Reklama

Niedziela Legnicka

Gość z Italii

Powracamy jeszcze na moment do Krzeszowa i do odpustu krzeszowskiego. Przed rozpoczęciem uroczystości miał miejsce krótki koncert organowy gościa z Italii. Za organami zasiadł znakomity włoski muzyk, kompozytor, publicysta – Ennio Cominetti.

Niedziela legnicka 36/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Ennio Cominetti podczas koncertu

Ennio Cominetti podczas koncertu

Pani Izabela wiele lat życia spędziła we Włoszech. Obecnie mieszka wraz z synem w Jeleniej Górze. Udziela się m.in. jako promotorka muzyki wśród młodzieży. Współorganizuje wyjazdy dzieci i młodzieży do Włoch na warsztaty muzyczne, koncerty. – Ennio Cominettiego poznałam w ubiegłym roku przez ambasadora Aldo Amati. Wtedy też otrzymałam książkę pt. Włosko-polskie sploty muzyczne od zamierzchłej przeszłości do współczesności i tak powstała myśl przetłumaczenia jej na język polski, a ja zostałam tłumaczką – mówi p. Izabela.

Zaproszenie

To spotkanie zaowocowało jeszcze w inny sposób. – Poprosiłam Ennio Cominettiego, aby odwiedził Polskę. I tak się stało. Przyjechał do Jeleniej Góry, aby zaprezentować swoją książkę. Wtedy też zorganizowałam koncert w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym wystąpił włoski organista – dodaje p. Izabela. To spotkanie muzyczne wywarło ogromne wrażenie, zarówno na słuchaczach, jak i na samym maestro, który zakochał się w Polsce i Polakach. Dalszym ciągiem tego spotkania był koncert i warsztaty dla młodzieży z jeleniogórskiej szkoły muzycznej oraz trzydniowy festiwal muzyki organowej i sakralnej. Kolejnym miejscem koncertowym stał się Krzeszów.

– Ennio Cominetti jest zachwycony krzeszowskimi organami. Bardzo szybko poznał ich tajniki, również dzięki miejscowemu organiście p. Jakubowi. Tak więc odbył się krótki koncert – dodaje p. Izabela.

Artysta i nauczyciel

Ennio Cominetti, jak zauważa p. Izabela, jest człowiekiem wielkiego talentu, a przy tym jest bardzo skromny i pokorny. Zagrał około 3 tys. koncertów w najbardziej prestiżowych miejscach na świecie, m.in. w Paryżu, Londynie, Stanach Zjednoczonych. Występował także w Polsce: w Gdańsku, Warszawie. Przez kilka lat kierował wydziałem Muzyki Sakralnej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Jest konsultantem ds. Historii i Interpretacji Muzyki Włoskiej na niektórych europejskich wydziałach uniwersyteckich.

Reklama

Publicysta

Oprócz pasji muzycznej jest także autorem wielu artykułów, esejów i książek dotyczących nie tylko wielkich kompozytorów, ale także kulinariów, m.in. Muzyka na stole, czyli przepisy kulinarne wielkich włoskich muzyków. W 2020 r. wydał książkę pt. Włosko-polskie sploty muzyczne, od starożytności do współczesności, przetłumaczoną też na język polski. Opisuje w niej muzyczne związki łączące Polskę i Włochy. Nawiązuje do wielu postaci świata muzyki i kultury takich jak: Paganini, Morricone, Fryderyk Chopin, Karol Lipiński, Maria Szymanowska, Pola Negri. Ukazuje te postaci jako tworzące mosty artystyczno-kulturalne pomiędzy naszymi narodami, podkreślając ich braterstwo.

Pani Izabela ma nadzieję, że w najbliższej przyszłości Ennio Cominetti ponownie odwiedzi Karkonosze i Krzeszów, dając wiele pięknych koncertów oraz lekcji młodym muzykom.

2023-08-29 14:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TV Trwam i RM w Krzeszowie

[ TEMATY ]

TV Trwam

Krzeszów

Przemysław Groścki

W poniedziałek 25 kwietnia 2016 r. odbyło się spotkanie przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam w Krzeszowie. Do Domu Łaski Maryi przybyła liczna grupa pątników i słuchaczy z bliska i z daleka, aby wspólnie modlić się.

W klasztorze o 16.30 została wygłoszona katecheza. W rodzinnej atmosferze, młodsi i starsi mogli wysłuchać słów o. Piotra Dettlaffa CSsR, który również później koncelebrował Eucharystię.

O 17.30 w bazylice miała miejsce inscenizacja „Chrzest Mieszka I” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Krzeszowie. Pod troskliwym okiem p. katechetki Leokadii Rozmysł młodzież wcieliła się w średniowiecznych praojców „państwa gnieźnieńskiego”, ukazując fabularyzowane dzieje władcy Polan, opierając się na mediewistycznych kronikach - m. in. Galla Anonima i Wincentego Kadłubka. Inscenizacja wpisywała się w tegoroczne obchody 1050-lecia Chrztu Polski.

O godz. 18.20 rozpoczęła się transmisja w Telewizji Trwam z krzeszowskiego kościoła mariackiego. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk. W krzeszowskim Sanktuarium świętował dzień swoich imienin, ze względu na przypadające w kalendarzu liturgicznym święto Marka Ewangelisty. Zgromadzony lud Boży, szczelnie wypełnił ławki. Wiernych oraz wszystkich widzów i słuchaczy na całym świecie przywitał proboszcz i kustosz krzeszowskiego sanktuarium ks. prałat Marian Kopko.

CZYTAJ DALEJ

O Maryi wyprowadzającej dusze z czyśćca za pomocą różańca

2023-10-01 19:55

[ TEMATY ]

różaniec

Adobe Stock

W wydanej w 1903 roku książce „Królowa niebios” Marian Gawalewicz, dzięki życzliwej pomocy wielu osób (wśród nich Elizy Orzeszkowej i Jana Karłowicza), zebrał najciekawsze słowiańskie baśnie i legendy o Matce Bożej.

W wyborze „Królowa niebios” znalazła się piękna legenda: O odwiedzinach Najświętszej Panny w czyśćcu. Czytamy w niej: „Gdy dusza ludzka zrzuci ziemskie więzy i z ciała wyjdzie wraz z ostatnim tchnieniem, przechodzić musi, wedle obrachunku, jaki z nią zaraz anioł stróż uczyni, przez drogi cierniem kolącym zarosłe, pośród skał stromych i przesmyków ciasnych, nad przepaściami, do miejsc przeznaczenia…

CZYTAJ DALEJ

Kety: klaryski od Wieczystej Adoracji wybrały władze na nową kadencję

2023-10-02 20:16

[ TEMATY ]

klaryski

diecezja.bielsko.pl

W kęckiej wspólnocie klarysek od Wieczystej Adoracji 2 października r. odbyły się elekcje. Mniszki wybrały swą ksienię (przełożoną) i zarząd na nową kadencję.

W obecności delegata biskupiego o. Ezdrasza Biesoka OFM i skrutatorów ks. Czesława Chrząszcza oraz kapelana ks. Józefa Lacha SCJ wybranymi zostały: s. M. Goretti Witos – ksieni, s. M. Franciszka Hajduk – wikaria i I radna, s. M. Maksymiliana Stachura – II radna, s. M. Laura Żyrek – III radna i s. M. Kamila Grabowska – IV radna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję