Reklama

Niedziela Legnicka

Pielgrzymka lubomierskich katechetów

Lubomierski proboszcz, ks. Andrzej Łuczyński, zaprosił swoich katechetów na kończący wakacje parafialny dzień skupienia i pielgrzymkę śladami sanktuariów maryjnych.

2023-09-05 14:53

Niedziela legnicka 37/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Wambierzyce

Artur Grabowski

Na dróżkach wambierzyckiej Kalwarii

Na dróżkach wambierzyckiej Kalwarii

Lubomierz ma chyba szczęście do katechetów. Zespół ten: Izabela Piątek, Wioleta Rotkiewicz, Agata Nuckowska i Artur Grabowski, to grupa ludzi którzy mocno angażują się w życie szkoły i parafii. Jak mówi ksiądz proboszcz: – Zawsze można liczyć na pomoc, wsparcie i dobrą radę w różnych parafialnych sprawach. Jednak, aby tak było nadal, ważna jest integracja zespołu katechetycznego i wspólne pielgrzymowanie do różnych, uświęconych Bożym działaniem miejsc.

Wambierzyce

Katechetyczne, parafialne pielgrzymowanie rozpoczęło się w Wambierzycach – sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej. Zainaugurowała je Msza św. w bazylice mniejszej, podczas której każdy ofiarował Maryi lubomierskich uczniów, wychowanków i grono pedagogiczne Zespołu Szkół, a także inne osobiste intencje. Po Eucharystii był czas na chwilę osobistej modlitwy, zwiedzenie sanktuarium, i spacer szlakiem otaczających nawę bazylik kaplic. Potem przy wspólnym stole, była okazja do wymiany spostrzeżeń i rozmów, którym towarzyszył smaczny posiłek. Być w Wambierzycach, a nie iść na Kalwarię, to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża. Nieodzownym punktem lubomierskiej peregrynacji było przejście dróżkami Męki Pańskiej na wambierzyckiej Kalwarii i odprawienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej, a następnie – w kapliczce poświęconej Matce Bożej Bolesnej – odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia. Po tym duchowym posiłku była także okazja, by odwiedzić także miejscową szopkę ruchomą, która od drugiej połowy XIX wieku niezmiennie zachwyca swoim kunsztem i szczegółami.

Bardo Śląskie

Kolejnym przystankiem na pielgrzymim szlaku było Bardo Śląskie z sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary. W tym uświęconym miejscu, był czas na osobistą modlitwę przed łaskami słynącą figurą Matki Bożej. Po nawiedzeniu bazyliki, lubomierscy katecheci wraz ze swoim proboszczem skierowali się do Muzeum Klasztornego, mieszczącego się w klasztorze O. Redemptorystów. Z satysfakcją przyglądali się eksponatom – dziełom religijnego malarstwa i rzeźby, a także zabytkowym paramentom liturgicznym: bogato zdobionym ornatom, kapom, a także kielichom, monstrancjom i relikwiarzom, które redemptoryści tak pięknie zachowali dla przyszłych pokoleń. Była to też okazja do rozmów z kilkoma zakonnikami, których można było napotkać przemierzając klasztorne korytarze.

W nowy rok katechetyczny

Ta duchowa podróż to znakomite przygotowanie do nadchodzącego roku szkolnego, by z wiarą i nadzieją przekazywać młodym ludziom prawdę o miłości Boga, która objawiła się w całej pełni w Jezusie Chrystusie. Tej atmosfery bliskości Boga nie zmąciła nawet gwałtowna burza, która przywitała katechetów i księdza proboszcza błyskawicami u bram Lubomierza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wambierzyce. Festiwal Młodych - Light for life 2022 [zapowiedź]

[ TEMATY ]

Wambierzyce

life for light

mlodzież

materiały organizatorów

Light for Life 2022

Light for Life 2022

W sobotę, 17 września 2022 r. w Wambierzycach, odbędzie się, już w tradycyjnej formie, kolejna edycja Festiwalu Light for Life.

W tym roku hasłem przewodnim są słowa Pana Jezusa „Pokój Wam”. Słowa te poprowadzą nas przez doświadczenie pokoju międzyludzkiego, ale też, co ważne poprzez walkę o pokój wewnętrzny człowieka, taki „którego świat dać nie może”. Pomogą nam w tym: wspólna modlitwa, spowiedź, kreatywne konferencje świetnych prelegentów, sakrament pokuty, Eucharystia i wspólnota młodych ludzi. Podczas Festiwalu zagrają dla nas Muode Koty i Owca.

CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie otrzymali kościoły tytularne

2023-09-30 11:58

[ TEMATY ]

kardynał Ryś

Konferencja Episkopatu Polski

Podczas dzisiejszego konsystorza Ojciec Święty przydzielił poszczególnym nowym kardynałom ich kościoły tytularne. W ten sposób każdy z nich stał się rzymskim prezbiterem lub diakonem, członkiem Świętego Kościoła Rzymskiego.

Kard. Robert Francis Prevost OSA otrzymał diakonię Santa Monica

CZYTAJ DALEJ

Kety: klaryski od Wieczystej Adoracji wybrały władze na nową kadencję

2023-10-02 20:16

[ TEMATY ]

klaryski

diecezja.bielsko.pl

W kęckiej wspólnocie klarysek od Wieczystej Adoracji 2 października r. odbyły się elekcje. Mniszki wybrały swą ksienię (przełożoną) i zarząd na nową kadencję.

W obecności delegata biskupiego o. Ezdrasza Biesoka OFM i skrutatorów ks. Czesława Chrząszcza oraz kapelana ks. Józefa Lacha SCJ wybranymi zostały: s. M. Goretti Witos – ksieni, s. M. Franciszka Hajduk – wikaria i I radna, s. M. Maksymiliana Stachura – II radna, s. M. Laura Żyrek – III radna i s. M. Kamila Grabowska – IV radna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję