Reklama

Niedziela Legnicka

Forum Ekonomiczne

Na terenie diecezji w dniach 5-7 września miało miejsce wydarzenie nazywane „Polskim Davos”. W stolicy Karkonoszy przez 3 dni odbywało się XXXII Forum Ekonomiczne z udziałem 5 tys. osób z całego świata.

2023-09-12 14:08

Niedziela legnicka 38/2023, str. V

[ TEMATY ]

Karpacz

Monika Poręba-Zadrożna

O nowych inicjatywach związanych z koleją poinformowano podczas konferencji prasowej

O nowych inicjatywach związanych z koleją poinformowano podczas konferencji prasowej

To najważniejsze i największe w tej części kontynentu spotkanie przedstawicieli rządu, samorządów, ludzi biznesu, nauki i sportu. Forum przebiegało pod hasłem: „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”.

Doceniony Dolny Śląsk

Wcześniej forum odbywało się w Krynicy, natomiast w 2020 r. wydarzenie z powodu pandemii COVID-19 przeniesiono do Karpacza, który stał się miejscem forum od 2021 r. W bieżącym roku przygotowano 540 debat o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów. – Dolny Śląsk jest w sercu Europy i to wydarzanie jest niezwykle istotne dla promocji regionu – podkreślał Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Współpraca

Podczas sesji podpisano m.in. polsko-czeskie memorandum poświęcone międzyregionalnej współpracy sportowej. Dzięki niemu już niebawem Dolny Śląsk i Kraj Liberecki będą mogły wspólnie ubiegać się o organizowanie imprez sportowych rangi mistrzowskiej. W myśl porozumienia, strona czeska planuje finansowe wsparcie rekonstrukcji skoczni narciarskich w Harrachovie z budżetu państwa. Województwo Dolnośląskie, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki oraz miasto Szklarska Poręba dołożą starań do modernizacji jakuszyckich tras biegowych. Tym samym sportowcy z Polski oraz Czech wspólnie będą mogli korzystać z infrastruktury Dolnośląskiego Centrum Sportu „na Polanie”, nowoczesnego ośrodka narciarstwa biegowego i biathlonu oraz skoczni narciarskich w Harrachovie.

Plany kolei

Forum było miejscem ogłoszenia decyzji o wznowieniu działalności linii kolejowych z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego oraz Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie. Polskie Linie Kolejowe SA przekażą oba odcinki samorządowi, za zgodą Ministerstwa Infrastruktury, nieodpłatnie, na okres 30 lat. Poinformowano o tym podczas konferencji prasowej zwołanej przez Andrzeja Kredkowskiego, radnego Sejmiku Wojewódzkiego.

Dla zdrowia

Nie zabrakło dyskusji o kondycji systemu ochrony zdrowia w Polsce. W panelu dotyczącym Krajowej Sieci Onkologicznej wzięła udział senator z Legnicy Dorota Czudowska, dyrektor Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej. – Poprawie zdrowia Polaków ma służyć tworzona sieć onkologiczna, która poprawi dostęp każdego pacjenta do leczenia, a także pomoże w lepszej organizacji naszej pracy, lepsze wykorzystanie kadr i racjonalizację wydatków – mówiła dr Czudowska. Dyskutowano także o wspomaganiu pracy onkologicznej przez sztuczną inteligencję.

Reklama

Z kolei w panelu: „Zdrowie Polaków. Współczesne problemy i nowoczesne propozycje rozwiązań”, prezydent Lubina Robert Raczyński mówił o budowanym w mieście Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Będzie to pierwszy i jedyny taki wysokospecjalistyczny ośrodek w regionie.

Na zakończenie forum wyrażano radość z owocnych spotkań, podjętych decyzji, czy przyznawanych tytułów i nagród podczas tegorocznej edycji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Karpaczu zakończyło się Forum Ekonomiczne

Niemal 200 paneli dyskusyjnych oraz seminariów poświęconych przede wszystkim tematyce gospodarczej, w których uczestniczyło około dwóch tysięcy osób z Polski i zagranicy, odbyło się podczas zakończonego w czwartek w Karpaczu (Dolnośląskie) Forum Ekonomicznego 2020.

W tym roku z powodu pandemii największa konferencja gospodarcza w Polsce została przeniesiona z Krynicy Zdroju do Karpacza. Impreza odbyła się w Hotelu Gołębiewski, a jej organizatorzy wprowadzili szereg obostrzeń wynikających z reżimu sanitarnego w związku z koronawirusem.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciel Anioł Stróż

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 26-27

[ TEMATY ]

anioł

Anioł Stróż

Karol Porwich/Niedziela

2 października obchodzimy w Kościele wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Zazwyczaj w liturgii upamiętnia się imiona świętych, ale Aniołowie Stróżowie są uosobieniem działania Bożej Opatrzności. Chociaż więc nie znamy ich z imienia, rola ich jest szczególna. W granicach świętych obcowania dane jest nam przeżywać więź z istotami, o których wiemy niewiele, ale których ślady obecności zapisane są w świadomości Kościoła, a także w doświadczeniu wierzących.

Czy aniołowie istnieją naprawdę, a jeśli tak, to kim są? Choć nasza wiara pełna jest odniesień do niebieskich duchów, do istot widzialnych i niewidzialnych, do ich działania i obecności, to często tak naprawdę nie wiemy, jak włączyć ich istnienie do naszej codzienności, by było owocne, realne i skuteczne, a przy tym by nie przesłaniało nam Boga.

CZYTAJ DALEJ

Marsz dla życia i rodziny

2023-10-02 17:12

Tomasz Lewandowski

We wrocławskim marszu wzięło udział wiele rodzin z dziećmi.

We wrocławskim marszu wzięło udział wiele rodzin z dziećmi.

Ulicami Wrocławia przeszedł II Marsz dla życia pod hasłem „Dzieci przyszłością Polski”.

Rozpoczął się od Mszy św. w Bazylice Garnizonowej, a następnie uczestnicy przeszli przez Rynek, ul. Wita Stwosza, ul. św. Jadwigi, aż na Ostrów Tumski przed wrocławską katedrę. Nie zabrakło transparentów pro-live, kolorowych balonów i haseł nawołujących m.in. do wspierania dużych rodzin.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję