Reklama

Niedziela plus

Włocławek

Znów zabrzmią organy

Licheńskie sanktuarium zaprasza miłośników muzyki organowej na wyjątkową ucztę muzyczną.

Niedziela Plus 26/2024, str. VII

[ TEMATY ]

Włocławek

Justyna Zacharek/Biro Prasowe Samktuarium Matki Bożej w Licheniu

Sierpień rozpocznie się recitalem Mateusza Rzewuskiego

Sierpień rozpocznie się recitalem Mateusza Rzewuskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacyjne niedziele od sześciu lat gromadzą w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym miłośników muzyki organowej. W tym roku w ramach Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej „Basilica Sonans” będzie można wysłuchać dziewięciu koncertów.

Największe w Polsce

Organy nazywane bywają królem instrumentów. Dzięki wielości brzmień, jakimi mogą dysponować, można je porównać do najprawdziwszej orkiestry. Organy znajdujące się w bazylice licheńskiej, na których będą koncertować festiwalowi artyści, złożone są z części rozmieszczonych w pięciu miejscach kościoła. Sama główna część organów umieszczona na południowym chórze waży ok. 50 t i ma 13,25 m wysokości. Licheńskie organy są największymi w Polsce, czwartymi w Europie, a pośród instrumentów sakralnych na świecie plasują się na 10. miejscu. Instrument dysponujący 12 323 piszczałkami dzięki festiwalowym koncertom wypełnia wnętrze największej polskiej świątyni niezwykłą i różnorodną muzyką, zachwycając słuchaczy. To właśnie do tak potężnego brzmienia organów nawiązuje nazwa festiwalu, którą można przetłumaczyć jako „Bazylika brzmiąca”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Festiwalowy repertuar

Reklama

Do tej pory podczas pięciu edycji festiwalu „Basilica Sonans” wystąpiło 42 organistów z 13 krajów świata. Tegoroczny festiwal otworzy koncert Pawła Opali, organisty licheńskiej bazyliki, oraz Chóru Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” pod dyr. Jacka Hyżnego. 7 lipca zagra jeden z najbardziej uznanych austriackich organistów koncertowych – Bernhard Gfrerer. W lipcu wystąpi dwóch polskich artystów – Józef Kotowicz, białostocki organista i pedagog (14 lipca), oraz Roman Perucki – pierwszy organista archikatedry oliwskiej (28 lipca). Sierpień rozpocznie się recitalem Mateusza Rzewuskiego, jednego z najaktywniej koncertujących artystów młodego pokolenia. Następnie w Licheniu zagoszczą wykonawcy z Litwy – Renata Marcinkute-Lesieur (11 sierpnia) oraz Szwajcarii – Olivier Eisenmann (18 sierpnia).

Podczas festiwalowych recitali będzie można usłyszeć utwory największych kompozytorów muzyki klasycznej, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwika van Beethovena, Charlesa-Marie Widora, Césara Francka. Wykonane zostaną także utwory polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Mieczysława Surzyńskiego, Henryka Jana Botora czy Stanisława Moniuszki. Część z koncertujących wykona improwizacje. Szczególny pod tym względem recital odbędzie się 21 lipca – Giampaolo Di Rosa, rzymski organista, wykona improwizację na temat, który zostanie mu przedstawiony.

A na zakończenie...

Festiwal zwieńczy koncert Andrzeja Chorosińskiego, dyrektora artystycznego festiwalu. Artysta był autorem koncepcji brzmieniowej organów bazyliki licheńskiej. Inspiracjami dla niego były: projekt Aristide’a Cavaillé-Colla wielkich organów dla Bazyliki św. Piotra w Rzymie oraz pięć chórów muzycznych zaprojektowanych przez architekta świątyni. Wykonawców próżno jednak szukać na chórach. Wszystkie części instrumentu poprzez elektroniczną trakturę połączone zostały w zbiorczym, sześciomanuałowym stole gry umieszczonym w prezbiterium bazyliki.

Festiwalowe koncerty będą się odbywać w wakacyjne niedziele od 30 czerwca do 25 sierpnia o godz. 14. Wstęp bezpłatny.

2024-06-25 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa ingres bp. Krzysztofa Wętkowskiego do katedry włocławskiej

We Włocławku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Krzysztofa Wętkowskiego do bazyliki katedralnej.

Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, mianowany 27 kwietnia br. przez Ojca Świętego Franciszka 77. biskupem włocławskim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 7 czerwca. Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa włocławskiego w diecezji. Mszę św. transmituje TV Trwam.
CZYTAJ DALEJ

Nie dajmy sobie zepsuć święta, spotkajmy się 6 sierpnia!

2025-06-21 07:19

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Nie ma żadnych podstaw do kwestionowania wyników wyborów, a konkretniej – nie ma żadnych znanych, realnych dowodów na to, aby uznać, że wydarzyło się cokolwiek na skalę kraju, co pozwalałoby wątpić w wyniki wyborów. Oczywiście, czysto hipotetycznie, gdzieś mogą takie dowody teoretycznie istnieć, jednak chcąc żyć w świecie realnym, a nie urojonym, musimy opierać się na znanych faktach i dowodach.

Z drugiej strony można by powiedzieć, że wynik owszem, powinien być inny, ale nie w stronę, którą dziś gardłują niektórzy. Wynika to z bezprawnego pozbawienia finansowania Prawa i Sprawiedliwości, a więc ugrupowania, które wspierało Karola Nawrockiego. Machina władzy stojąca za Rafałem Trzaskowskim zwiększyła tym samym jego szanse, zmniejszając możliwości najsilniejszej konkurencji. Do tego dochodzi oczywiście kwestia nielegalnego finansowania spotów w internecie, debata w Hali Sportowej w Końskich, organizowana i opłacona przez TVP „w likwidacji”, a także uruchomienie całej siły służb i NIK przeciwko Nawrockiemu. Ostatecznie rozstrzygnięcie było na jego korzyść, ale gdyby nie „dopalacze” dla kandydata Koalicji Obywatelskiej, jego wynik byłby jeszcze gorszy.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz parafii z Nuncjuszem Apostolskim

2025-06-21 16:23

ks. Waldemar Wesołowski

Ten dzień przejdzie do historii.

20 czerwca parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy obchodziła jubileusz 35-lecia powstania. Gościem specjalnym był Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję