Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Uczmy się miłości od dzieci

Bardzo się cieszę, że będziemy dziś wspólnie prosić świętych pastuszków o szczególną pomoc w tym wszystkim, z czym tu przychodzicie – przywitał dzieci kustosz sanktuarium, ks. kan. Marek Maciążek.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 40/2023, str. I

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Słowo Boże skierowane do dzieci przerodziło się w dialog z udziałem gromady pielgrzymów

Słowo Boże skierowane do dzieci przerodziło się w dialog z udziałem gromady pielgrzymów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bóg istnieje i jest w sercach wszystkich ludzi – między innymi te słowa stanowiły treść przewodnią V Archidiecezjalnej Pielgrzymki Dzieci do Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie, miejsca, w którym o Boże łaski za wstawiennictwem świętych pastuszków z Fatimy, Hiacynty i Franciszka Marto, proszą zarówno dzieci, jak i dorośli.

Dziecięcy gwar na skraju miasta

W dniu, w którym oczy i serca Polaków były zwrócone w kierunku wsi Markowa na Podkarpaciu, gdzie odbywała się uroczystość beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci – polskiej rodziny, która w marcu 1944 r., w wyniku donosu, została zamordowana przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom, ale również w dniu, w którym tysiące polskich rodzin świętowało w Częstochowie jubileusz 50-lecia Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi oazowego Ruchu Światło-Życie założonego przez ks. Franciszka Blachnickiego, w szczecińskim Sanktuarium Dzieci Fatimskich nie zabrakło pielgrzymujących corocznie w to miejsce dzieci. I tym razem przybyły tu ze swymi rodzicami, dziadkami, opiekunami, by od świętych pastuszków uczyć się wiary oraz pokory i wytrwałości w modlitwie, jednocześnie niosąc w sercach indywidualne intencje, które za wstawiennictwem świętych i przez Niepokalane Serce Maryi kierowały ku Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Dziękujemy Bogu za waszą obecność, za to, że tu przybyłyście! – witał dzieci z serdecznym uśmiechem kustosz sanktuarium, ks. kan. Marek Maciążek. – Bardzo się cieszę, że będziemy dziś wspólnie prosić świętych pastuszków o szczególną pomoc w tym wszystkim, z czym tu przychodzicie, co was trapi, z czym trudno wam sobie poradzić w codzienności waszego życia i życia waszych rodzin. Nasze spotkanie przebiegać będzie w tonie radosnych wypowiedzi Lucasa Maedy de Oliveira, 10-latka z Brazylii, cudem uzdrowionego za wstawiennictwem świętych pastuszków Franciszka i Hiacynty Marto, a który w 2018 r. gościł też w naszym sanktuarium. Wybraliśmy trzy jego bardzo ważne sentencje, byście mogły z nich zaczerpnąć, rozważać je, a także przekazywać innym dzieciom: „Bóg istnieje i jest w sercach wszystkich ludzi”, to pierwsze słowa, które młody Lucas wypowiedział tuż po uzdrowieniu; „Bóg dał mi drugie życie m.in. po to, bym mógł opowiadać o tym, że On nas kocha”, to słowa wypowiedziane przez niego podczas wizyty w Szczecinie. Trzeci przekaz to słowa Lucasa o tym, że pastuszkowie z Fatimy są mu bardzo bliscy.

Rozmowa z dziećmi

Mszy św. przewodniczył delegat metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi, ks. dr Andrzej Zaniewski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Szczecińskiej Kurii Metropolitalnej. Wygłosił on słowo Boże, szczególnie skierowane do dzieci, które w istocie przerodziło się w dialog z udziałem gromady pielgrzymów. Dzieci uczestniczyły w nim bez większego skrępowania, wykazując przy tym refleks, wiedzę oraz modlitewną ogładę.

Orędzie Matki Bożej w Fatimie przekazywane było światu za pośrednictwem małych dzieci. Tak ważne sprawy odnoszące się do losów współczesnego świata oraz nawrócenia ludzi, Maryja powierzała dzieciom, ich prosiła o nieustanną modlitwę przebłagalną do Boga. Ubogich pastuszków uczyniła krzewicielami swej matczynej misji ratowania ludzkich sumień, powierzając im niecodzienny oręż, jakim były modlitwa różańcowa i post. Za przykładem prostych dzieci, które doświadczyły objawień Matki Bożej w Fatimie ponad sto lat temu, dziś ku Maryi złożone ręce wznoszą dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie, pragnących przemieniać siebie, czyniąc swe życie doskonalszym w wymiarze duchowym oraz w geście nadziei błagających Boga o nawrócenie grzeszników.

Reklama

– Dorośli mają się stać jak dzieci, żeby zrozumieć sprawy Boże. To proste i jakże fascynujące, że mamy przyjmować wiarę tak, jak dzieci fatimskie – przytaczał w rozmowie z małymi pielgrzymami ks. Zaniewski. – Właśnie rozpoczął się rok szkolny, przytoczyłyście, ile jest w jego trakcie okazji do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Przesłanie dzisiejszej pielgrzymki wzywa nas wszystkich do niesienia tej pomocy, a także szukania ku temu okazji. To dla nas zadanie, byśmy byli tymi, którzy wprowadzają wkoło pokój, dobro, pomoc i miłość.

Okazuje się, że dzieci dobrze znają modlitwy do Maryi. Ksiądz Zaniewski zachęcał, by korzystały z nich tak często, jak to możliwe, nie tylko wtedy, gdy potrzebują Bożej pomocy, gdy im w życiu ciężko, ale również, a może nawet szczególnie wtedy, gdy jest Mu za co dziękować. Kapłan skierował do dzieci serdeczne podziękowanie za to, że w tak piękny, pogodny dzień zdecydowały się przybyć wraz z rodzicami i opiekunami do sanktuarium na os. Kasztanowym, że ofiarowały ten czas Bogu. Podkreślił, że postępowanie według przykładu pastuszków z Fatimy jest bardzo ważnym świadectwem dla otaczającego nas świata.

– W dzisiejszym świecie, kiedy ktoś mówi „może nie ma potrzeby chodzenia do kościoła”, wy idziecie. Kiedy skądinąd pada, że „nie ma potrzeby chodzenia na religię”, wy na nią uczęszczacie, a gdy z innej strony pada „nie ma potrzeby, by modlić się tak często”, odmawiacie modlitwy Zdrowaś Maryjo, Pod Twoją obronę. To jakby przedłużenie tego wszystkiego, co działo się i wypełniało serca pastuszków z Fatimy. Niech to jako przesłanie pozostanie w waszych umysłach i sercach. Zawierzcie to podczas Eucharystii. Niech towarzyszy wam postawa wdzięczności i ufności wobec Maryi, a także radosnej otwartości, by chronić się w jej błogosławiącym, matczynym objęciu – zachęcał dzieci podczas rozmowy z nimi ks. Zaniewski.

Reklama

Po Eucharystii kapłan udzielił dzieciom indywidualnego błogosławieństwa relikwiami świętych Franciszka i Hiacynty.

Za rok pielgrzymka w czerwcu!

Na uczestników pielgrzymki po Mszy czekały atrakcje. Była zabawa, śpiewy, był poczęstunek oraz prezenty dla maluchów i starszych dzieci.

Na zakończenie kustosz sanktuarium ks. Marek Maciążek zaprosił dzieci i ich rodziny na kolejną, szóstą pielgrzymkę w to miejsce, która od przyszłego roku odbywać się będzie wraz z dziękczynieniem za dar Pierwszej Komunii św. w czerwcu, w sobotę po uroczystości ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, czyli w dzień wspomnienia Niepokalanego Serca NMP. Już dziś zapraszamy na nią serdecznie!

2023-09-26 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Dzięga wspiera rolników protestujących w Szczecinie

[ TEMATY ]

rolnictwo

Szczecin

Bożena Sztajner

Sercem ogarniam i szczególnie pozdrawiam rolników z Zachodniopomorskiego, którzy od kilku tygodni prowadzą w Szczecinie swój rolniczy protest przeciwko wadliwej metodzie sprzedaży, a właściwie wyprzedaży polskiej ziemi ornej w ręce obcokrajowców - mówił abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, podczas specjalnych życzeń, które skierował m.in. do rolników na zakończenie Pasterki.
CZYTAJ DALEJ

Szokująca praktyka w Danii: urzędnicy odbierają dzieci rodzicom na podstawie testów psychologicznych

2024-11-29 21:51

[ TEMATY ]

Dania

Adobe Stock

Duński Instytut Praw Człowieka domaga się od tamtejszych gmin zaprzestania stosowania kontrowersyjnych testów psychologicznych, tzw. forældrekompetenceundersøgelse (FKU). Testy te, którym są poddawani rodzice przed narodzeniem ich dzieci, mają na celu diagnozowanie potencjalnych problemów w rodzinie i podjęcie możliwie szybkiej interwencji w przypadku nieprawidłowości.

W praktyce FKU są językowo i kulturowo niedopasowane do realiów, w jakich żyją grenlandzcy Inuici, co prowadzi – w przypadku niezdania testu – do odbierania im dzieci, w tym nawet kilkugodzinnych noworodków, jak świadczy o tym historia Keiry Alexandry Kronvold. W przypadku tej trzydziestoośmiolatki pochodzenia inuickiego urzędnicy 7 listopada wkroczyli na oddział położniczy szpitala w Thisted około dwóch godzin po porodzie, by zabrać jej córeczkę. Dziewczynka znalazła się w rodzinie zastępczej, a biologiczna matka może się z nią widywać jedynie dwie godziny w miesiącu. Innym przykładem jest kolejna Grenlandka, Qupalu Platou, dla której niezdany test oznaczał w 2017 r. rozłąkę z dwuletnimi bliźniakami, których następnie rozdzielono – jeden trafił do domu dziecka, a drugi do rodziny zastępczej; również i w tym przypadku przysługują jej dwie godziny na miesiąc z synkami. Według oficjalnego raportu taka sytuacja dotyczy 5,6% rodzin grenlandzkich w porównaniu z niecałym 1% Duńczyków pochodzenia nordyckiego.
CZYTAJ DALEJ

W Dąbrowie Górniczej dyskutowano o kryzysie w europejskim przemyśle stalowym

2024-11-30 10:20

[ TEMATY ]

Jadwiga Wiśniewska

Mat.prasowy

Kryzys w europejskim przemyśle energochłonnym przybiera na sile, a jego konsekwencje odczuwa w sposób szczególny przemysł stalowy, którego koncentracja w Polsce ma miejsce głównie w województwie śląskim. Dlatego też wychodząc naprzeciw postulatom zgłaszanym przez środowiska zrzeszające hutników, jak i związków zawodowych, Europoseł Jadwiga Wiśniewska z Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której w Parlamencie Europejskim należy Prawo i Sprawiedliwość, zorganizowała w Dąbrowie Górniczej konferencję poświęconą wyzwaniom, szansom i możliwym działaniom, jakie można podjąć w kontekście kryzysu w branży stalowej w Unii Europejskiej.

Zaproszenie do udziału w dyskusji przyjęli Mirosław Motyka, Prezes Zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, który podzielił się refleksją na temat wzywań i szans dla branży stalowej w Europie i Polsce, a także Andrzej Karol, Przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ "Solidarność", który poruszył niezwykle istotną kwestię zagrożeń, które wspomniany kryzys stawia przed rynkiem pracy, zwłaszcza w kontekście trudności, z jakimi mierzą się huty w województwie śląskim. Z kolei Europoseł Wiśniewska przybliżyła zgromadzonym sytuację branży stalowej w UE, wyjaśniając jednocześnie główne przyczyny kryzysu i możliwe sposoby wsparcia ze strony instytucji unijnych. Dyskusję moderował Robert Warwas Poseł na Sejm na RP. Tematyka konferencji poruszała więc niezwykle ważny społecznie temat. Przemysł stalowy to jeden z kluczowych sektorów krajowej gospodarki, a także istotne źródło zatrudnienia mieszkańców województwa śląskiego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję