Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Podziel się... krwią

W ostatnich tygodniach centra krwiodawstwa apelują w mediach o oddawanie krwi. W odniesieniu do niektórych grup brak krwi jest dramatyczny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeżeli zamierzamy dołączyć do liczącej setki tysięcy rzeszy honorowych krwiodawców, pierwszym krokiem powinno być zorientowanie się, gdzie można oddać krew. W Polsce są to wyłącznie placówki publicznej służby zdrowia. Głównymi punktami sieci są: Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA oraz ich oddziały i stacje terenowe. Uzupełnieniem sieci są punkty mobilne poboru krwi, tzw. krwiobusy, w których można oddać krew podczas akcji wyjazdowych. Najdogodniej położony dla nas punkt i godziny, w których jest czynny, znajdziemy na stronie internetowej: krwiodawcy.org/gdzie-mozna-oddac-krew . Na tej samej stronie jest także harmonogram akcji wyjazdowych, czyli wyszczególnione są daty i miejsca, do których docierają krwiobusy. Bywa, że stacjonują one w jednym miejscu przez kilka dni, czasem też akcje oddawania krwi w mobilnych punktach są włączane w program imprez plenerowych.

Reklama

Kandydat na krwiodawcę (18-65 lat) nie musi wcześniej konsultować się z lekarzem, błędne jest również przekonanie, że do oddania krwi trzeba się zgłosić na czczo. Przygotowanie do donacji krwi to przede wszystkim wybór dnia – takiego, w którym będziemy wypoczęci – oraz zjedzenie lekkostrawnego śniadania, które nie powinno zawierać tłustych produktów. Ważne jest picie płynów, najlepiej wody i soków – kawa i herbata nie są zalecane. Trzeba zrezygnować z picia alkoholu, przynajmniej od dnia poprzedzającego donację. Warto postawić też na luźne ubranie, które pozwoli na bezproblemowe odsłonięcie ramienia i zapewni komfort.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W rejestracji punktu krwiodawstwa konieczne jest okazanie dowodu tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL, a następnie wypełnienie ankiety o stanie zdrowia, m.in. odpowiedź na pytania dotyczące chorób przewlekłych, zażywanych leków oraz ostatnio przebytych infekcji. Kolejnym krokiem jest oznaczenie poziomu hemoglobiny oraz badanie przez lekarza, który kwalifikuje (bądź nie) daną osobę do oddania krwi. Niezakwalifikowanie kandydata może być tymczasowe, związane np. z infekcją, ze zbyt wysokim ciśnieniem, z przyjmowanymi lekami, niedawnym szczepieniem, zabiegiem przebytym w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub niektórymi badaniami. Krwi nie mogą oddać osoby leczące się na choroby nowotworowe, cukrzycę i inne.

Jednorazowo można oddać 450 ml krwi pełnej. Poza krwią pełną dawca może oddać także jej składniki, np. krwinki płytkowe, krwinki czerwone i osocze. Do pobierania krwi używany jest wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku, a sama procedura trwa ok. 10 min, w przypadku pobierania składników krwi natomiast – ok. 60 min. Po oddaniu krwi trzeba odpocząć, pozostając w punkcie pobrań przez ok. pół godziny. Trzeba też zadbać o nawodnienie i spożycie posiłku, by pomóc w regeneracji organizmu. Dawca otrzymuje w punkcie tzw. posiłek regeneracyjny o wartości 4,5 tys. kcal, zwykle w postaci czekolad. W tym dniu należy unikać większych wysiłków fizycznych. Krew można oddać maksymalnie sześć razy w roku, jeżeli chodzi o mężczyzn, i cztery razy, jeżeli chodzi o kobiety, z przynajmniej 8-tygodniową przerwą między pobraniami. Inne normy obowiązują w odniesieniu do składników krwi.

Każdy dawca może otrzymać zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, szkole lub na uczelni w dniu pobrania. Może także otrzymać dającą wiele uprawnień legitymację honorowego dawcy krwi, zwrot kosztu dojazdu do punktu krwiodawstwa oraz kopię wyników badań.

2023-12-05 13:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Caritas o oddawanie krwi dla ofiar wypadków

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

BOŻENA SZTAJNER

Caritas Polska apeluje podczas wakacji o dar serca dla chorych, a przede wszystkim dla ofiar wypadków. Niedobór krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa to problem powtarzający się każdego roku w okresie wakacji. Planowe operacje z powodu braków odpowiedniej grupy krwi w placówkach leczniczych bywają odwoływane - podkreśla w specjalnym komunikacie Caritas Polska.

W związku z "niskimi stanami krwi" Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie zwróciło się z gorącą prośbą do mieszkańców Warszawy i woj. mazowieckiego o jej oddawanie. "Powiedz o tym bliskim oraz znajomym, zachęć ich, aby również zgłosili się do nas i oddali krew. Możesz być pomocny oddając krew, a także promując honorowe krwiodawstwo” – apeluje Centrum.
CZYTAJ DALEJ

Czy katecheza ma jeszcze coś do zaoferowania młodym ludziom w czasach narastającej krytyki i odchodzenia od religii?

2026-06-11 20:45

[ TEMATY ]

katecheza

katechezy

UPJPII

Adobe Stock

Katecheza zgodnie z nauką Kościoła opiera się na trzech filarach: przekazie wiedzy, wychowaniu oraz wtajemniczeniu. Podstawowymi środowiskami katechetycznymi są: rodzina, parafia i szkoła. Katecheza w środowisku rodzinnym opiera się na wychowaniu do wiary. Parafia winna być miejscem troski o uświęcenie i pogłębienie życia sakramentalnego człowieka. Szkoła natomiast powinna pomagać uczniom w rozwoju ich człowieczeństwa, poprzez umożliwienie zdobywania wiedzy, pozwalającej na systematyczną i odpowiedzialną konfrontację z rzeczywistymi problemami życia.

Patrząc na problem przez pryzmat środowisk katechetycznych można wyodrębnić dwa pojęcia:
CZYTAJ DALEJ

Czy dziś obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2026-06-12 09:58

Adobe Stock

Dziś przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Czy z racji dzisiejszej uroczystości obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

„Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z „Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartą w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I - znosi “post piątkowy”) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II - nie znosi “postu piątkowego”)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję