Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 50/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

TORUŃ
Lata płyną

Reklama

33. rocznicę powstania Radia Maryja obchodzono 7 grudnia w Toruniu. Uroczystej Eucharystii w Arenie Toruń przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Mówiąc o powstaniu największej katolickiej rozgłośni w Polsce, odniósł się do początków walki sił laickich z Kościołem w naszym kraju i wskazał, że jest to znak działania Opatrzności Bożej i zwycięstwo Niepokalanej Dziewicy. Powiedział, że „naród polski, w całej swojej prawdzie o chrześcijańskiej tożsamości, poczuł się i ciągle czuje się bardzo miłowany i nieustannie brany w obronę, zwłaszcza w momentach trudnych i krytycznych w jego najnowszej historii”. Nawiązując do środowiska Radia Maryja i instytucji, które wokół niego powstały, stwierdził, że „te podmioty były i po dzień dzisiejszy pozostają solą w oku tych wszystkich środowisk, które odrzucają istnienie obiektywnej prawdy, obiektywnych wartości i które chcą budować swoją przyszłość i swoją potęgę na kłamstwie”. O tym, że to prawda, świadczą wydarzenia, które zaordynowano, niemal w przeddzień uroczystości rocznicowych. Mowa o wejściu CBA do biur Fundacji Lux Veritatis. Fundacja nie była i nie jest stroną postępowania prokuratorskiego, a dokumenty, których szukali, są albo publicznie dostępne, albo istnieją w zasobach różnych instytucji państwowych. Potrzebna była medialna akcja, żeby środowisku dokuczyć i przykryć fakt, że cena kostki masła bije rekordy, a liczba udzielanych chwilówek wzrosła w ostatnim roku o 100%.

RAPORT
Kościół w Polsce

Reklama

Obraz Kościoła w Polsce integralnie wpisuje się w obraz zmian społecznych w kraju – mówili 5 grudnia w Warszawie uczestnicy konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, przedstawiający dane za 2023 r. Raport wskazuje na niewielkie spadki, jeśli chodzi zarówno o liczbę parafii, jak i o siły apostolskie, liczbę przyjmowanych sakramentów czy uczestnictwo w katechezie. – Trudno wyciągać z niego wnioski o jakimś istotnym kryzysie Kościoła. To raczej obraz Kościoła, który trwa w społeczeństwie doświadczającym kryzysu – demograficznego i epidemii samotności – skonstatowali badacze. Dane zawarte w roczniku statystycznym ISKK za rok 2023 mówią, że ok. 10 tys. parafii w Polsce stanowi 9% ogółu parafii w całej Europie i ok. 4,5% parafii na świecie (jest ich obecnie 226 tys.). Jak podkreślono, co czwarty ksiądz w Europie jest Polakiem. Aż o 12 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego roku zmalała liczba sakramentów małżeństwa. Prelegenci wskazywali, że na te zmiany należy patrzeć w kontekście nie tylko kulturowym, ale również demograficznym. Wskaźnik dominicantes (uczestników niedzielnych nabożeństw) wyniósł w 2023 r. 29%, a communicantes – 14%. Nieznaczny spadek w stosunku do 2022 r. zaobserwowano również w katechezie – w skali kraju jest to ok. 78% uczniów. Do tej pory w analizie danych o wskaźnikach religijności skupiano się głównie na wpływie zmian kulturowych. Coraz częściej zwraca się uwagę na rozpędzający się i o wiele groźniejszy kryzys demograficzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

PO CHIŃSKU
Watykan – Chiny

Od 4 grudnia papieskie katechezy ze środowych audiencji ogólnych są tłumaczone również na język chiński, a dokładniej na tzw. standardowy język mandaryński. Według francuskiego dziennika La Croix, jest to kolejny znak regulowania relacji chińsko-watykańskich. Dotychczas pisane po włosku ukazywały się również po: francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, portugalsku, polsku (od czasu pontyfikatu Jana Pawła II) i po arabsku (od 2012 r.). „Ten wybór nie jest zaskoczeniem – chiński jest językiem drugiej potęgi światowej – i wpisuje się w strategię Stolicy Apostolskiej usprawnienia komunikacji z tym krajem” – zauważa teolog i antropolog Michel Chambon, specjalista od chińskiego katolicyzmu. Dodaje, że jest to „symbol regulowania” relacji, ale też „przejaw ostrożności”, pozwalający uniknąć problemów, gdyby jakieś słowa miały zostać źle zinterpretowane. Chambon dodał, że wypowiedzi papieża są mocno obecne na chińskich stronach internetowych. W sierpniu Franciszek udzielił filmowanego wywiadu przedstawicielowi chińskiej prowincji jezuitów. Został on opublikowany na YouTubie z chińskim tłumaczeniem. Uwaga Watykanu, zresztą nie tylko jego, się przesuwa i coraz bardziej znaczącym punktem orientacyjnym staje się najludniejszy kontynent – Azja, a na nim Chiny, do których pewnie wcześniej czy później dołączą Indie.

SPRZECZNE Z WIARĄ
Uzdrowienie międzypokoleniowe

Reklama

Tak zwane uzdrowienia międzypokoleniowe lub uzdrowienia drzewa genealogicznego, popierane przez niektórych księży katolickich, są sprzeczne z nauczaniem i tradycją Kościoła – stwierdzono w Nocie Doktrynalnej Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej. Stanowi ona odpowiedź na tego rodzaju praktyki stosowane „w niektórych diecezjach hiszpańskich, zwłaszcza w ramach modlitw i rekolekcji organizowanych przez nowe ruchy religijne o charakterze charyzmatycznym”. Takie praktyki obecne są także w naszym kraju. Są one sprzeczne z prawdziwą wiarą, bo grzech ma zawsze charakter osobisty. Rozciąganie go na pokolenia jest obce wierze katolickiej i w istocie jest synkretyzmem, który nasila się w czasie gwałtownych zmian.

NOWI KARDYNAŁOWIE
10. konsystorz

Papież Franciszek wręczył 7 grudnia insygnia kardynalskie dwudziestu jeden duchownym. Przestrzegł ich przed zaślepieniem przez urok prestiżu i powaby władzy. „Miłujcie się wzajemnie miłością braterską i bądźcie sługami jedni drugich, sługami Ewangelii” – zaapelował Ojciec Święty. Przekonywał, że wtedy będą „jaśniejącym znakiem w społeczeństwie obsesyjnie skupionym na pozorach i pogoni za pierwszymi miejscami”. Był to 10. konsystorz podczas pontyfikatu obecnego papieża. Ośmiu nowych kardynałów pochodzi z Europy, pięciu z Ameryki Południowej, czterech z Azji, dwóch z Afryki oraz po jednym z Ameryki Północnej i Australii. W większości pochodzą z miejsc, które swobodnie można nazwać peryferiami, i w swojej posłudze odznaczali się działaniem na rzecz ubogich.

SZTUKA I SACRUM
Polacy docenieni

Watykan ogłosił laureata konkursu na stacje Drogi Krzyżowej, które zostaną czasowo zainstalowane w Bazylice Watykańskiej podczas Wielkiego Postu 2026 r. Spośród trzynastu propozycji zakwalifikowanych do finałowego etapu, które oceniała komisja złożona z historyków sztuki, liturgistów i przedstawicieli watykańskich instytucji, aż cztery pochodziły z Polski. Docenieni polscy artyści to: Tadeusz Boruta, prof. Antoni Cygan, Paweł Domaszewicz oraz Janusz Szpyt. Zwycięzcą został szwajcarski artysta Manuel Andreas Dürr, lecz wszystkie szkice finałowe, również te autorstwa Polaków, przedstawiające Chrystusa Ukrzyżowanego zostaną wystawione w Bazylice Watykańskiej. W 2026 r. obchodzona będzie 400. rocznica konsekracji Bazyliki św. Piotra.
a.k.

2024-12-10 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 34/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe Stock

„Kościół przyjął tę ustawę z dużą otwartością. Podejmuje ona bowiem temat ochrony dzieci w sposób szeroki i całościowy, jako program ogólnospołeczny, który dotyczy wszystkich przestrzeni przebywania dzieci oraz osób, które z nimi pracują” – napisał przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda w specjalnym komunikacie, odnosząc się do tzw. ustawy Kamilka. Metropolita gdański poinformował o stanie przygotowań do implementacji nowego prawa, które kompleksowo ma chronić dzieci we wszystkich instytucjach i miejscach, w których przebywają: „Standardy ochrony są więc już przyjęte i stopniowo wdrażane. Regulacje te określają sposób rozumienia i planowania pracy duszpasterskiej, dobór i szkolenie pracowników, a także jasno określają kodeks właściwych zachowań, procedury podejmowania interwencji, wybór osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie standardów, w duchu troski o osoby skrzywdzone oraz wszystkie inne wymagane procedury”. Już od kilku miesięcy ze wszystkich diecezji w Polsce napływały informacje o przeprowadzonych szkoleniach wśród duchowieństwa i świeckich zaangażowanych w duszpasterstwo parafialne. Szkolenia te są związane z ochroną dzieci i rozpoznawaniem zagrożeń, co jest wymagane przez nowe prawo. Przeszkolono tysiące osób. Wiele z tych zasad Kościół wprowadził już znacznie wcześniej – był praktycznie jedyną instytucją, która tak szeroko i kompleksowo zajęła się ochroną dzieci. Pora teraz na inne instytucje, aby wdrożyły te programy, bo przypadki krzywd dzieci znajdziemy nie tylko w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję