Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dziękczynienie za 40 lat parafii

Parafia św. Jerzego w Biłgoraju przeżywa w tym roku 40. rocznicę swojego istnienia. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w dniach 16-20 maja.

2024-06-11 13:33

Niedziela zamojsko-lubaczowska 24/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Procesja eucharystyczna wokół Kościoła

Procesja eucharystyczna wokół Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to jedna z młodszych parafii diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Świątynia stojąca w centrum miasta jest znaną i bliską sercu prawie każdego mieszkańca Biłgoraja. Zbudowana została jako świątynia greko-katolicka w latach 1790-93 staraniem ks. Jana Zieniewicza, a została konsekrowana przez unickiego biskupa diecezji chełmsko-bełzkiej Porfirego Skarbka Ważyńskiego w dniu 28 maja 1798 r. Kościół wraz z zawirowaniami historycznymi przechodził różnorodne transformacje, m.in. w 1875 r. siłą został zamieniony na cerkiew prawosławną, a dopiero w 1919 r. nastąpiło przekazanie cerkwi katolikom obrządku łacińskiego. W czasie okupacji niemieckiej, w 1939 r. po spaleniu kościoła Wniebowzięcia NMP był świątynią dla całego miasta. W roku 1940 Niemcy ponownie oddali kościół prawosławnym i tak było aż do roku 1945. Dopiero po wojnie świątynia wróciła do katolików, jednak była kościołem rektoralnym, gromadzącym zwłaszcza dzieci i młodzież szkolną. Nowa parafia została erygowana 3 czerwca 1984 r., a pierwszym proboszczem został mianowany dotychczasowy rektor tegoż kościoła ks. Marian Goral.

Obecne losy parafii

Obecnie parafią zarządza proboszcz ks. Roman Sawic, wraz dwoma księżmi wikariuszami: ks. Marcinem Pudo i ks. Maciejem Banachem. Na uwagę zasługuje kilka szczegółów znajdujących się w świątyni, m.in. ponad stuletni obraz św. Włodzimierza Pięknego, łączącego wszystkie wyznania i czczonego w kościele katolickim, prawosławnym i unickim oraz niedawno odkryte freski z lat 30. XX wieku znajdujące się na ścianach prezbiterium przedstawiające „Cud nad Wisłą” i obronę Jasnej Góry, namalowane na prośbę ks. Jana Samoleja, późniejszego męczennika z Dachau.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia to wspólnota niezwykle aktywna i bogata w różnorodne ruchy i stowarzyszenia religijne. Można tutaj wymienić, m.in. Akcję Katolicką, Bractwo Drogi Krzyżowej, chór parafialny, Domowy Kościół, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Legion Maryi, Liturgiczną Służbę Ołtarza, Oazę młodzieżową, Wspólnotę „Przyjaciół Oblubieńca”, scholę dziecięcą, Szkolne Koło Caritas, Wspólnotę dla Intronizacji NSPJ, Katolicką Poradnię Rodzinną, Zespół młodzieżowy Kanaan oraz zespół charytatywny.

Reklama

Rocznicowe świętowanie

Rocznicowe świętowanie rozpoczęło się w dniu 16 maja odpustem ku czci św. Andrzeja Boboli, a 18 maja odbyło się nabożeństwo Wigilii Pentekostalnej. Uroczysta Suma dziękczynna za 40 lat istnienia parafii miała miejsce 19 maja w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Sumie rocznicowej przewodniczył i wygłosił słowo Boże pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek, który w rozmowie podkreślał, że to wydarzenie to doskonała okazja do wdzięczności i wspomnień. – Właśnie uczestniczymy w takim szczególnym wydarzeniu w parafii św. Jerzego w Biłgoraju, jakim jest 40 lat jej istnienia. Pamięć ludzka jest trochę ułomna, wiele spraw, ulatuje, gdzieś się zapomina. I dlatego dzisiaj Duch Święty nas popchnął do tego, żebyśmy pomyśleli o świadkach, to znaczy, żeby przywołać tych, którzy stoją u początku tego wydarzenia i są w tę parafię mocno zaangażowani, szczególnie gdy chodzi o wiernych świeckich, o siostry zakonne, kapłanów i to jest taka piękna okoliczność dzisiaj, kiedy mogliśmy króciutko te osoby sobie przywołać. Zresztą ta dzisiejsza uroczystość, ona się wpisuje w pewien kontekst tych wydarzeń, bo tutejsze jubileuszowe świętowanie trwa już kilka dni, więc bardzo się cieszę, że właśnie to dziękczynienie jest rozłożone na taki dłuższy okres czasu. Pozwala to przede wszystkim najpierw zwrócić uwagę na to, co jest najważniejsze, na kogo, a mianowicie na Pana Jezusa, że tutaj w tej świątyni, trwa od wielu lat wieczysta adoracja Pana Jezusa, istnieją liczne grupy, tak jak dzisiaj usłyszeliśmy w tych świadectwach, szczególnie osób świeckich, które przemawiały, że przypominają sobie to z dziecięcych, szkolnych lat ten kościółek, tę modlitwę, tę atmosferę, gdyż to wszystko zaowocowało także w ich życiu, ich wiarą, ich dojrzałością. Z tego też powodu cieszymy się tak jak wszyscy, którzy z tym Kościołem byli związani. Myślę, że podobnie dają takie świadectwo i podobnie żyją, radują się i razem z nami. Panu Bogu dziękujemy za tę łaskę – powiedział.

Reklama

Czas wdzięczności

– Ta rocznica to przede wszystkim okazja do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu i ludziom za dar parafii – zaznaczał proboszcz ks. Roman Sawic. – Musimy popatrzeć na to wydarzenie z perspektywy biblijnej, w takim szerokim znaczeniu. Myślę, że nie jest to przesada, gdyż tam właśnie znajdujemy źródła świętowania jubileuszy jako takiego czasu łaski. Oczywiście zawężamy to pojęcie i jakby redukujemy do naszych realiów. Nie jest to jakiś wielki jubileusz. Jest to 40. rocznica, ale duch jest ten sam. Czyli z jednej strony świadomość w człowieku, iż winien jest okazać Panu Bogu wdzięczność, dokonać pewnej autorefleksji, żeby w ten sposób uświadomić sobie wagę działania Bożego w Kościele, a najmniejszą cząstką Kościoła jest parafia. I to działanie Boże się uobecnia w tym tu i teraz dla tych ludzi, których fizycznie gromadzi Kościół, a duchowo karmi i oczyszcza, umacnia życie sakramentalne w całej tej przestrzeni, jaką tworzy nasza parafia. A więc tak bym powiedział, jest takie zobowiązanie do wdzięczności wobec Pana Boga, do pewnej refleksji, oczywiście też okazja do wdzięczności wobec ludzi, gdyż te wszystkie dobre dzieła, które się dokonują, dokonują się przez ludzi – podkreślił.

Okazja do wspomnień

Początki swojej pracy w biłgorajskim „Kościółku” wspominał ks. Czesław Szuran, który posługiwał w tej parafii jako proboszcz ponad 15 lat w latach 1993-2008. – Byłem już doświadczonym kapłanem, gdy przyjechałem do Biłgoraja, wiedziałem, że zgodnie z Soborem Watykańskim II, który mówił o powołaniu ludzi świeckich do działania w Kościele, postanowiłem tworzyć ruchy religijne w tejże parafii, np. Legion Maryi, Akcję Katolicką, Oazę, Bractwo Drogi Krzyżowej, chór, scholę dziecięcą i młodzieżową, zespół charytatywny, organizację Służby Liturgicznej Ołtarza, czyli ministrantów i lektorów. Miałem kontakt z różnymi ludźmi i lepiej poznałem potrzeby swoich parafian chorych, ubogich i samotnych – wyjaśniał.

Reklama

Modlitwa i życzenia

Po Eucharystii wszyscy wierni przeszli w dziękczynnej procesji eucharystycznej wokół świątyni z wystawionym Najświętszym Sakramentem, aby dziękować Panu Bogu za dar parafialnej wspólnoty. Nie zabrakło również życzeń i podziękowań od przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych i przedstawicieli parafii. Głos zabrali m.in. przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna, wicestarosta Beata Strzałka, burmistrz Biłgoraja Wojciech Gleń, komendanci powiatowi Policji i Straży Pożarnej oraz dziekan Dekanatu Biłgoraj Południe ks. Witold Batycki.

Rocznicowe obchody 40-lecia parafii św. Jerzego zakończyły się w poniedziałek, 20 maja, w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, które zakończyły się tzw. „Wieczorem świadków” i modlitwą uwielbienia. Konferencję i modlitwę uwielbienia poprowadził znany świecki ewangelizator Witek Wilk. Wieczór uwielbienia poprzedziła Msza św., którą sprawowali kapłani związani z biłgorajskim „Kościółkiem”, a przewodniczył jej pochodzący z parafii św. Jerzego ks. Rafał Muda, obecnie prefekt Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica mordu na Rapach

Mieszkańcy Biłgoraja uczcili 77. rocznicę mordu partyzantów w miejscowym lesie.

Religijno-patriotyczne uroczystości rozpoczęły się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, gdzie w intencji Ojczyzny i pomordowanych partyzantów została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. Jerzy Kołtun, proboszcz. – Jak co roku w pierwszą niedzielę lipca chcemy w naszej modlitwie w sposób szczególny wspomnieć pomordowanych w lesie na Rapach. Chcemy przywoływać ich pamięć po to, aby z jednej strony powierzać ich Panu Bogu i prosić dla nich o łaskę zbawienia, a z drugiej przypominać o okropieństwach wojny i wszelkich konfliktów, które rodzą nienawiść, wiele zła, a także mnóstwo krwawych ofiar. Chcemy dziś modlić się, aby to wszystko, co było w przeszłości złe, już nigdy więcej nie miało miejsca, a naszych pomordowanych rodaków aby Pan Bóg przyjął do swojej chwały – podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Mocny apel papieża: zatrzymajcie się! Przemoc nigdy nie przyniesie pokoju

2024-06-27 11:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Dramatyczny rozwój sytuacji w Ziemi Świętej, na Ukrainie i w Górskim Karabachu znalazł się w centrum spotkania papieża z przedstawicielami Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim ROACO, które koordynuje katolickie organizacje charytatywne na chrześcijańskim Wschodzie. Do tych którzy nakręcają spiralę konfliktów i czerpią z nich korzyści Franciszek zwrócił się z mocnym apelem: „zatrzymajcie się, ponieważ przemoc nigdy nie przyniesie pokoju”.

Ojciec Święty podkreślił, że Kościoły Wschodnie stały się „męczeńskimi Kościołami”, które krwawią z powodu cierpień i przemocy, jakich doświadczają na co dzień. Przypomniał, że nie możemy pozostawać obojętni na barbarzyństwo wojen. Dziękował organizacjom należącym do ROACO za to, że są siewcami nadziei. „Prawie wszystko co robicie nie wyróżnia się w oczach świata, ale jest miłe Bogu. Dziękuję wam, ponieważ odpowiadacie tym, którzy niszczą, odbudowując; tym, którzy pozbawiają godności, przywracając nadzieję; na łzy dzieci uśmiechem tych, którzy kochają; złośliwej logice władzy chrześcijańską logiką służby. Nasiona, które siejecie w glebie skażonej nienawiścią i wojną, wykiełkują! I będą proroctwem innego świata, który nie wierzy w prawo silniejszego, ale w siłę nieuzbrojonego pokoju” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Brudzicach

2024-06-27 14:52

[ TEMATY ]

peregrynacja

parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego

Brudzice

Maciej Orman/Niedziela

– Peregrynacja obrazu Matki Bożej jest ogromnym przeżyciem. Słychać to było w rozmowach z wiernymi i widać po ich obecności w czasie rekolekcji, szczególnie na Apelu Jasnogórskim – przyznał ks. Sylwester Tronina, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Brudzicach.

– Zawsze przed takim nawiedzeniem gromadzimy parafian na rekolekcjach, podczas których rozważamy słowo Boże, w szczególny sposób rolę, jaką odegrała Matka Boża w historii naszego zbawienia. Wspominamy też wydarzenia z historii naszej Ojczyzny, kiedy Maryja stawała w obronie naszego narodu – powiedział ks. Zdzisław Płuska, sercanin, dyrektor grupy misjonarzy i rekolekcjonistów krajowych Zgromadzenia Księży Sercanów w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję