Reklama

Niedziela Wrocławska

Obustronne „tak” człowieka i Kościoła

Kandydatura do święceń kapłańskich oraz obłóczyny alumnów roku III Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu odbyły się w katedrze wrocławskiej.

Niedziela wrocławska 50/2024, str. I

[ TEMATY ]

Wrocław

Ks. Łukasz Romańczuk /Niedziela

Kandydaci do święceń wraz z bp. Maciejem i księżmi przełożonymi

Kandydaci do święceń wraz z bp. Maciejem i księżmi przełożonymi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To właśnie kleryk Jan Kołwzan oraz kleryk Kacper Barecki przyjęli strój duchowny i stali się kandydatami do święceń.

Taka uroczystość to wielki dzień dla wrocławskiego “Domu Ziarna”, stąd też na początku Mszy św. głos zabrał ks. Włodzimierz Wołyniec, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. – Ojcowie Kościoła nazywali Eucharystię pokarmem mocnym. Potrzebujemy tego boskiego pokarmu na naszej ziemskiej pielgrzymce. I proszę dziś bp. Macieja o modlitwę za nasze seminarium duchowne, a szczególnie za Janka i Kacpra, aby wytrwali w powołaniu i dawali mężne świadectwo wiary – zaznaczył rektor, a chwilę później klerycy Jan i Kacper przyjęli strój duchowny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas homilii bp Maciej podkreślił, że kandydatura to ważny moment w życiu tych, którzy stają się kandydatami, ale także Kościoła. – Dzisiaj przeżywamy dwa wydarzenia. Przyjęcie stroju duchownego, zewnętrznego znaku tego, co się wydarzy za chwilę, czyli oficjalne przyjęcie przez Kościół decyzji młodego człowieka i ogłoszenie przez Kościół, że rozpoczął się czas przygotowania do święceń. To jest moment szczególny dla nas wszystkich. Kandydatura, czyli obustronne “tak” człowieka i Kościoła, kiedy od naszych alumnów usłyszymy ich gotowość do posługi kapłańskiej – mówił bp Maciej, dodając: – To jest moment, kiedy już powinna być w sercach Jana i Kacpra wystarczająca jasność, co do własnej decyzji i dojrzałości ludzkiej. Natomiast życie uczy nas, że do jego końca jesteśmy uczniami Pana Jezusa. Moment ten powinien być przepełniony pogodą ducha, bo dobrze widzę swoje zdolności i niedomagania, ale jestem świadomy tego, że wypełnia mnie łaska Boża. Wskazując na ważność kandydatury, hierarcha ukazał dążenie, którym charakteryzował się Jezus. – Moment kandydatury jest najistotniejszy, potem ponosimy już tego konsekwencje, a sutanna jest tego znakiem zewnętrznym – zaznaczył biskup, pytając: – Co powinno się zadziać, aby nasza posługa, obecność na liturgii, czy droga życia nie stały się teatrem, a później zgorszeniem? Mówi o tym św. Paweł w Liście do Filipian: „To dążenie niech was ożywia, ono też było w Chrystusie”. – Zatem, aby to nie był teatr, udawanie i zgorszenie potrzebne jest, aby mieć to samo dążenie, co miał Chrystus.

Na zakończenie bp Małyga wypowiedział słowa zachęty: – Bardzo wiele przed nami. To jest także zaproszenie dla każdego z was, abyście budowali komunię, formowali serca i realizowali misję Pana Jezusa. W tym nie jesteśmy sami i w tym przede wszystkim jest nasz Pan o miłosiernym spojrzeniu, które ma nas przemieniać i ożywiać.

2024-12-10 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okno Życia – historia prawdziwa

Niedziela wrocławska 47/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Okno Życia

Wrocław

Grzegorz Kryszczuk/Niedziela

Okno Życia ma pomagać przeżyć noworodkom. Niestety często ktoś je otwiera i zostawia różne przedmioty

Okno Życia ma pomagać przeżyć noworodkom. Niestety często ktoś je otwiera i zostawia różne przedmioty

W Oknie Życia u sióstr boromeuszek przy ul. Rydygiera we Wrocławiu rozległy się dzwonki alarmowe. Jednak zamiast dziecka w wanience znalazł się kompletnie pijany 20-letni mężczyzna.

O tej historii dowiedziała się cała Polska, jednak podane przez media fakty nie do końca odpowiadały rzeczywistości. Dzięki uprzejmości sióstr boromeuszek, dzielimy się relacją z wydarzeń tamtej nocy. Siostra Macieja Miozga, która jest odpowiedzialna za Okno Życia, cieszy się, że ta historia ma swoje szczęśliwe zakończenie.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 6.)

[ TEMATY ]

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna przed Uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej trwa od 17 do 25 sierpnia przez dziewięć kolejnych dni, podczas których odmawiamy przypisane na każdy dzień poniższe modlitwy.

- Módlmy się za Kościół w Polsce, aby nie odchodził od Boga, by życie nienarodzonych było chronione i aby lekcje religii nie zniknęły ze szkół - apeluje ks. Marek Studenski. Wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej poprowadzi w tym roku duchowe przygotowanie do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

XXXII HOSANNA FESTIVAL 2025 – Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej

2025-08-22 09:47

[ TEMATY ]

muzyka chrześcijańska

Hosanna festiwal

ogólnopolski festiwal

KSM Diecezji Siedleckiej

Hosanna Festival

Hosanna Festival

Już po raz 32. Siedlce staną się centrum modlitwy, muzyki i spotkania ludzi z całej Polski. Hosanna Festival to wydarzenie o wieloletniej, niemal tradycji na miarę pokoleń, które od dziesięcioleci wpisuje się w duchowy i kulturalny krajobraz miasta.

Hosanna Festival, organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej, narodził się na terenie siedleckiego amfiteatru, by z czasem przenieść się do Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Teraz powraca na łono natury – na zielone tereny dawnego amfiteatru siedleckiego – by ponownie rozbrzmiewać pod otwartym niebem, tak jak na początku swojej historii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję