Reklama

Niedziela Legnicka

Non Stop Bosko 2023, czyli „Nie jesteś sam”

W dniach 25-28 sierpnia, po raz kolejny młodzież salezjańska spotkała się na pożegnaniu wakacji. Miejscem spotkana była parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych, gdzie duszpasterzami są księża salezjanie.

2023-09-05 14:53

Niedziela legnicka 37/2023, str. IV

[ TEMATY ]

salezjanie

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Tradycją spotkania jest robienie zdjęć „w ramce”

Tradycją spotkania jest robienie zdjęć „w ramce”

Te doroczne spotkania odbywają się pod nazwą „Non stop Bosko”. To nawiązanie do założyciela zgromadzenia o. Jana Bosko, który nazywany był także „ojcem i nauczycielem młodzieży”.

Wypracowany przez niego system wychowawczy, realizowany jest do dzisiaj, a opiera się na wierze, miłości, wzajemnym szacunku. Według tej metody wychowawca ma być dla wychowanka przyjacielem. W trudnych czasach don Bosco zakładał oratoria, w których chłopcy mogli się uczyć, zdobywać zawód, gdzie mogli coś zjeść i bawić się, gdzie mogli czuć się jak w domu.

We wspólnocie

Tym razem hasłem spotkania były słowa: „You are not alone” (nie jesteś sam). Do Szklar przybyło blisko 300 osób z różnych stron Polski, głównie z terenu inspektorii wrocławskiej. To młodzież ucząca się w szkołach salezjańskich, lub pochodząca z parafii salezjańskich. Byli także księża, klerycy i siostry salezjanki. Nad wszystkim czuwał inspektor z Wrocławia, ks. Bartłomiej Polański.

– Nie jesteś sam, bo jesteś we wspólnocie. Nie jesteś sam, ponieważ obok masz zawsze kogoś. Nie jesteś sam, bo z tobą zawsze jest Bóg. Nie jesteś tylko dla siebie, jesteś także dla innych – wyjaśniał hasło tegorocznego spotkania, główny organizator ks. Mikołaj Wyczałek, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży. – To także podziękowanie dla wszystkich, którzy w czasie wakacji, jako wolontariusze, angażowali się w różne inicjatywy salezjańskie – dodał.

Z uśmiechem

W bogatym programie spotkania, zaplanowane zostały koncerty, spotkania formacyjne, warsztaty. Był też czas na modlitwę, adorację i Eucharystię. To był czas doświadczania salezjańskiej radości i entuzjazmu wiary, czas nabierania sił na nadchodzący rok szkolny i formacyjny.

Podczas spotkań salezjańskich nie brakuje uśmiechów i wspaniałej, radosnej atmosfery. Ważną rolę odgrywa muzyka w różnej postaci. Na scenie wystąpili m.in.: raper Heres i Wyrwani z niewoli, zespół Projekt Przebudzenie, Rozśpiewane Pastuszki, Niezdecydowani. Był także koncert orkiestry oraz jam session. Skoro była muzyka, nie mogło też zabraknąć tańca.

Reklama

Rozmowy i spotkania

Na licznych panelach dyskusyjnych, poruszane były takie tematy jak: system prewencyjny w domu, jak osiągnąć finansową stabilizację i dobrze zarządzać pieniędzmi, osobowość a relacje, o samotności w relacjach, czy można spotkać Boga na TikToku. Wśród bogatej oferty warsztatów były m.in. zajęcia fotograficzne, z jazdy konnej, nauka kuglarstwa, strzelanie z łuku, gry planszowe.

Zagnij biskupa

W niedzielę, 27 sierpnia, z uczestnikami spotkał się biskup pomocniczy legnicki Piotr Wawrzynek, który odpowiadał na pytania młodzieży. Na spotkaniu zatytułowanym Zagnij biskupa, były zadawane pytania z humorem, dotyczące jego młodości, zainteresowań i pasji. Były też całkiem poważne, dotyczące życia wiary, małżeństwa, kapłaństwa. Przed południem w kościele parafialnym biskup Piotr przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie.

Także dla mieszkańców

Niedzielny wieczór przebiegał w klimacie festynowym. Odbył się koncert Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Orkiestry Dętej oraz Projektu Przebudzenie. Podczas spotkania nie zabrakło czasu na integrację z rodzinami i mieszkańcami Szklar. Warto tu podkreślić wielką gościnność. Duża część młodzieży nocowała w domach, gdzie była goszczona przez parafian. Było też przygotowane pole namiotowe, tuż przy kościele. Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych. Dla dzieci były przygotowane atrakcje, m.in. dmuchany zamek, robienie baniek mydlanych, czy możliwość obserwowania królików. Każdy z maluchów znalazł coś dla siebie.

Finał

Spotkanie Non Stop Bosko zakończyło się w poniedziałek. – Pewnie większość już czeka na kolejne spotkanie rodziny salezjańskiej, bo to ona pomaga faktycznie poczuć, że nie jesteśmy sami i tworzymy bardzo dużą, i wspaniałą wspólnotę – podsumowali uczestnicy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do salezjanów: wychowujcie na miarę kryzysu i nie bójcie się ryzykownych decyzji

[ TEMATY ]

salezjanie

Franciszek

Turin For Young - 2015 /FACEBOOK.PL

O swoich związkach z salezjanami oraz wyzwaniach stojących przed duchowymi synami i córkami św. Jana Bosko mówił Franciszek w improwizowanym przemówieniu w bazylice Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Turynie. Papież spotkał się z Rodziną Salezjańską z okazji 200. rocznicy urodzin ich założyciela św. Jana Bosko, która przypada 16 sierpnia 2015 r.

Ojciec Święty przypomniał, że obecnego przełożonego generalnego salezjanów ks. Ángela Fernándeza Artime poznał już w Argentynie i kiedy został on przełożonym, wpadł on w zasadzkę przygotowaną przez Ducha Świętego. Zaznaczył, że jego rodzina była bardzo związana z Towarzystwem Salezjańskim. Jego ojciec był zamiłowanym piłkarzem w klubie założonym przez salezjanina, zaś salezjański misjonarz kierował jego pierwszymi krokami na drodze powołania zakonnego. Wyznał, że jego mama po piątym porodzie była sparaliżowana a on został posłany do Kolegium Salezjańskiego, gdzie nauczył się kochać Matę Bożą. "Salezjanie uformowali moją uczuciowość, to charyzmat księdza Bosko: miłością sprawiał dojrzewanie chłopców" - podkreślił papież i dodał, że było to możliwe, bo św. Jan Bosko miał dobrą i silną matką.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: pięciu kardynałów prosi Ojca Świętego o wyjaśnienie wątpliwości

2023-10-02 11:29

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

O wyjaśnienie zgłaszanych wcześniej wątpliwości (dubia) dotyczycących nauczania Kościoła w związku z głosami, jakie pojawiły się w dyskusji procesu synodalnego poprosiło papieża pięciu członków Kolegium Kardynalskiego: kardynałowie Walter Brandmüller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval Íñiguez, Robert Sarah oraz Joseph Zen Ze-kiun.

Sygnatariusze petycji wyrażają zaniepokojenie „widząc, że są pasterze, którzy wątpią w zdolność Ewangelii do przemiany ludzkich serc i ostatecznie proponują im, nie zdrową doktrynę, lecz nauki «według własnych pożądań» (por. 2 Tm 4, 3). Dodają, że niepokoi ich również, że ludzie nie rozumieją, iż Boże miłosierdzie nie polega na ukrywaniu naszych grzechów, ale jest o wiele większe, ponieważ pozwala nam odpowiedzieć na Jego miłość poprzez przestrzeganie Jego przykazań, to znaczy nawrócić się i uwierzyć w Ewangelię (por. Mk 1, 15).

CZYTAJ DALEJ

Pamięć dla przyszłych pokoleń

2023-10-02 15:06

Renata Czerwińska

Uchwałą sejmu 2 października obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję