W tym roku mija 25 lat od beatyfikacji o. Anastazego oraz 50 lat od erygowania parafii św. Elżbiety Węgierskiej i bł. o. Anastazego Pankiewicza na Bałutach. – Jest to przede wszystkim czas świętowania. Tak jak w rodzinie, tak i we wspólnocie parafialnej warto podkreślać i celebrować ważne momenty. Choć proboszczem jestem od niespełna roku, to parafię poznaję od ośmiu lat. Poznaję, bo tak naprawdę budowanie relacji wymaga stałego wysiłku. Chcemy jako duszpasterze otwierać się na innych, szukać kontaktu i pogłębiać więzi w naszej parafialnej wspólnocie – podkreśla o. Amos Smolarek OFM, proboszcz parafii.
Odpust i konkurs
W ramach tegorocznych jubileuszy w kaplicy Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Antonianek od Chrystusa Króla sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Marka Marczaka, podczas której poświęcono tablicę ku czci bł. Anastazego. Została ona umieszczona w kaplicy cmentarnej św. Wincentego przy ul. Smutnej. Czciciele patrona odmawiali także nowennę, wypraszając za jego wstawiennictwem potrzebne łaski. Punktem kulminacyjnym był odpust we wspomnienie błogosławionego męczennika pod przewodnictwem ministra prowincjalnego o. dr. Egidiusza Włodarczyka OFM z Kalwarii Zebrzydowskiej. Do uczczenia rocznicy beatyfikacji zaangażowały się dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Szkoły Ojców Bernardynów w Łodzi zorganizowały konkurs plastyczny, który przyciągnął wielu młodych artystów. Nadesłano 122 prac z całej Polski, które przedstawiały życie bł. o. Anastazego. Społeczność szkolna przeżywała również Dzień Założyciela Szkoły, w której udział wziął kard. Grzegorz Ryś.
Pomagał do końca
Błogosławiony o. Anastazy Pankiewicz urodził się w 1882 r. nieopodal Sanoka. Działalność na łódzkich Dołach rozpoczął w latach 30. ubiegłego wieku, m.in. przez utworzenie szkoły. Trafił do niemieckiego obozu w Konstantynowie Łódzkim, a potem do Dachau. Zmarł 20 maja 1942 r. podczas pomocy współwięźniowi przy wsiadaniu na ciężarówkę. Należy do grona 108 męczenników II wojny światowej beatyfikowanych przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. – Życie o. Anastazego nie było długie, ale bardzo intensywne. Zostawił po sobie wiele wspomnień i dzieł. Osobiście zwróciłbym uwagę na wydarzenie z ostatniego etapu jego życia, kiedy wyruszał w ostatnią podróż ciężarówką, w której uśmiercani byli więźniowie Dachau. Ta drastyczna scena pokazuje, że o. Anastazy do końca i w każdych okolicznościach szukał możliwości, by pomóc drugiemu – podkreślił o. Smolarek.
Więcej o łódzkim męczenniku można dowiedzieć się z książki Jestem spokojny i gotowy na śmierć. Bł. Anastazy Pankiewicz OFM – biografia, autorstwa o. Natalisa Stube OFM, prefekta szkół bernardyńskich i katechety.