy młodych wraz z duszpasterzami, aby do nich dołączyć. Ponadto, zapraszamy już na kolejne rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej, tym razem od 16. roku życia, które odbędą się w domu rekolekcyjnym „Betania” w Rabce Zdroju w dniach 29 czerwca – 2 lipca – zachęca ks. Dumin.

– Rozeznanie powołania i droga do sakramentalnego kapłaństwa odbywa się w dobrym przeżyciu wewnętrznego konfliktu, który musi się rozegrać w powołanym – uważa Ksiądz Moderator. – Decyzja wstąpienia do seminarium odbywa się poprzez wewnętrzny akt wiary, w którym powołany powierza Bogu swoje słabości i lęki. Daje to możliwość oderwania się od siebie i skupienia na Bogu. Jezus Chrystus porusza serce do rezygnacji z tego, co jest „moje” na rzecz tego, co jest „Boże”, co daje ostatecznie radość i szczęście – tłumaczy.

2026-04-28 22:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: powstanie film o marszach Kadrówki

O dobiegającym końca 52. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej ma powstać film, wyreżyserowany przez jednego z uczestników – Macieja Gawlikowskiego. Kadrówka jutro w południe wkroczy do Kielc. Sejm ustanowił rok 2017 - Rokiem Marszałka Piłsudskiego z racji 150. rocznicy urodzin.

Film powinien być gotowy w 2018 roku, prawdopodobnie będzie pokazany w Pierwszym Programie Telewizji Polskiej. Film ma głównie służyć popularyzacji wiedzy o kadrówce, pokazać więzi łączące „kadrówkowiczów” oraz, jak marsze ewoluowały, jak np. zmieniły się w stosunku do lat 80.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel

Pół roku przed narodzeniem Chrystusa czcimy narodzenie św. Jana Chrzciciela, który zapowiadał przyjście Chrystusa i wskazał Go ludowi. Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (por. Łk 1, 5-80) prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Pędził żywot anachorety – pustelnika. Gdy miał 30 lat, zaczął występować publicznie i nauczać. Podjął to dzieło nad Jordanem. Było to w 15. roku panowania cesarza Tyberiusza (por. Łk 3, 1), czyli w 30 r. naszej ery. Nad Jordanem Jan udzielił chrztu Chrystusowi.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02

[ TEMATY ]

lekarz

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję