Był to pierwszy (i oby nie ostatni) raz, kiedy instytucje te z sukcesem pozyskały środki finansowe w ramach ogólnopolskich konkursów grantowych. Dotąd ich działanie opierało się głównie na środkach samorządowych i od lokalnych grantodawców.
Pomoc instytucjonalna
Głównym celem projektu: „Polskie Inicjatywy Poradnicze” jest wzmocnienie i zwiększenie rozwoju instytucjonalnego organizacji poradniczych, prowadzonych przez nieformalne grupy, działające przy Kościołach katolickich, innych związkach wyznaniowych oraz uczelniach wyższych na terenie kraju. Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych, na lata 2022-2023.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W Legnicy
Reklama
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Jana Pawła II w Legnicy realizowała inicjatywę pod nazwą „Rozmowa jest ważna – wsparcie w konfliktach rodzinnych młodzieży i dorosłych”. W ramach tej inicjatywy odbywały się spotkania indywidualne z psychologiem i terapeutą oraz warsztaty tematyczne – zarówno przeznaczone dla rodziców („BudujeMY fundamenty – czyli o podstawach komunikacji z dzieckiem”, „Komunikacja w rodzinie – otwarta a rozdarta”) jak i dla każdej osoby dorosłej („Jak poradzić sobie ze stresem w dzisiejszym świecie”). Wszystkie spotkania były bezpłatne i anonimowe. Warto również dodać, że ta poradnia została laureatem dodatkowego konkursu na autorski filmik, promujący realizowany projekt. W sumie odbyło się 100 spotkań indywidualnych i 3 sesje warsztatowe, a sam projekt trwał 5 miesięcy.
W Lubinie
W Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Joanny Beretty Molli w Lubinie realizowano inicjatywę „Skarb jest w Tobie – Profilaktyka kryzysów emocjonalnych i społecznych przez wzmacnianie poczucia własnej wartości”. Można było skorzystać z bezpłatnych i anonimowych spotkań z coachem, terapeutą NEST, logopedą i pedagogiem. Ponadto zorganizowane były 3 sesje warsztatowe: „Wypłyń na głębię swoich możliwości” – skierowane do osób poszukujących pracy, bądź zainteresowanych zmianą miejsca pracy; „Moje dziecko jest (nie)śmiałe” – skierowane do rodziców, którzy chcą wesprzeć swoje nieśmiałe dzieci w rozwoju psychospołecznym i emocjonalnym; oraz „Ukryty skarb – w poszukiwaniu własnej wartości” – dla osób dorosłych, pragnących wzmocnić poczucie własnej wartości i nauczyć się je pielęgnować na co dzień. W sumie udzielono 100 indywidualnych porad oraz przeprowadzono 3 sesje warsztatowe. Projekt trwał 6 miesięcy.
Odzew
Zainteresowanie działaniami w ramach podjętych inicjatyw było ogromne, przekraczające możliwości wynikające z projektów. Pokazuje to, jak duże jest zapotrzebowanie na porady specjalistów – szczególnie te nieodpłatne. Jest to też dowód na to, że w dalszym ciągu instytucje prowadzone przez Kościół katolicki, cieszą się dużym zaufaniem społecznym. Bardzo cieszy fakt, że projekty stworzone przez nasze diecezjalne poradnie rodzinne, uzyskały aprobatę na szczeblu ogólnopolskim. Pozostaje mieć nadzieję, że w nowym roku ponownie uda się pozyskać środki na realizację kolejnych, tak bardzo potrzebnych lokalnej społeczności projektów.