Reklama

Niedziela Legnicka

Dzień skupienia katechetów

W sobotę 26 sierpnia, tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, odbył się doroczny dzień skupienia katechetów diecezji legnickiej.

2023-09-05 14:53

Niedziela legnicka 37/2023, str. I

[ TEMATY ]

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Biskup legnicki podczas modlitwy z katechetami w Krzeszowie

Biskup legnicki podczas modlitwy z katechetami w Krzeszowie

Do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przybyło kilkuset katechetów świeckich i duchownych, aby zawierzyć Matce Bożej nowy rok szkolny. Spotkanie rozpoczęło się w bazylice od adoracji Najświętszego Sakramentu.

Konferencja

Po adoracji, konferencję pt. „Wychowanie do uczestnictwa w Eucharystii”, wygłosił ks. dr hab. Dominik Ostrowski z Wrocławia. – Katecheza ma prowadzić do liturgii, a liturgia domaga się katechezy. Musi zatem istnieć takie współdziałanie w dziele katechezy – podkreślił ks. profesor.

Zaznaczył też, że nauczyciel czy katecheta na pierwszym miejscu sam powinien dbać o swoje życie wiary, a potem wprowadzać w wiarę innych. Staje się wtedy nie tylko nauczycielem, ale świadkiem, a to ma ogromne znaczenie w relacji do uczniów i wprowadzaniu ich w liturgię, w jej rozumienie.

Koncert

Przed rozpoczęciem Eucharystii, uczestnicy dnia skupienia wysłuchali koncertu organowego, w wykonaniu Julii Kubackiej, absolwentki Szkoły Muzycznej w Toruniu, studentki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Gesty i życie

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. W homilii, nawiązując do znaków, jakie czynimy przed wysłuchaniem Ewangelii, znak krzyża na czole, ustach i sercu, zaznaczył, że gesty te mają nam przypominać, że wiara ma przenikać nasze myśli, że mamy być gotowi do głoszenia, do dzielenia się wiarą i wreszcie, to głoszenie ma być przepełnione ogniem, Bożym płomieniem.

– Świat jest pełen różnych misjonarzy. Co by się stało, gdybyśmy utracili ducha, przespali nasze powołanie, nasz zapał misyjny głoszenia Ewangelii? Pewnie inni zajęliby nasze miejsce. Z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy zatem walkę przeciw pierwiastkom duchowym zła, jak mawiał św. Paweł – zauważył.

Odnosząc się do czekających zadań w nowym roku szkolnym, powiedział: – Katecheta ma stawać się źródłem dźwięku dobrej nowiny. Katechizowanie to przekazywanie dobrze uzasadnionych, dobrze wyjaśnionych nauk o Jezusie Chrystusie. To przyjęcie nauki, które ma zaowocować wiarą. Życzę wam zatem, aby wasze głoszenie nauki Chrystusa i Kościoła odbiło się echem w postaci wejścia na drogę wiary waszych uczniów, ich chrześcijańskiego życia – zakończył.

Reklama

Misja

Po Mszy św. przedstawiciele zgromadzonych, odmówili akt ofiarowania się katechetów Matce Bożej. Na zakończenie bp Andrzej oraz dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Jarosław Kowalczyk podziękowali siedmiorgu katechetom, którzy przeszli na emeryturę. Wręczyli także 11 misji kanonicznych katechetom, którzy w tym roku szkolnym rozpoczną swoją pracę w szkołach.

Podczas spotkania można było nabyć podręczniki oraz pomoce dydaktyczne oferowane przez różne wydawnictwa. Dzień skupienia zakończył się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynał Joachim Meisner na odpuście krzeszowskim

[ TEMATY ]

odpust

sanktuarium

Krzeszów

Waldemar Wesołowski

Blisko 6 tysięcy pielgrzymów przybyło na doroczny odpust ku czci Wniebowzięcia NMP do krzeszowskiego sanktuarium maryjnego. Uroczystości przewodniczył kard. Joachim Meisner, emerytowany arcybiskup Kolonii.

CZYTAJ DALEJ

I LO w Rzeszowie chce być szkołą bez ocen; już zaczęły się zmiany

2023-10-02 07:10

[ TEMATY ]

szkoła

Adobe Stock

Chcemy, żeby młodzi ludzie uczyli się dla siebie, a nie wychodzili z założenia: przychodzę do szkoły, więc ty nauczycielu mnie ucz – powiedział PAP Piotr Wanat, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Szkoła przymierza się do rezygnacji z ocen, a zmiany zaczęły się od języka francuskiego.

I LO przy ulicy 3 Maja to najstarsze liceum w Rzeszowie. Dyrektorem od 2015 roku jest Piotr Wanat, uczy historii w klasie biologiczno-chemicznej. Postanowił, że szkoła zmieni podejście do nauki, ocen i uczniów, a przynajmniej spróbuje, ponieważ uważa, że szkoła musi podążać za wymaganiami współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec z orędziami Maryi

2023-10-02 20:00

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Czasy objawienia publicznego zakończyły się z chwilą śmierci ostatniego z apostołów, św. Jana, około 100 roku. Jednak dobry Bóg zatroskany o swoje dzieci, znając naszą kondycję, nadal posyła do nas swoją Matkę, abyśmy – często tak głusi i za mknięci na Jego głos – otworzyli Mu serca.

Spotka nia z Panią z nieba są formą nowej ewangelizacji mającą niezwykłą siłę oddziaływania szczególnie na ludzi, którzy z pokorą prostaczków są goto wi przyjąć wezwania najlepszej Matki. Przychodzi Ona na ziemię, aby nas ratować. Dzieli z nami ból Serca ranionego przez wielu. Płacze nad grzeszni kami. Boleje z powodu tych, którzy idą na wiecz ną zagładę, gotując sobie, a także ziemi straszli wy los. Kataklizmy i wojny są bowiem gorzkim następstwem nieposłuszeństwa Bogu. Matka przy chodzi do nas nie tylko po to, by przestrzec przed skutkami naszych grzechów, ale także by wskazać nam skuteczne lekarstwo. Dlatego wzywa do skru chy, pokuty, modlitwy i przemiany życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję