Uczestnicy biegu pokonali wspólnie trasę o symbolicznej długości 1421 metrów, tylu bowiem walczyło w obronie Lwowa dzieci i młodzieży do lat 18.
Na starcie zgromadzili się dziewięciolatkowie – uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta Lubaczowa (Szkoła Podstawowa nr 1 i 2), Gminy Lubaczów (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Młodowie, Lisich Jamach, Baszni Dolnej, SP w Krowicy Samej oraz Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu), gminy Wielkie Oczy (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wielkich Oczach, Zespół Szkół Publicznych w Łukawcu) i miasta i gminy Oleszyce (SP w Futorach), aby wspólnie pokonać trasę 1421 metrów i dobiec do mety znajdującej się przy pomniku postawionym na zbiorowej mogile zamordowanych mieszkańców Lubaczowa w lesie „Niwki”. Młodych biegaczy poprowadził Waldemar Łuczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubaczowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przy pomniku na komendę druha Zdzisława Jezuita wspólnie został odśpiewany hymn, a następnie delegacje szkół złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Podczas tego wydarzenia podsumowany został konkurs „Kresowe wspomnienia”, którego organizatorami były Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Miejska Biblioteka Publiczna i Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie (fundator nagród finansowych). I miejsce zdobyła Magdalena Lis, uczennica kl. VII Szkoły Podstawowej w Młodowie za pracę „Na naszym podwórzu otoczonym dwoma drogami”. II miejsce otrzymała Julia Korzeń uczennica I kl. Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie za pracę „Kresowe wspomnienia z rodzinnych opowiadań Pani Michaliny Świdniak”. Uroczystego wręczenia nagród dokonali: Zenon Swatek, wicestarosta lubaczowski oraz Maria Magoń, prezes MLiKPW oddział Lubaczów.
Bieg Orląt zorganizowany został przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Lubaczów, Miejską Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubaczowie przy współpracy z powiatem lubaczowskim, miastem Lubaczów, gminą Lubaczów, gminą Wielkie Oczy, miastem i gminą Oleszyce. Do organizacji włączyły się także Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Bank Spółdzielczy w Lubaczowie, Nadleśnictwo Lubaczów i Nadleśnictwo Oleszyce, Jednostka Strzelecka 2033 i Harcerski Krąg Seniora ZHP. Patronat Honorowy nad biegiem objął burmistrz Lubaczowa.