Reklama

Niedziela Lubelska

Trudne oblicza macierzyństwa

Przeważnie mówi się o pięknie macierzyństwa, niekiedy jednak realizuje się ono w bardzo dramatycznych okolicznościach.

Niedziela lubelska 21/2024, str. VI

[ TEMATY ]

macierzyństwo

Ira Petrovska

Wiktoria z Timurem uciekli przed wojną w Ukrainie do Lublina

Wiktoria z Timurem uciekli przed wojną w Ukrainie do Lublina

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O macierzyństwie najwięcej mówi się przy okazji Dnia Matki, choć ostatnio temat staje się ważny ze względu na wyraźny spadek urodzeń w Polsce, także w naszym regionie. Macierzyństwo jest wielkim i radosnym wydarzeniem dla całych rodzin, ale czasami wiąże się z życiowymi tragediami kobiet.

Dramat i nadzieja

Zwykle dzieci rodzą się w szpitalnych salach położniczych; na ziemi lubelskiej jest ich ponad dwadzieścia. Zdarzają się jednak przypadki, że kobieta rodzi dziecko za murami więzienia. Skazane ciężarne matki z lubelskiego aresztu przewożone są do jedynego w Polsce oddziału ginekologiczno-położniczego w Zakładzie Karnym w Grudziądzu. Poród w takim miejscu ma za sobą Grażyna, która niedawno wydała na świat córeczkę. Powróciła już z dzieckiem do Lublina. Dramat kobiety jest tym większy, że ojciec dziecka także przebywa w więzieniu, a czterech synów z pierwszego małżeństwa znajduje się w pieczy zastępczej. Pomimo tych wszystkich smutnych okoliczności Grażyna nie traci nadziei na przyszłość. W zakładzie karnym przeszła terapię antyalkoholową, po raz pierwszy od wielu lat patrzy trzeźwo na życie. Naprawiła również swoją relację z Panem Bogiem poprzez spowiedź i Komunię świętą. Chciałaby dobrze wychować córkę i uchronić ją od losu, jaki ją samą spotkał. Dorastała i żyła w środowisku, w którym nadużywanie alkoholu było normą, co miało decydujący wpływ na jej sytuację życiową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Matki uchodźcze

Reklama

Od ponad dwóch lat w całym regionie spotykamy matki ukraińskie; to matki, które często uciekły z dziećmi z terenów ogarniętych wojną. Przyjmowane były w polskich domach, ale i na plebaniach, niektóre dotąd jeszcze korzystają z takiej gościnności. Wiktoria razem z 12-letnim synem Timurem jest uchodźczynią z Mikołajowa na południu Ukrainy. – Początkowo miałam nadzieję, że to nie potrwa długo, bo takie szaleństwo po prostu nie może istnieć w XXI wieku. Potem jednak zaczęły dochodzić wieści o okrucieństwach popełnianych przez rosyjskich okupantów w pobliskim Chersoniu. Wtedy pomyślałam o Polsce; byłam tu przed wojną. Pragnęłam także bezpiecznego miejsca dla syna. Przyjechałam do Lublina w marcu 2022 r. i najpierw znalazłam się w ośrodku Caritas. Szybko zrozumiałam, że mam tu dach nad głową i jedzenie, ale potrzebuję też pracy. Znalazłam zatrudnienie zgodne z moimi kompetencjami, jestem psychologiem i terapeutką. Jako matka cieszę się także spokojnym życiem syna.

W czasie kryzysów

Wiele świadectw trudnego macierzyństwa znajdziemy w Domach Samotnej Matki; dwa z nich prowadzone są przez lubelską Caritas. Starszy, pod opieką sióstr nazaretanek, mieści się w Lublinie; drugi jest w Chełmie (Pokrówka) w parafii św. Kazimierza. Kobiety w stanie błogosławionym nie mające dachu nad głową lub matki zagrożone przemocą wobec siebie czy dzieci, mogą znaleźć wsparcie w Centrach Interwencji Kryzysowej, poza Lublinem m.in. w Bychawie, Chełmie i Krasnymstawie. Również siostry kapucynki i dominikanki przygarniają kobiety z dziećmi w sytuacjach wymagających natychmiastowej pomocy. Szczególną kategorię macierzyństwa stanowią kobiety z rodzin zastępczych, w województwie lubelskim takich rodzin jest ponad 1700, a pod ich opieką znajduje się prawie 3000 dzieci.

W Polsce Dzień Matki obchodzony jest tradycyjnie 26 maja, w Ukrainie w drugą niedzielę maja. Składając życzenia matkom, pamiętajmy o kobietach doświadczających trudnego macierzyństwa, niech towarzyszy im nasza modlitwa.

2024-05-21 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość macierzyństwa

Niedziela łódzka 22/2021, str. VI

[ TEMATY ]

macierzyństwo

Ks. Paweł Kłys

Cierpliwość to codzienna forma miłości

Cierpliwość to codzienna forma miłości

Moja beztroska radość macierzyństwa minęła mi wraz z pierwszym poronieniem. Przez 9 tygodni byłam skaczącą po obłoczkach mamą, która cieszyła się, że realizuje się jej wielkie pragnienie i marzenie, by nosić nowe życie pod sercem.

Po doświadczeniu straty, tak trudnym i bolesnym, nic już nie było takie samo. To doświadczenie pokazało mi, że macierzyństwo jest wielką odpowiedzialnością za to nowe życie i że mimo starań na wiele rzeczy nie mamy wpływu.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: święcenia biskupie. Bp Marek Ochlak OMI będzie posługiwał na Madagaskarze

2025-07-06 16:39

[ TEMATY ]

Gdańsk

Madagaskar

święcenia biskupie

Fenoarivo Atsinanana

episkopat.pl, Karol Jeliński, ks. Łukasz Koszałka

Święcenia biskupie o Marka Ochlaka OMI

Święcenia biskupie o Marka Ochlaka OMI

Ojciec Marek Ochlak OMI - wieloletni misjonarz i przełożony oblatów - przyjął sakrament święceń biskupich w oblackim kościele pw. św. Józefa w Gdańsku. Na ordynariusza diecezji Fenoarivo Atsinanana na Madagaskarze 59-letni zakonnik został nominowany przez papieża Franciszka. Eucharystia była sprawowana w języku polskim, z elementami języków francuskiego i malgaskiego. W uroczystości wzięli udział biskupi z Polski i Madagaskaru.

Głównym konsekratorem był abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze, Seszelach, Mauritiusie i delegat apostolski na Komorach, a współkonsekratorami byli: abp Tadeusz Wojda SAC - metropolita gdański, przewodniczący KEP oraz bp Marie Fabien Raharilamboniaina OCD - ordynariusz diecezji Morondawa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Madagaskaru.
CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: z Hołownią rozmawialiśmy m.in. o tym, że trzeba Polskę ratować

Na spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią była rozmowa o tym, że „trzeba Polskę ratować" - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na pytanie, czy osiągnął swój cel, odparł: „jak przejdziemy drogę, będę zadowolony".

W piątek Radio ZET i „Newsweek” podały, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził w prywatnym mieszkaniu jednego z najważniejszych europosłów Prawa i Sprawiedliwości - Adama Bielana. Do spotkania doszło w czwartek przed północą na warszawskim Białym Kamieniu. Potem do mieszkania Bielana - jak ustalili fotoreporterzy „Faktu” przyjechał między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję