Reklama

Niedziela Legnicka

Szokująco wielka sztuka

Aby osadzić świecę w ogromnym lichtarzach przed ołtarzem głównym bazyliki w Krzeszowie, trzeba wejść na drabinę. – A i tak trudno dosięgnąć ich górnych części – mówi Rafał Bijak z obsługi bazyliki.

Niedziela legnicka 36/2023, str. V

[ TEMATY ]

Krzeszów

Marek Perzyński

Gigantyczne świeczniki z bazyliki kolegiackiej w Krzeszowie na wystawie Szaleństwo rokoka

Gigantyczne świeczniki z bazyliki kolegiackiej w Krzeszowie na wystawie Szaleństwo rokoka

Oba lichtarze można zobaczyć właśnie we Wrocławiu na wystawie Szaleństwo rokoka! Tu dopiero widać, jak są duże. W Krzeszowie, w bazylice, giną przy ołtarzu głównym, co daje wyobrażenie o tym, jak jest wielki.

W muzeum

Szaleństwo rokoka! to prezent jakie Muzeum Narodowe we Wrocławiu sprawiło sobie z okazji 75-lecia. To pierwsze podejście do tego tematu w dziejach muzealnictwa wrocławskiego. „Celem wystawy jest pokazanie do tej pory niedostrzegalnego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu, demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku od lat 30. po schyłek XVIII w. oraz przypomnienie ponownej fascynacji w XIX w. i początków naszego stulecia, a wreszcie szukanie odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych?” – piszą organizatorzy.

Eksponaty

Pokazano ponad pół tysiąca eksponatów, m.in. obrazy, rzeźby, meble, oryginalne ubiory, porcelanę, kamionkę bolesławiecką, szkło, grafiki, a nawet całe wyposażenie kaplicy z prywatnego pałacu w Konarach. Z Krzeszowa, z bazyliki, wypożyczono oprócz obu wielkich lichtarzy dwa ogromne anioły-kropielnice, obraz ołtarzowy, cztery rzeźby ołtarzowe, monstrancję i relikwiarze. Z sąsiadującego z bazyliką kościoła św. Józefa wypożyczono zaś nastawę ołtarza bocznego. Wkład w sukces wystawy mają też krzeszowskie siostry benedyktynki, które udostępniły rysunek przedstawiający św. Annę.

Rokoko

Sacrum budzi ogromne zainteresowanie zwiedzających, choć poświęcono mu tylko dwie sale, co nie powinno dziwić, gdyż rokoko kojarzy się głównie z dekoracyjną sztuką dworską. Rozwinęło się we Francji i przeniknęło na bodaj na wszystkie dwory. Na Dolnym Śląsku rzecznikiem nowego stylu był protestancki król Prus Fryderyk II. Zdobył ten region w wyniku militarnego podboju, w wyniku czego utracili go austriaccy Habsburgowie. Dla katolików była to tragedia. Klasztory obłożone zostały tak dużymi podatkami, że zatrzymało to ich rozwój.

Reklama

Związki Śląska z monarchią Habsburgów, którzy rządzili imperium tak rozległym, że – jak mówiono – nie zachodzi nad nim nigdy słońce, a następnie z Prusami Fryderyka II hołdującemu francuszczyźnie, spowodowały, że tutejsze pałace, zamki, kościoły i domy bogatych mieszczan, zapełniły się rokokowymi dziełami najwyższych lotów. Zachowała się niewielka część tego dziedzictwa, gdyż po II wojnie światowej wiele pałaców obróciło się w ruinę. To, co dało się uratować z wyposażenia, przechowuje m.in. wrocławskie Muzeum Narodowe. Bez tego organizacja tak reprezentatywnej wystawy o rokoku, jaką możemy oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł obok Hali Stulecia, byłaby niemożliwa.

Wystawa czynna będzie do 14 stycznia 2024 r.

2023-08-29 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepełnosprawni w drodze do Krzeszowa

[ TEMATY ]

pielgrzymka

niepełnosprawni

Krzeszów

Monika Łukaszów

IX Piesza Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych w drodze do Krzeszowie. Przed oblicze Matki Bożej Łaskawej pielgrzymuje blisko 50 osób, m.in. z Jawora, Legnicy, Lubina i Chocianowa.

Wyruszyli w środę 31 sierpnia z legnickiej parafii Matki Boskiej Częstochowskiej. Błogosławieństwa na pielgrzymkowy trud udzielił uczestnikom ks. Tomasz Filipek, duszpasterz osób niepełnosprawnych, który wraz z pątnikami wyruszył na pielgrzymi szlak. Przez 4 dni niepełnosprawni fizycznie, intelektualnie i osoby na wózkach inwalidzkich wraz ze swoimi opiekunami i wolontariuszami do pokonania mają ponad 60 km.

CZYTAJ DALEJ

I LO w Rzeszowie chce być szkołą bez ocen; już zaczęły się zmiany

2023-10-02 07:10

[ TEMATY ]

szkoła

Adobe Stock

Chcemy, żeby młodzi ludzie uczyli się dla siebie, a nie wychodzili z założenia: przychodzę do szkoły, więc ty nauczycielu mnie ucz – powiedział PAP Piotr Wanat, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Szkoła przymierza się do rezygnacji z ocen, a zmiany zaczęły się od języka francuskiego.

I LO przy ulicy 3 Maja to najstarsze liceum w Rzeszowie. Dyrektorem od 2015 roku jest Piotr Wanat, uczy historii w klasie biologiczno-chemicznej. Postanowił, że szkoła zmieni podejście do nauki, ocen i uczniów, a przynajmniej spróbuje, ponieważ uważa, że szkoła musi podążać za wymaganiami współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec z orędziami Maryi

2023-10-02 20:00

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Czasy objawienia publicznego zakończyły się z chwilą śmierci ostatniego z apostołów, św. Jana, około 100 roku. Jednak dobry Bóg zatroskany o swoje dzieci, znając naszą kondycję, nadal posyła do nas swoją Matkę, abyśmy – często tak głusi i za mknięci na Jego głos – otworzyli Mu serca.

Spotka nia z Panią z nieba są formą nowej ewangelizacji mającą niezwykłą siłę oddziaływania szczególnie na ludzi, którzy z pokorą prostaczków są goto wi przyjąć wezwania najlepszej Matki. Przychodzi Ona na ziemię, aby nas ratować. Dzieli z nami ból Serca ranionego przez wielu. Płacze nad grzeszni kami. Boleje z powodu tych, którzy idą na wiecz ną zagładę, gotując sobie, a także ziemi straszli wy los. Kataklizmy i wojny są bowiem gorzkim następstwem nieposłuszeństwa Bogu. Matka przy chodzi do nas nie tylko po to, by przestrzec przed skutkami naszych grzechów, ale także by wskazać nam skuteczne lekarstwo. Dlatego wzywa do skru chy, pokuty, modlitwy i przemiany życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję