Reklama

Kościół

Włocławek

Niezwykłe życie cudotwórcy

Czy arcybiskup, który zrezygnował z urzędu i został pustelnikiem, inspiruje współczesnego człowieka? Można się o tym przekonać w Uniejowie, gdzie znajdują się ślady obecności św. Bogumiła i gdzie jest on czczony.

Niedziela Plus 22/2024, str. II

[ TEMATY ]

pustelnik

inspiracja

św. Bogumił

Urszula Urbaniak, archiwum Stowarzyszenia Przyjaciół Uniejowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mrok historii przykrył fakty z życia i działalności arcybiskupa Bogumiła głównie z tego powodu, że niewiele informacji źródłowych zachowało się do naszych czasów. Dla historyków pozostaje on postacią zagadkową, nie ma też jednomyślności, jeżeli chodzi o biografię Bogumiła. Jego dobrowolna rezygnacja z urzędu arcybiskupa gnieźnieńskiego po to, by wieść spokojne, oddane Bogu życie na pustelni w Dobrowie, czyni tę postać fascynującą. Od ponad ośmiu stuleci wierni z pokolenia na pokolenie przekazują wydarzenia z życia tego świętego w formie podań ludowych czy legend oraz pielgrzymują do grobu św. Bogumiła. Święty pozostał inspirującą postacią także współcześnie.

Obecnie centrum kultu św. Bogumiła stały się Uniejów i Dobrów. W parafii św. Floriana (kolegiacie) w Uniejowie są przechowywane jego relikwie: malutka cząstka kości znajduje się w monstrancji, kości czaszki spoczywają w hermie relikwiarzowej oraz w sarkofagu w formie konfesji ufundowanym przez abp. Wacława Leszczyńskiego. Na tumbie wykonanej z czarnego marmuru umieszcona jest rzeźba z brązu św. Bogumiła w postawie półleżącej, wyciągającej prawicę w geście błogosławieństwa. Jest to drugi co do wieku zabytek tego typu w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święty Bogumił w Uniejowie

– Święty Bogumił pokazuje nam, jak we współczesnym świecie można się odnaleźć – niekoniecznie w luksusach, w które opływamy, bo najczęściej mamy pod dostatkiem jedzenia czy ubrania. Pokazuje, że trzeba się na chwilę zatrzymać, zobaczyć, jaki ślad po nas pozostanie – mówi ks. inf. Andrzej Ziemieśkiewicz, proboszcz parafii św. Floriana w Uniejowie. – On porzucił dobrobyt, bo jako biskup żył w dobrych warunkach, pozostawił wszystko, ponieważ chciał być bliżej ludzi. Uważam, że jest to święty na współczesne czasy szczególnie dla tych, którzy się zapędzili. Swoją postawą apeluje: zatrzymajmy się na chwilę, nawet gdy jesteśmy bardzo wysoko, na wysokich stanowiskach, by zobaczyć, czy jesteśmy blisko ludzi – podkreśla ksiądz proboszcz. W swoim życiu św. Bogumił doświadczył zarówno bogactwa, jak i ubóstwa. Dlaczego? Był bardzo konsekwentny. Podjął taką decyzję, czyli zrezygnował z urzędu, i do końca był jej wierny. Jako pustelnik pozostał wierny Bogu do końca w modlitwie, żył zgodnie z surową regułą św. Romualda, jako człowiek głębokiej wiary i pokory opiekował się ludźmi, karmił ich w czasie głodu (według legendy, łapał ryby rękami), leczył, uczył, wypraszał łaski i cuda.

Reklama

Kult św. Bogumiła w parafii rozwija się oddolnie. Podtrzymują go wierni, którzy przez wiele pokoleń przekazują tradycję oddania czci świętemu, wśród nich są cechy rzemieślnicze uświetniające np. odpusty. W każdą środę jest odmawiana nowenna z Litanią do św. Bogumiła. Kult św. Bogumiła szerzą i pielęgnują nie tylko parafianie, lecz także kanonicy uniejowskiej kapituły kolegiackiej, duszpasterze, przy znacznym wsparciu włodarzy miasta i Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa, które istnieje od 1991 r. W tym okresie zgromadziło ono obszerny materiał źródłowy, m.in. ikonograficzny i fotograficzny, który jest wykorzystywany w czasie wystaw towarzyszących rocznicom potwierdzenia kultu i podczas sympozjów poświęconych św. Bogumiłowi. Święty arcybiskup i pustelnik uchwałą Rady Miejskiej w Uniejowie został ustanowiony patronem miasta w maju 2006 r. W wielu punktach miasta znajdują się miejsca jego kultu, np. jedna z ulic nosi imię św. Bogumiła, a na pl. Chrystusa Króla znajduje się jego pomnik, który powstał z inicjatywy władz samorządowych w 2006 r. Od kilku lat każdy odpust kończy procesja z relikwiami wokół kolegiaty.

Uroczystość ku czci św. Bogumiła odbywa się 10 czerwca, w dzień śmierci tego świętego. W tegoroczny odpust Mszy św. o godz. 11.30 będzie przewodniczył biskup senior diecezji włocławskiej Wiesław Mering, a na wieczór zaplanowano VI Festiwal Piosenki Religijnej z udziałem dzieci z gminy. Uroczystość poprzedza od trzech lat piesza pielgrzymka z relikwiami św. Bogumiła, która wyrusza z parafii św. Floriana i zmierza do parafii św. Kazimierza w Świnicach Warckich – sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny; w drodze powrotnej pątnicy niosą także relikwie Apostołki Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Przeszłość i przyszłość

Według najpopularniejszej tradycji, Bogumił urodził się w 1116 r. we wsi Koźmin. W 1140 r. został wyświęcony na kapłana. W 1166 r. był prekonizowany biskupem, a w kolejnym roku otrzymał paliusz arcybiskupi. W 1170 r. zrezygnował z arcybiskupstwa gnieźnieńskiego i osiadł w Dobrowie, gdzie wiódł żywot pustelnika. Zmarł w opinii świętości 10 czerwca 1182 r. Został pochowany w stroju arcybiskupim w Dobrowie. Do jego grobu ciągnęły tłumy wiernych nie tylko z okolicy, lecz także z całej Polski, a nawet z zagranicy. Wśród ludu zasłynął bowiem wieloma łaskami i cudami zarówno za życia, jak i po śmierci, przede wszystkim uzdrowieniami, a nawet wskrzeszeniami ludzi i zwierząt, także ocaleniem miasta Koła od pożaru, uratowaniem wielu tonących i in. Jest on uważany za jednego z najbardziej prawdopodobnych fundatorów Drzwi Gnieźnieńskich.

Kult Bogumiła rozwijał się lokalnie i oddolnie od chwili jego śmierci. Oficjalnie orzeczenie świętości Bogumiła podjęto dopiero w pierwszej połowie XVII wieku. Wtedy zdecydowano o przeniesieniu szczątków z Dobrowa do kościoła św. Wojciecha w Uniejowie. Ostatecznie relikwie zostały uroczyście przeniesione do parafii św. Floriana 29 stycznia 1664 r. (tę scenę przypomina malowidło umieszczone na łuku tęczowym kolegiaty w Uniejowie). Sarkofag ufundował wówczas abp Wacław Leszczyński. Proces kanonizacyjny po raz kolejny rozpoczął się w 1908 r. i zakończył ogłoszeniem: Bogumiłowi przysługuje tytuł: beatus vel sanctus (błogosławiony bądź święty). Ogólnopolskie obchody potwierdzające kult odbyły się w Uniejowie w dniach 22-24 maja 1926 r.

Reklama

Przygotowania do jubileuszu

Wspólnota parafialna duchowo i materialnie przygotowuje się do 100. rocznicy ogłoszenia Bogumiła świętym. Trwają więc prace nad renowacją wnętrza i wyposażenia kościoła, prowadzone staraniem obecnego gospodarza parafii – ks. inf. Ziemieśkiewicza, przy współpracy z samorządem gminnym Uniejowa. Został zakończony remont prezbiterium, przywrócono blask ołtarzowi głównemu. Na łuku tęczowym odtworzono polichromię Leona Zdziarskiego z 1904 r., przedstawiającą procesyjne wprowadzenie doczesnych szczątków św. Bogumiła w 1664 r.

Obecnie kościół św. Floriana – kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to kościół murowany, gotycki, jednonawowy. Otoczony od wschodu i północy murem z dwiema barokowymi bramami, a od zachodu i południa – współczesnym murem, nawiązującym stylem do starszej części ogrodzenia. Od wschodu między skarpami znajduje się kaplica barokowa (Ogrójec), a w niej krucyfiks z tęczy z XV wieku. Gotycki portal z kruchty kościoła pochodzi z poł. XIV wieku.

O tym, że kult św. Bogumiła wciąż się rozwija, świadczy fakt, że jego relikwie zostały wprowadzone m.in. – do parafii w Kole, Poznaniu, Studzionce i Bydgoszczy, a w tym roku do parafii w Warszawie, Zwoleniu na Słowacji i w Turku oraz do kaplicy szpitalnej św. Bogumiła w Kole, a także to, że z inicjatywy parafii i gminy w przyszłości powstanie centrum szerzenia kultu z salą multimedialną „Bogumileum”.

2024-05-28 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup polowy WP: decyzja władz Muzeum II Wojny Światowej jest niezrozumiała

2024-06-28 08:43

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

Muzeum II Wojny Światowej.

E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

„Apeluję do władz Muzeum o przywrócenie należnego miejsca wizerunkom św. Maksymiliana, bł. rodziny Ulmów i rotmistrza Pileckiego”, napisał bp Wiesław Lechowicz w oświadczeniu przekazanym KAI. Ordynariusz wojskowy zwraca uwagę, że „w czasach głębokiej polaryzacji naszego społeczeństwa i zagrożenia pokoju ze Wschodu obowiązkiem patriotycznym powinna być między innymi promocja postaw, które chlubnie zapisały się dziejach naszej Ojczyzny, stanowiąc wzór do naśladowania”.

Publikujemy treść oświadczenia biskupa polowego:

CZYTAJ DALEJ

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

2024-06-28 08:04

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Adobe Stock

Pełnomocnicy ks. Michała Olszewskiego złożyli zażalenie na decyzję sądu o przedłużeniu aresztu dla kapłana.

Ksiądz Michał Olszewski został zatrzymany w śledztwie dotyczącym rzekomych nieprawidłowości w przyznawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Według prokuratury ks. Michał Olszewski i inne osoby zatrzymane miały na celu uzyskania dotacji dla Fundacji Profeto m.in. poświadczać nieprawdę w dokumentacji. Jak podają media, Prokuratura Krajowa nie zgodziła się jednak na ujawnienie szczegółów działań wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie, o co wnioskowali pełnomocnicy.

CZYTAJ DALEJ

29 czerwca: Kto dziś gra i o której godzinie? 1/8 finału Euro 2024

2024-06-29 06:13

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Włosi w 1/8 finału Euro 2024 zmierzą się ze Szwajcarią

Włosi w 1/8 finału Euro 2024 zmierzą się ze Szwajcarią

29 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra? 1/8 finału Euro 2024.

Poznaliśmy wszystkie pary 1/8 finału. Faza pucharowa, w której przegrywający odpada, rozpocznie się dziś meczami Szwajcaria - Włochy i Niemcy - Dania. Broniący tytułu mistrzów Europy piłkarze Włoch zremisowali w Lipsku z Chorwacją 1:1 i awansowali do fazy pucharowej Euro 2024. W 1/8 finału ich rywalami będą Szwajcarzy. Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się wygraną Chorwacji, Włosi, w ósmej i ostatniej doliczonej przez sędziego minucie przeprowadzili wreszcie skuteczną akcję. Riccardo Calafiori wyłożył piłkę, a Mattia Zaccagni bez przyjęcia uderzył precyzyjnie z narożnika pola karnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję