Reklama

Franciszek

Wydanie specjalne. Papież Franciszek

Proroczy pontyfikat. Dokumenty i spotkania

Prorocza wizja papieża Franciszka zawierała wiele elementów składających się na całościowy obraz świata i życia człowieka oraz na sposób rozumienia misji Kościoła. Jego dokumenty świadczą o zmyśle prorockim przede wszystkim dlatego, że niosą propozycję nowego poukładania świata, aby był bardziej ludzki i Boży. Nie stanowią zamkniętej w sobie całości, ale znajdowały przedłużenie w konkretnym życiu: w gestach oraz spotkaniach.

2025-04-23 08:22

Niedziela Ogólnopolska 17/2025, str. 3-7

[ TEMATY ]

papież Franciszek

śmierć Franciszka

Giuseppe Ciccia/Pacific P/SIPA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Radość Ewangelii

Dokumentem programowym wyznaczającym prorocki kierunek pontyfikatu Franciszka była adhortacja apostolska Evangelii gaudium, w której przypominał, że Kościół jest wezwany, aby nieść światu dobrą nowinę i być zwiastunem nadziei. Powinien zapalać iskrę wiary owocującej radością. Myślą przewodnią dokumentu jest miłosierna miłość Boga, która obejmuje każdego człowieka. Życie każdego znajduje sens w spotkaniu z Jezusem Chrystusem, w radości dzielenia tego doświadczenia z innymi.

red

„Niedziela” – wraz z dodatkiem o papieżu Franciszku – dostępna w parafiach, sieciach kolporterskich oraz jako e-wydanie.

Podziel się cytatem

ZOBACZ NOWY NUMER - Niedziela 17/2025

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KUP E-WYDANIE NIEDZIELI NR 17/2025

Powrót do serca

Klamrą spinającą pontyfikat papieża z Argentyny jest wydana w październiku 2024 r. jego czwarta encyklika Dilexit nos – Umiłował nas. Ojciec Święty podjął w niej temat ludzkiej i Boskiej miłości Serca Jezusa, ale otworzył przed nami również swoją duszę. Zachęcał, aby powrócić do serca, ponieważ jest ono najgłębszym rdzeniem osoby i pomaga nam postawić miłość w centrum wszystkiego. Serce Jezusa jest zaproszeniem do obudzenia w sobie najgłębszych pragnień, do przejścia od powinności i obowiązku do zachwytu i radości. Celem naszego życia jest nie ćwiczenie się w cnocie i poprawne życie, a szczęście i wielbienie Boga, dlatego trzeba obudzić w sobie wewnętrzny ogień miłości w przeżywaniu wiary.

Troska o świat

Reklama

Ważnym krokiem na drodze intuicji prorockiej Franciszka była encyklika społeczna Laudato si’, poświęcona trosce o nasz wspólny dom. Papież przypominał, że wszystko jest ze sobą połączone i żadne stworzenie nie jest samowystarczalne. Każde istnieje w zależności od innych, aby służyć jedno drugiemu. Potrzebne jest globalne nawrócenie ekologiczne. Franciszek zwrócił uwagę na skutki zmian klimatycznych w dłuższej perspektywie. Jesteśmy odpowiedzialni za to, jaki świat pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom. To wezwanie wiąże się z potrzebą zmiany osobistego stylu życia, aby był skromniejszy i bardziej umiarkowany.

Ojciec Święty w 2015 r. ustanowił Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, który rozpoczyna Ekumeniczny Czas dla Stworzenia, trwający każdego roku od 1 września aż do 4 października. Franciszek osobiście brał udział w międzynarodowych konferencjach klimatycznych, a jeśli nie mógł w nich uczestniczyć osobiście, to przekazywał swoje przesłanie.

Wszyscy bracia

Reklama

Kolejny ważny dokument papieski, będący wyrazem prorockiej intuicji, to encyklika Fratelli tutti poświęcona braterstwu ludzkiemu. Tytuł został zaczerpnięty z Księgi Napomnień św. Franciszka z Asyżu. Braterstwo oznacza pójście drogą uniwersalnej miłości, która rozszerza serce dla wszystkich ludzi. Franciszek przypominał, że obowiązkiem wierzących są pomoc w wykorzenieniu z serc nienawiści oraz odrzucenie wszelkich form przemocy. Nazwał wojnę klęską polityki, a karę śmierci – klęską człowieczeństwa. Przypominał, że pokój nie jest jedynie porozumieniem, które należy wynegocjować, ale jest też postawą serca. Rodzi się on ze sprawiedliwości, rozwija w braterstwie oraz żyje bezinteresownością. Papież wezwał do lepszej polityki, która oznacza moralność w praktyce i jest skupiona na dobru wspólnym, a nie na walce o władzę. Owocem tej wrażliwości, którą Franciszek podzielał z wieloma przywódcami religijnymi świata, było ustanowienie 4 lutego Międzynarodowym Dniem Braterstwa Ludzkiego. Szczególnie profetyczną wymowę miało sześć spotkań Ojca Świętego z wielkim imamem uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, Ahmadem al-Tayyebem, i podpisanie wspólnej deklaracji o międzyludzkim braterstwie.

Strumień miłosierdzia

Proroczy charakter miały również wydarzenia inspirowane przez Franciszka. Największym wyrazem jego intuicji prorockiej był wprowadzony 8 grudnia 2015 r. Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Dla Ojca Świętego miłosierdzie nie było dygresją w życiu Kościoła, ale stanowiło samo centrum jego życia; czyniło widoczną i namacalną głęboką prawdę Ewangelii. Papież powtarzał często, że Pan Bóg nigdy się nie męczy w okazywaniu człowiekowi miłosierdzia i ważne jest, byśmy my również się nie męczyli, aby o to miłosierdzie prosić i je okazywać.

Papież czasu pandemii

Reklama

Franciszek w stylu biblijnego Mojżesza przeprowadził Kościół i świat przez trudny okres pandemii. W błagalnym geście codziennie rano podczas Mszy św. odprawianej w kaplicy Domu św. Marty wznosił ręce do Boga, aby oddalił od ludzkości nieszczęście. Trwał w samotności przed Jezusem Eucharystycznym podczas niezapomnianej Statio Orbis 20 marca 2020 r. Składał w Sercu Boga ciężar udręki słabych i starszych ludzi, którzy przechodzili kwarantannę w całkowitej samotności, oraz ciężar pracy personelu służby zdrowia i urzędników państwowych, którzy czuli się wyczerpani i przytłoczeni. Często mówił o świadectwie odpowiedzialności wielu osób, które czuwały, aby nie wystawiać na ryzyko życia innych, oraz o zaangażowaniu bliskich i krewnych, którzy z wysiłkiem i ofiarą pozostawali w domach, aby spowolnić rozszerzanie się wirusa. Kierował słowa wdzięczności do tych, którzy mieli odwagę dać z siebie wszystko, aby wnieść do życia trochę więcej zdrowia, spokoju i ukojenia. Przypominał, że ważną lekcją, której udzieliła nam pandemia, jest poczucie, że nikt nie może uratować się sam, o własnych siłach, oraz że nasze życie jest kruche i niepewne, dlatego potrzeba więcej pokory i dystansu do swoich planów. Jeśli będziemy działać wspólnie, również w obliczu innych epidemii, które nas nękają, wtedy możemy je przezwyciężyć.

Droga odnowy

Wielkim świadectwem intuicji proroczej Franciszka stał się Synod o synodalności, który z wydarzenia stał się procesem wciągającym wiernych na wszystkich poziomach życia Kościoła i tych, którzy żyją poza nim. Synodalność, według Franciszka, wyraża się w komunii, uczestnictwie i misji. Dokument końcowy drugiej sesji synodu, który został włączony do oficjalnego nauczania papieża, przypomina, że synodalność jest drogą odnowy duchowej i reformy strukturalnej, aby uczynić Kościół bardziej zaangażowanym i misyjnym. Wyraża pragnienie, aby stał się on bliższy ludziom, wspólnotą otwartą, włączającą i gościnną, w której jest miejsce dla każdego, kto tego pragnie. Wszyscy są potrzebni ze swoimi talentami, z darami oraz doświadczeniem życiowym.

Miłość i szacunek

Reklama

Nie sposób opisać wszystkich spotkań papieża Franciszka. Wspomnę o tych, które najbardziej utkwiły mi w pamięci. Szczególnie poruszające były jego spotkania z Edith Bruck, węgierską pisarką pochodzenia żydowskiego, która przeżyła koszmar kilku obozów koncentracyjnych. Ocalała wraz z siostrą; po kilku latach przybyła do Włoch i osiedliła się w Rzymie. Zapamiętałem przekazanie przez Ojca Świętego szczególnego daru i słów, które temu towarzyszyły. Położył jej na ramiona wełniany szal i powiedział: „To, żeby było cieplej, bo teraz jest zimno”. Edith Bruck próbowała powstrzymać łzy, ale ze wzruszeniem przyjęła dar ofiarowany z delikatnością i podziwem. Podczas spaceru pustymi ulicami Rzymu Franciszek odwiedził również Edith Bruck w jej domu.

Wyjątkowe było także spotkanie Ojca Świętego z Lidią Maksymowicz, przy okazji prezentacji jej książki Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić. Jako małe dziecko trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i była najdłużej żyjącym tam dzieckiem. Podczas pierwszego spotkania papież ucałował jej rękę z numerem obozowym, a podczas drugiego poprosił, aby jak najdłużej głosiła prawdę o tym, co przeszła, i apelowała do młodych, aby nie dopuścili do tego, aby coś takiego jak Auschwitz i inne obozy mogło się kiedykolwiek powtórzyć.

Trzecie spotkanie, które zapamiętałem, zorganizowano w Watykanie dla skonfliktowanych między sobą przywódców politycznych Sudanu Południowego. Franciszek poprosił ich o wytrwanie na drodze pokoju i zdecydował się na niecodzienny gest – upadł przed nimi na kolana i ucałował ich nogi.

Bycie prorokiem umożliwiało Ojcu Świętemu przede wszystkim zanurzenie się w Bożej miłości. Papież Franciszek był człowiekiem głębokiej modlitwy. Nazywał ją oddechem duszy. W ramach audiencji środowych wygłosił trzydzieści siedem katechez na temat modlitwy, w których podkreślił, że my sami zostaliśmy wymodleni. To przede wszystkim modlitwa czyniła go prorokiem.

Oceń: +17 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Birmańczycy dziękują papieżowi, że przypomina światu o tragedii ich ojczyzny

[ TEMATY ]

konflikt

papież Franciszek

Birma

Birmańska zakonnica, której zdjęcie obiegło świat po tym, jak na ulicy padła na kolana przed uzbrojonymi żołnierzami błagając, by nie strzelali do protestującej młodzieży, podziękowała Franciszkowi za to, że modli się za jej ojczyznę. Siostra Ann Rose Nu Tawang wzięła udział w wideokonferencji zorganizowanej przez watykańskie media. Ludzi dobrej woli prosiła o modlitwę za Mjanmę (dawną Birmę), a Watykan i światowe rządy wezwała, by pomogły przywrócić w tym kraju prawdziwą demokrację i bezpieczeństwo.

Siostra Ann Rose wyznała, że padnięcia na kolana przed żołnierzami junty wojskowej nie było gestem słabości, ale pojednania oraz chęci obrony prawdy i sprawiedliwości. Ujawniła, że wojsko wciąż ją kontroluje i śledzi jej pracę w klinice, gdzie posługuje jako pielęgniarka. „Myślę, że moje życie wciąż jest zagrożone. Przełożeni na ile mogą chronią mnie” – mówiła zakonnica podkreślając, że ostatnie wydarzenia bardzo zjednoczyły naród, który pragnie jedynie sprawiedliwości i demokracji.
CZYTAJ DALEJ

Opublikowano protokół przyjęcia urzędu Biskupa Rzymu

Dziś oficjalnie podano tekst protokołu z przyjęcia urzędu Biskupa Rzymu oraz przyjętego imienia przez nowego Papieża Leona XIV.

Dokument sporządził abp Diego Ravelli, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, pełniący urząd notariusza podczas konklawe.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystości jubileuszowe w Jakubowie

2025-05-09 18:18

[ TEMATY ]

Jakubów

Sanktuarium św. Jakuba Apostoła

Karolina Krasowska

Tradycyjnie uroczystości w sanktuarium rozpoczęły się od okadzenia świątyni tzw. botafumeiro

Tradycyjnie uroczystości w sanktuarium rozpoczęły się od okadzenia świątyni tzw. botafumeiro

W Jakubowie odbyły się uroczystości jubileuszowe XX-lecia powstania pierwszego w Polsce odcinka Szlaku Świętego Jakuba oraz przywiezienia relikwii św. Jakuba Starszego Apostoła ze Stolicy Apostolskiej do Jakubowa.

Jubileuszowe obchody, z udziałem biskupów Tadeusza Lityńskiego i Pawła Sochy, kapłanów dekanatów głogowskich, członków Bractw św. Jakuba z diecezji i z Polski, rozpoczęły się na skwerze przy figurze św. Jakuba. Jej poświęcenia dokonał gość z Litwy - bp Algirdus Jurevicius z diecezji telszańskiej, który uświetnił obchody swoją obecnością. Spod figury, wierni w procesji liturgicznej z relikwiami świętych, przy akompaniamencie orkiestry, udali się do sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Algirdusa Jureviciusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję