Reklama

Niedziela Legnicka

Zdobywają podium życia

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” – to hasło dorocznej pielgrzymki osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół do Krzeszowa.

2023-09-12 14:08

Niedziela legnicka 38/2023, str. I

[ TEMATY ]

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Krzeszowska bazylika zapełniła się pielgrzymami

Krzeszowska bazylika zapełniła się pielgrzymami

W sobotę, 2 września, do Matki Bożej Łaskawej przybyło blisko 500 pielgrzymów z różnych stron diecezji. Były grupy parafialne oraz warsztaty terapii zajęciowej i nie zabrakło pielgrzymów indywidualnych. Caritas diecezji legnickiej zaprosiła na to spotkanie już po raz 24. Wśród pielgrzymów, obok osób niepełnosprawnych, byli także ich opiekunowie i przyjaciele, rodziny, wolontariusze oraz księża i siostry zakonne.

Modlitwa i integracja

Jak podkreśla ks. Marcin Uryga z legnickiej Caritas, pielgrzymka jest okazją do wspólnej modlitwy, ale też integracji. – Ważne jest to, że stwarzamy okazję, aby osoby niepełnosprawne wyszły ze swoich domów, poznały nowych ludzi, podzieliły się swoimi doświadczeniami – powiedział.

Potwierdzają to sami niepełnosprawni, którzy każdego roku tłumnie przybywają na swoje święto. To okazja do zawarcia nowych znajomości, pokazania innym swoich talentów, podzielenia się swoimi pomysłami.

Konferencja i koncert

Konferencję wygłosił ks. Tomasz Ślazyk. – Mamy okazję, aby przy Maryi powiedzieć Bogu o naszych problemach, ale też podziękować za siłę do przezwyciężania różnych trudności, barier, doświadczeń. To okazja, byśmy zaczęli dostrzegać w życiu to, co dobre, a nie tylko koncentrować się na brakach – powiedział.

Był też czas na koncert organowy. Za instrumentem zasiadł Paweł Szott – absolwent i student Akademii Muzycznej w Poznaniu. W repertuarze znalazły się utwory m.in. Bacha, Mendelsona i Ogińskiego.

Osiągać rekordy

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. W homilii mówił m.in. o umiejętności zdobywania rekordów, pierwszego miejsca na podium życia. – Ważne jest, byśmy w życiu stawali się rekordzistami, zwłaszcza w dostrzeganiu potrzeb innych ludzi i szli im z pomocą – mówił. Podkreślił, że to spotkanie jest też okazją do wdzięcznej modlitwy za wszystkich, którzy wspierają potrzebujących, którzy wykazują pomysłowość w niesieniu im pomocy. – Niech wezwanie pielgrzymki odbije się echem w naszych sercach. Niech miłość będzie siłą, która nas przynagla do tego, byśmy czynili to, co mówi nam Jezus – dodał. Msza św. zakończyła się odmówieniem aktu oddania się Matce Bożej Łaskawej.

Reklama

Bycie twórczym

Jedną z osób, która udowadnia, że niepełnosprawność nie ogranicza w spełnianiu marzeń jest Magdalena Burniak. To mieszkanka Włodzic Wielkich, urodzona z Zespołem Downa. W tym roku, dzięki przyjaciołom i ludziom dobrej woli, ukazał się tomik jej wierszy pt. Natchnienie. Wiersze ocalone. Jak sama twierdzi, w znoszeniu różnych dolegliwości pomaga jej wiara, przyjaźń i spotkania z ludźmi. To właśnie o tym są jej wiersze.

Po posiłku niepełnosprawni aktorzy z warsztatów terapii zajęciowej z Lwówka Śląskiego, przedstawili sztukę teatralną pt. O stokrotce, która pytała w reżyserii Magdaleny Dąbrowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orędownik na drogach wiary

Niedziela legnicka 14/2023, str. V

[ TEMATY ]

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Spotkanie rzemiosła stało się tradycją dnia św. Józefa

Spotkanie rzemiosła stało się tradycją dnia św. Józefa

W liturgiczne wspomnienie św. Józefa w sanktuarium krzeszowskim odbyła się pielgrzymka rzemieślników Dolnego Śląska, Bractwa św. Józefa oraz wszystkich noszących imię św. Józefa.

Doroczne, 6. już spotkanie rzemieślników rozpoczęło się od zwiedzania pocysterskiego opactwa. Następnie w południe w kościele brackim odprawiona została Msza św. Przewodniczył jej ogólnopolski duszpasterz rzemieślników ks. Krzysztof Rusiecki z Sandomierza. Homilię wygłosił proboszcz wrocławskiej katedry ks. Paweł Cembrowicz. Obecny był także kustosz krzeszowski ks. Marian Kopko, księża, którym patronuje św. Józef oraz przedstawiciele Kapituły Krzeszowskiej oraz inni kapłani. W uroczystości wzięli udział rzemieślnicy z prezesem Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniewem Ładzińskim, Bractwo św. Józefa, młodzież szkół cechowych z pocztami sztandarowymi oraz pielgrzymi i zaproszeni goście, z minister Marzeną Machałek. – Ta świątynia jest wyjątkowa. Dedykowana w całości św. Józefowi, mężowi Maryi i opiekunowi Jezusa. Wielkim skarbem jest cykl malowideł ściennych ukazujących radości i smutki św. Józefa – podkreśla Rafał Bijak z Fundacji Europejska Perła Baroku. To właśnie do tego cyklu fresków autorstwa Michała Willmanna odniósł się w homilii ks. Paweł Cembrowicz. Łącząc kolejno radości i smutki św. Józefa, związane z jego powołaniem i rolą w historii zbawienia, podkreślał przesłanie Jego postaw, które są ważne i aktualne w dzisiejszych czasach. Zwrócił uwagę m.in. na to, że dla Kościoła i dla każdego wierzącego jest orędownikiem w osobistym pielgrzymowaniu na drogach wiary, które wyznacza każdemu i każdej z nas sam Bóg. W sposób szczególny wiarę i postawę św. Józefa głoszą świadectwem swojego życia członkowie Bractwa św. Józefa, których nie mogło zabraknąć. Przybyli nie tylko z naszej diecezji, ale także z diecezji świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Premier: wzywam wszystkich rodaków do obrony dobrego imienia Jana Pawła II

2023-10-02 09:04

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

św. Jan Paweł II

ks. Łukasz Romańczuk

Obraz św. Jana Pawła II w kościele w Szewcach

Obraz św. Jana Pawła II w kościele w Szewcach

Dzisiaj mamy do czynienia z drugim zamachem na Jana Pawła II, zamachem na jego dziedzictwo, na jego miłość do Polski; dlatego wzywam wszystkich rodaków do obrony dobrego imienia naszego wielkiego rodaka - powiedział w poniedziałek w Wadowicach premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił na konferencji prasowej w Wadowicach (woj. małopolskie), że nasz wielki rodak, papież Jan Paweł II był nie tylko największym z Polaków, ale był także jedną z najwybitniejszych postaci w historii świata.

CZYTAJ DALEJ

Ekstremalna Droga Różańcowa

2023-10-02 22:45

[ TEMATY ]

różaniec

franciszkanie

Zielona Góra

Wschowa

sanktuarium Wschowa

Ekstremalna

Karol Porwich/Niedziela

Stowarzyszenie Katolicka Wschowa zaprasza na Ekstremalną Drogę Różańcową. Podczas około 25-kilometrowej pielgrzymki uczestnicy będą odmawiali cztery części Różańca, prosząc, aby Polska była wierna woli Pana Boga.

Pielgrzymi będą też modlić się o jedność i zgodę w naszym narodzie. Każdy może w sercu dołączyć również osobiste intencje. – W zeszłym roku w takiej formie modlitwy wzięło udział około sześćdziesięciu osób – wyjaśnia Maciej Aleksandrowicz, jeden z pomysłodawców. W tym roku EDR odbędzie się po raz drugi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję