Reklama

Niedziela Kielecka

Czas pomnażania talentów

U progu nowego roku szkolnego młodzi diecezji kieleckiej pielgrzymowali do Zabawy do bł. Karoliny Kózkówny. O co prosili patronkę młodzieży?

Niedziela kielecka 39/2024, str. IV

[ TEMATY ]

sanktuarium Zabawa

Archiwum

Młodzi są przyszłością Kościoła

Młodzi są przyszłością Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jej postać jest szczególna i ważna dla każdego młodego człowieka poszukującego swojego miejsca w Kościele. Już jako nastolatka swoją dojrzałością i uczynnością przewyższała swoich rówieśników. Także w kwestiach wiary i religijności może stawać się dla współczesnej młodzieży wzorem, do naśladowania. Młoda dziewczyna z Wał-Rudy 110 lat temu oddała życie w obronie swojej czystości. Coroczna pielgrzymka odbywa się pod patronatem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej oraz Ruchu Czystych Serc, którym patronuje bł. Karolina.

Iść drogą bł. Karoliny

Modlitewne spotkanie rozpoczęło się na placu przed domem bł. Karoliny w Wał-Rudzie. Młodych powitali: ks. prał. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium oraz bp Jan Piotrowski. Potem młodzież wraz z kapłanami uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, idąc do miejsca męczeńskiej śmierci bł. Karoliny. Przemierzając zagajniki wał-rudzkiego lasu, pątnicy rozważali mękę Chrystusa oraz wspominali szczególne miejsca męczeństwa swojej patronki. Rozważania poszczególnych stacji czytali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc. Na zakończenie nabożeństwa ks. Zbigniew Szostak zwrócił uwagę, że oprócz wielu znaków towarzyszących tej modlitwie, niezwykle wymowną była cisza, w jakiej zgromadzona młodzież naszej diecezji szła szlakiem Drogi Krzyżowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bojaźń Boża jest darem

Reklama

Kolejnym punktem modlitewnego spotkania, była konferencja wygłoszona przez ks. Jarosława Góralskiego, wikariusza parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. W świątyni, w której pod głównym ołtarzem znajduje się ciało bł. Karoliny, młodzież wysłuchała katechezy, jej mottem było hasło tegorocznej pielgrzymki: „Ku Wolności”. W konferencji prelegent wskazywał, czym jest wola Boża, która może kojarzyć się z czymś smutnym, jeśli będzie połączona z przymusem. – Życie chrześcijanina nie polega na cierpieniu i smutku – wskazywał ks. Jarosław, odnosząc się do przypowieści o talentach. W dalszym rozważaniu wskazywał na postawę człowieka, który zakopał majątek, kierując się lękiem. – Strach jest tym, co odbiera wolność, czego się boimy – wyjaśniał ks. Góralski przypominając, że grzech jest przestrzenią, która wnosi lęk w naszą relację z Bogiem. – Bojaźń Boża nie oznacza lęku przed Bogiem, ale jest darem, który chroni przed zranieniami, jest to bojaźń w miłości – przypominał duchowny. – Myślą uwalniającą człowieka jest uświadomienie sobie zaproszenia do wspólnoty ze sobą, jaką każdemu z nas proponuje Bóg – podsumowywał konferencję ks. Jarosław, przypominając, że wolność to zaproszenie do szczęścia, które ofiarowuje nam Bóg.

Nasz czas łaski

Po katechezie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotrowskiego. W homilii Biskup Ordynariusz pytał młodych: – Do jakiej wolności zmierzamy jako ludzie wiary? Powołując się na starotestamentalny obraz Adama i Ewy, przypominał: – Pod wpływem pokus szatana pierwsi ludzie zapragnęli wolności od Boga, szatański świat obietnic zasłonił im piękny obraz Boga, który jest miłością, ale grzech zasłonił im także obraz ich osobistego piękna. Nie była więc to droga do wolności, ale droga cierpienia i wielkich zmagań ze złem i ze słabości ludzkiej natury oszpeconej i skażonej grzechem pierworodnym. – Nasza ludzka godność i wolność dzieci Bożych – przypomniał Biskup – zakorzeniona jest w dziele odkupienia, które jest owocem bezinteresownej Bożej miłości, ofiarowanej człowiekowi w Jezusie Chrystusie Synu Bożym. Wskazując na postać bł. Karoliny, ukazywał jej pomnażanie talentów w życiu niezwykle aktywnym, bogatym religijnie, ale i męczeńskiej śmierci. – Nasz czas łaski wciąż trwa i możemy pomnażać życiowe talenty zarówno duchowe, jak i intelektualne – apelował, wskazując przy tym na rolę sakramentów, szkolnej katechezy i działalność grup i stowarzyszeń religijnych, wzywając do autentyczności, której potrzeba na każdym szczeblu życia i odwagi, na właściwe rozeznanie tego, co dzieje się w sercu człowieka i wokół nas.

Dobrze być razem

Reklama

Młodzież miała możliwość integracji. W XI Pielgrzymce Młodych Diecezji Kieleckiej wzięło udział 376 osób, 29 kapłanów i dwie siostry zakonne. Organizatorzy składają wyrazy podziękowania wszystkim obecnym i zaangażowanym w przygotowanie i przeżycie pielgrzymki: uczestnikom i wspólnotom obecnym na spotkaniu, zespołowi Umiłowani i kapłanom towarzyszącym młodym. – Ufając we wstawiennictwo bł. Karoliny i powierzając Bogu nowy rok formacyjny i katechetyczny, już dziś w imieniu organizatorów zapraszam na XII Pielgrzymkę Młodych Diecezji Kieleckiej 30 sierpnia 2025 r. – powiedział ks. Stanisław Lodziński, asystent diecezjalny KSM.

Świadectwa

„Pielgrzymka do bł.Karoliny to możliwość poznania jej postaci każdego roku na nowo, zainspirowania się jej życiem, podążania za wartościami, które wyznawała. W Wał-Rudzie i Zabawie naprawdę jeszcze mocniej można poczuć jej obecność wśród nas. Cieszę się, że rok formacyjny możemy rozpoczynać właśnie w Zabawie, podążając śladami bł. Karoliny, która patronuje nam i naszym działaniom przez cały rok”. Julia Dybko, prezes Zarządu Diecezjalnego KSM DK.

„Na pielgrzymce jestem drugi raz. Zdecydowanie owocnie przeżyłam te kilka godzin, starając się zrozumieć bł. Karolinę i jej męczeńską śmierć. Porównywałam jej życie do mojego i podczas Drogi Krzyżowej przenosiłam rozważania na własne życie codzienne. Bardzo przemówiła do mnie także konferencja ks. Jarosława. Zwłaszcza wątek strachu przed Bogiem i bojaźni, która jest miłością i niechęcią do zranienia osoby którą kochamy, w tym wypadku Boga. To niesamowite, że mamy młodych świętych i wspaniałe, że mimo niechęci do relacji z Jezusem części młodzieży, ponad 300 osób zgromadziło się na pielgrzymce”. Antonina Lach, zespół muzyczny Umiłowani.

„To moja trzecia pielgrzymka do tego cudownego miejsca. Postać bł. Karoliny towarzyszy mi od całkiem niedawna, ale z roku na rok czuję, że była to bardzo młoda, ale zarazem dojrzała dziewczyna. Czuję, że jest to niejako autorytet, że chciałabym być taka sama. Oddać życie za czystość? W XXI w. to jest przecież jakiś absurd. Ale taka była Karolina! W tym roku właśnie tym, co do mnie najbardziej trafiło, co mnie dotknęło to była właśnie wartość czystości, w sumie w trakcie spowiedzi ksiądz uświadomił mi, że naturalnie w naszym młodzieńczym wieku jest to trudna cnota, ale niezwykle ważna. Karolina była szczęśliwa, właśnie dlatego, że służyła Bogu i żyła w czystości. Czy to nie jest zatem jakiś przepis na moje życie, na życie każdej młodej dziewczyny?”. Zofia Szerszeń, KSM oddział Słomniki.

„Pielgrzymka do bł. Karoliny, mimo że przeżywam ją po raz 3., była dla mnie wyjątkowa. Droga Krzyżowa prowadząca przez las to trasa ucieczki naszej patronki. Jest to miejsce dla mnie ogromnego szacunku i podziwu, jakim darzę błogosławioną. Wsłuchując się w rozważania, przeżywałam na nowo historię Karoliny i uświadomiłam sobie, jakim darem jest dla nas wolność i jak powinniśmy z niej korzystać. Sakrament pokuty i pojednania, do którego przystąpiłam w czasie Mszy św., jeszcze bardziej mnie w tym utwierdził”. Zofia Plisak, KSM oddział Busko-Zdrój, parafia św. Brata Alberta.

2024-09-24 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oni ocalili Londyn

2024-11-12 12:51

Niedziela Plus 46/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

sanktuarium Zabawa

muzeum‑hangar

Maksymilian Osak

Legendarny samolot Dakota

Legendarny samolot Dakota

W Zabawie k. Tarnowa, tuż obok sanktuarium bł. Karoliny, powstało wyjątkowe muzeum-hangar.

To miejsce upamiętnia wydarzenie z czasów II wojny światowej – przeprowadzoną przez Armię Krajową brawurową akcję Most III, która została przeprowadzona na terenach wówczas okupowanych przez Niemcy. Jej niepowodzenie mogło się skończyć mordem miejscowej ludności przez nazistów, ale finalny sukces pomógł ocalić Wyspy Brytyjskie przed zniszczeniem.
CZYTAJ DALEJ

Wraca sprawa prowokacji w mieszkaniu ks. Popiełuszki. Temat zapomniany?

2024-11-16 11:18

[ TEMATY ]

prowokacja

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Milena Kindziuk

SB

Red.

Milena Kindziuk

Milena Kindziuk

Gdy w piątek 15 listopada w Sądzie Okręgowym w Warszawie uczestniczyłam w rozprawie dotyczącej tzw. „prowokacji na Chłodnej” (chodzi o podrzucenie przez SB do mieszkania ks. Popiełuszki materiałów mających go skompromitować), przecierałam oczy ze zdumienia, że oprócz mnie na sali był tylko jeden dziennikarz (na początku, gdy się publicznie przedstawiałam i prosiłam sędziego o wyrażenie zgody na rejestrowanie dźwięku, byłam tylko ja).

Kamer nie przysłała telewizja publiczna, zabrakło przedstawicieli Polskiego Radia, prasy i portali głównego nurtu, nie mówiąc już o dużych komercyjnych stacjach. Tym sposobem temat piątkowej rozprawy w przestrzeni medialnej zasadniczo nie zaistniał. Wielka szkoda, żeby nie powiedzieć dosadniej. Proces jest jawny, zatem opinia publiczna ma prawo wiedzieć, w jaki sposób przebiega. A także jaka jest treść zeznań poszczególnych osób.
CZYTAJ DALEJ

Papież wskazuje na Polskę jako przykład pomocy Ukrainie

2024-11-17 14:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na „globalizację obojętności”, należy odpowiedzieć „globalizacją dobroczynności i współpracy”, tak aby warunki migrantów były godne - pisze papież Franciszek w książce „La speranza non delude mai. Pellegrini verso un mondo migliore” (Nadzieja nigdy nie zawodzi. Pielgrzymi ku lepszemu światu), która ukaże się we wtorek w związku z Jubileuszem 2025. Wspomina o Polsce, jako miejscu „nieograniczonego przyjmowania” Ukraińców, którzy z powodu wojny musieli opuścić swoje domy.

Ojciec Święty zaznacza, iż absolutnie konieczne jest zajęcie się w krajach pochodzenia przyczynami, które prowokują migrację (por. Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2017). Papież pisze, że konieczne jest, aby programy wdrażane w tym celu zapewniały, by na obszarach dotkniętych niestabilnością i najpoważniejszymi niesprawiedliwościami było miejsce na autentyczny rozwój, który promuje dobro wszystkich, zwłaszcza dzieci, które są nadzieją ludzkości.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję