Reklama

Aspekty

Jako jedyny Polak obiegł Irlandię

– Moja przeszłość ugruntowała mnie w tym, że mogę być tym, kim jestem dzisiaj – mówi Tomek Manikowski. Dziś jest spełnionym i szczęśliwym człowiekiem, który pomaga innym dogonić marzenia. Oto jego historia.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 50/2023, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Karolina Krasowska

Tomek Manikowski (drugi od prawej) z podopiecznymi Fundacji Tomka Manikowskiego „Dogonić Marzenia”

Tomek Manikowski (drugi od prawej) z podopiecznymi Fundacji Tomka Manikowskiego „Dogonić Marzenia”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ludzkie życie pisze różne scenariusze. Przez długi czas tkwił w uzależnieniu od alkoholu. W okresie abstynencji otworzył nawet bar piwny, który upadł i zostawił go z długami. Jak mówi, zawiódł rodzinę, dzieci, rodziców i wszystkich dookoła. Przez dwa tygodnie chodził bez snu, a gdy alkohol przestał działać, postanowił skończyć ze swoim życiem. Kilka razy chodził na most, a głos z tyłu głowy, pełen wulgaryzmów, podpowiadał: „skocz!”. Nie zrobił tego, bo ostatni głos, który usłyszał, był zupełnie inny. Powiedział: „Poczekaj do jutra, wszystko będzie dobrze”. Wrócił do domu, wszystkie dolegliwości minęły. Dziś wie, że to było działanie Ducha Świętego. – Zadzwoniłem do przyjaciółki, poprosiłem, by załatwiła mi terapię w Ciborzu. Od tego momentu faktycznie wszystko zaczęło się układać. Obsesja picia minęła tak, jakby jej nigdy nie było. Wiedziałem, że wrócę stamtąd nie tyle trzeźwy, co zupełnie zdrowy. I tak też się stało. Na terapii zostawiłem wszystkie swoje uzależnienia. Od tamtych wydarzeń minęło 21 lat. Wtedy też zacząłem rozpoznawać w moim życiu działanie Ducha Świętego – opowiada Tomek Manikowski, założyciel gorzowskiej Fundacji Tomka Manikowskiego „Dogonić Marzenia”. Dodaje, że wychował się w rodzinie katolickiej, gdzie wiara miała dość duże znaczenie, ale miał o niej negatywne wyobrażenia. Dziś nie obwinia za to ani księży, ani najbliższych. – Po prostu „nie odrobiłem lekcji”, wolałem żyć po swojemu, dlatego później musiałem wiele przepracować w swoim życiu – przyznaje.

Kim jestem?

W 2005 r. opuścił ojczyznę i na 10 lat wyjechał do Irlandii. Udało mu się wynająć mieszkanie, i zaczął urządzać sobie życie. Cały czas, jak mówi, szukał swojej drogi, co było największą przygodą jego życia. – Cały czas dochodziłem do tego, kim jestem naprawdę – bez masek, bez udawania, bez ślepego naśladowania innych. Zdrowiejąc, zobaczyłem, że wokół mnie jest coraz więcej ludzi, którzy chcą zdrowieć tak, jak ja. Zacząłem to wykorzystywać. Jako jedyny Polak obiegłem Irlandię dookoła. Zrobiłem to dla Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jakiś czas później powtórzyłem to, ale już sztafetowo, z przyjaciółmi. W tym czasie założyłem grupę „Dogonić Marzenia – Catch the Dreams”. W 2011 r. zorganizowałem pierwszy Bieg Trzeźwości – najpierw z Deszczna do Ciborza, a potem z Gorzowa, na pamiątkę mojego biegu, który odbyłem sam na dystansie 100 km w pierwszą rocznicę mojego trzeźwienia. Dziś w biegu bierze udział kilkaset osób. W przyszłym roku odbędzie się jego dwunasta edycja – opowiada Manikowski. W 2015 r. powrócił do Gorzowa Wlkp., gdzie podjął funkcję instruktora terapii ds. uzależnień w Gorzowskim Centrum Pomocy Rodzinie. – W 2017 r. założyliśmy pierwsze mieszkanie chronione. Dziś zmieniło się nazewnictwo i takie miejsca określa się jako mieszkania treningowe. Żeby to robić, trzeba mieć fundację, więc przekształciliśmy grupę „Dogonić Marzenia – Catch the Dreams” w Fundację Tomka Manikowskiego „Dogonić Marzenia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kłóciłem się z Bogiem

Już w trakcie pracy w Gorzowskim Centrum Pomocy Rodzinie Manikowski wziął udział w rekolekcjach Odnowy w Duchu Świętym. – Pod koniec rekolekcji każdy z uczestników dostawał słowne przesłanie. Wtedy pierwszy raz mnie zamurowało, bo dostałem takie słowa: „Bądź dobry, jak chleb i jak chleb podzielny”. Wtedy jeszcze tego nie rozumiałem. Dopiero potem okazało się, że mam pracować z osobami bezdomnymi. – Kłóciłem się z Bogiem, mówiłem że jestem do tego za słaby, że nie wiem, jak to robić – wytłumaczeń miałem bardzo dużo. Ale na modlitwie dostałem wręcz przynaglenie. Bóg powiedział, że mnie do tego powołuje. Wtedy nie umiałem się inaczej zachować, jak tylko złożyć ręce i powiedzieć: „Boże, stawiam się na wezwanie” – opowiada streetworker. – Od tej pory zacząłem wierzyć, że te myśli w mojej głowie, to natchnienia Ducha Świętego, który chce, żebym był dobrym narzędziem w Jego rękach. A dziś dzieją się rzeczy, których nie mogę nazwać inaczej jak cuda. Pierwszy z nich to to, że Bóg sprawił, że jako człowiek mogłem się narodzić na nowo, po to, bym jako zupełnie zdrowy człowiek mógł jak najlepiej pomagać innym. Kolejne to, że dzięki Bogu otwiera się przed nami wiele drzwi: prezydent daje nam następne mieszkania, dostajemy pieniądze na wyjazd naszych podopiecznych do Częstochowy i wyżywienie, wiozę naćpaną dziewczynę na terapię, modlę się za nią, a ona w połowie drogi całkowicie trzeźwieje i przyjmują ją na izbie przyjęć. Dziś, od 2 lat, jest zupełnie trzeźwa i układa sobie życie ze swoim dwuletnim dzieckiem. To są tego rodzaju cuda – dodaje.

Reklama

To nie przypadek

Z ramienia Fundacji Tomka Manikowskiego „Dogonić Marzenia” w Gorzowie funkcjonuje 5 mieszkań treningowych, w których przebywa obecnie 23 podopiecznych. Oprócz mężczyzn są to także kobiety. – Obecnie mamy 6 matek i 8 dzieci. Mało się o tym mówi, ale te dzieci też były bezdomne, bo bezdomność nie dotyczy tylko dorosłych i mężczyzn. To są pewne mity. Kolejne to, że nie wszyscy bezdomni są uzależnieni, bo mamy też osoby z zaburzeniami psychicznymi czy niepełnosprawnościami intelektualnymi, z którymi się urodzili – wyjaśnia Tomek. Wzrusza się, gdy wspomina o podopiecznych i o tym, jak Duch Święty pomaga i działa w jego życiu. – Przeszłość ugruntowała mnie w tym, żebym mógł być tym, kim jestem dzisiaj. A dzisiaj, po wszystkich perypetiach, jestem naprawdę szczęśliwym człowiekiem. Mnie życie bolało fizycznie – od wewnątrz i od zewnątrz. Ale to wszystko ukształtowało mnie do tego, co robię dzisiaj. Dziś dojrzewam, uczę się kochać i uczę się odpowiedzialności, od której w przeszłości uciekałem w uzależnienia. Często powtarzam podopiecznym, że to, że mnie spotkali, to nie przypadek. To cud, a od cudów jest Bóg, więc mówię, żeby wykorzystali to jak najbardziej – mówi Manikowski.

Fundacją kieruje Duch Święty

Sporej liczbie się to udało. Na prostą wyszło już ponad 60 osób, m.in. dlatego że spotkało Boga. – Zawsze staram się to im umożliwić, ale nie jestem tym, który nakazuje. Jedyną sugestią, graniczącą prawie z przymusem jest to, by chodzili na mityngi, bo bez nich nie ma zdrowienia – podkreśla Manikowski. Dodaje, że nie działa w pojedynkę, choć tak mogłoby się wydawać z nazwy fundacji. Wręcz przeciwnie, Tomek może liczyć na grono lojalnych, zaufanych osób m.in. Bolka Tomczyka z synami – Michałem i Mateuszem, Dorotę Sikorską – wiceprezeskę fundacji, Przemka Woźniarskiego, oraz rzeźbiarza Andrzeja Moskaluka, a przede wszystkim na sztab ludzi – licznych wolontariuszy i darczyńców. Każdy z nich robi to, do czego jest powołany. – W moim przeświadczeniu fundacją kieruje Duch Święty, bez Jego błogosławieństwa, znając sytuację w mieście i nasze ograniczenia, to, co robimy, byłoby niemożliwe. Mamy statek „Jaskółkę”, na który zabieramy ludzi, by płynąc Wartą, poznawali miasto od tej strony. Bóg pozwala nam realizować marzenia. Ale takie, że wezmę chłopaków i pojedziemy w Bieszczady i że Wiesiu bez nogi zdobędzie szczyt górski. Dzisiaj jest innym człowiekiem. Albo to, że przejdziemy 300 km plażą, bo przeszliśmy w tym roku, był sztorm, burza, a my daliśmy radę. I najwspanialsze było to, że pogoda nam (nie)dopisała. Ja lubię biegać, uwielbiam maratony, dlatego pomagamy podopiecznym dogonić marzenia – dodaje z uśmiechem. – 22 grudnia w sali sesyjnej gorzowskiego Urzędu Miasta odbędzie się Wigilia dla podopiecznych fundacji, gdzie będzie można zobaczyć osoby, którym pomagamy – pięknych ludzi, którym ktoś kiedyś powiedział, że człowieczeństwa nie odzyskają. Dzięki Bogu i fundacji, która jest Jego narzędziem, stało się jednak inaczej – kończy Tomek Manikowski.

2023-12-05 13:58

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp T. Lityński udziela dyspensy na piątek 30 grudnia

[ TEMATY ]

post

bp Tadeusz Lityński

dyspensa

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

piątek

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Tadeusz Lityński udziela dyspensy od zachowania czwartego Przykazania Kościelnego, nakazującego wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątek 30 grudnia 2022 roku, kiedy to przypada liturgiczne święto Świętej Rodziny z Nazaretu.

Czwarte przykazanie kościelne brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

CZYTAJ DALEJ

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 10-11

[ TEMATY ]

Trójca

©Renta Sedmkov – stock.adobe.com

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

„Drodzy bracia i siostry, obchodzimy dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Cóż wam mogę powiedzieć o Trójcy? Hm... Jest Ona tajemnicą, wielką tajemnicą wiary. Amen”. To było najkrótsze kazanie, jakie usłyszałem kiedyś w młodości. Wiernych obecnych w kościele to zaskoczyło. Jednych pozytywnie, bo kazanie było wyjątkowo krótkie, inni byli zirytowani, gdyż nie zdążyli się jeszcze wygodnie usadowić w ławce. Wtedy przyszły mi do głowy pytania: Czy o Trójcy Świętej nie możemy nic powiedzieć? Dlaczego więc wyznajemy, że Bóg jest w Trójcy jedyny? Skąd o tym wiemy?

Mówienie o Trójcy nie jest rzeczą łatwą. Wyrażenie trójjedyności jest zawsze trudne do zrozumienia, gdyż według naszego naturalnego sposobu myślenia, trzy nigdy nie równa się jeden, jak i jeden nie równa się trzy. W przypadku nauki o Bogu nie chodzi jednak o matematyczno-logiczny problem, ale o sformułowanie prawdy wiary, której nie sposób zamknąć w granicach ludzkiej logiki. Chrześcijanie wyznają wiarę w jednego Boga w trzech Osobach. Dla wielu jednak to wyznanie nie ma większego znaczenia w życiowej praktyce. W świecie, w którym jest wiele „pomysłów na Boga”, my, chrześcijanie, powinniśmy pamiętać, że to nie my wymyślamy sobie Boga – my Go tylko odkrywamy i poznajemy, gdyż On sam zechciał do nas przyjść i pokazać nam siebie. Uczynił to zwłaszcza przez fakt wcielenia Syna Bożego. To dzięki Niemu wiemy, że Bóg jest wspólnotą trzech Osób, które żyją ze sobą w doskonałej jedności. „Nie wyznajemy trzech bogów – przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego (253) – ale jednego Boga w trzech Osobach: «Trójcę współistotną». Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: «Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury»”. Człowiek wiary nie wymyśla prawdy, lecz ją przyjmuje. Zastanawia się nad nią, podejmując wielowiekowe doświadczenie Kościoła, który wyjaśniał ją zawsze w świetle objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej Piekarskiej

2024-05-26 16:40

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

Adam Stano / Vatican News PL

Jak co roku, w ostatnią niedzielę maja, Kalwaryjskie Wzgórze w Piekarach Śląskich wypełniło się pielgrzymami. Mężczyźni i młodzieńcy przybyli do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, by zjednoczyć się na modlitwie pod hasłem „Jestem w Kościele”. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Kościół jest rodziną Bożą w świecie. Ty i ja, my wszyscy, na mocy chrztu udzielonego nam kiedyś, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, włączeni zostaliśmy w Chrystusa i w Kościół. Przychodzimy dziś, by Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za to włączenie dziękować” - mówił podczas homilii abp Polak, nawiązując do obchodzonej uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Prymas podkreślił również, jak ważne jest odpowiedzialne ojcostwo:„Odpowiedzialne za wypowiadane słowa, za podejmowane decyzje, za powierzonych sobie bliskich, (…), ale także za kształtowanie w sercach synów i córek prawdziwego Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję