Słowa „Maryjo pełna łaski, Pan z Tobą” były hasłem tegorocznego odpustu ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej, odbywającego się, jak zawsze, w bazylice Ojców Bernardynów. Odpust trwał od 8 do 12 września, a kaznodzieją przez kolejne dni świętowania był o. Flawian Bularz, bernardyn.
W kolejnych dniach modliły się poszczególne grupy i stany. 11 września br., w trzecim dniu odpustu ku czci Pani Rzeszowa, odbyła się pielgrzymka chorych i osób starszych, której przewodniczył bp Kazimierz Górny. W tym samym dniu na wspólnej modlitwie w bazylice spotkali się przedstawiciele grup duszpasterskich, ruchów i stowarzyszeń katolickich diecezji rzeszowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Centralne uroczystości obyły się 12 września br. w Ogrodach Bernardyńskich przy sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś homilię wygłosił abp Józef Michalik. W Eucharystii wzięli udział również abp Edward Nowak, bp Kazimierz Górny oraz kapłani diecezjalni i zakonni.
Reklama
W homilii abp Józef Michalik z Przemyśla nawiązał do bł. rodziny Ulmów z Markowej: – Ulmowie to rodzina wielodzietna, która otworzyła swój dom dla kolejnych ośmiorga biednych Żydów, żywili ich przez kilkanaście miesięcy, aż do śmierci… Polska dziś wymiera, bo w naszych rodzinach nie ma miejsca dla kolejnych dzieci. Znak to straszny, że wymiera miłość ofiarna, wierna i odważna, gotowa na wszystko. Tylko taka miłość jest prawdziwa i zwycięska i tylko taka miłość może być trwałym fundamentem zdrowego, godnego wychowania w prawdziwie chrześcijańskiej rodzinie. Tylko święte rodziny uratują Kościół i świat. Polskę stać na takie rodziny – podkreślił kaznodzieja.
Arcybiskup z Przemyśla zachęcał również: – Miejmy odwagę codziennie popierać dobro a przeciwstawiać się złu. Rzeszów i Podkarpacie to region najliczniejszych w Polsce sanktuariów maryjnych, to region czcicieli Maryi. Zaszczytem jest okazać odwagę, jak to niejednokrotnie ukazywali nasi rodacy w obronie wiary, krzyża i moralności w naszym życiu prywatnym i w naszym narodzie, bronić życia od chwili poczęcia, bronić czystości naszych dzieci i przestrzegać młodzież przed eksperymentowaniem alkoholem i nieczystością. Nabierzmy odwagi, aby we wszystkich wyborach, tych najbliższych, osobistych, codziennych i tych oficjalnych popierać ludzi moralnych i moralność promujących. Przestańmy się bać ludzi niemoralnych i krzykliwie, bezwstydnie promujących niemoralność, spryt życiowy i własne interesy. Przestańmy być tchórzami we własnej rodzinie, w miejscu pracy i Ojczyźnie. Na Polskę patrzy świat z ufnością i nadzieją, ale ważniejsze jest, że na Ojczyznę naszą patrzy Bóg i czuwa Patronka nasza i Królowa. Ona nie bała się nikogo i niczego. Wytrwała pod krzyżem, doprowadziła także apostołów do spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem, doprowadzi i nas do zwycięstwa nad słabością i grzechem.
Tradycyjnie w ostatnim dniu odpustu odbyła się pielgrzymka rodzin i służb mundurowych do najstarszego rzeszowskiego sanktuarium. Składane były deklaracje abstynencko-trzeźwościowe na okres jednego roku. Warto podkreślić, że w tym roku zobowiązanie podjęło ponad 500 osób.